| Larisse33 a întrebat:

Imi puteti spune ce sunt urmatoarele: diftong, triftong, hiat?

14 răspunsuri:
| girl12girl a răspuns:

Diftong:1 semivocala si o vocala in aceeasi silaba triftong:1 vocala si 2 semivocale in aceeasi silaba hiat:2 vocale apropo categoria este comics daca nu stiai

| AtateaConditii a răspuns:

Diftong>2 vocale intr-o silaba.
Triftong>3 vocale intr-o silaba.
Hiat>2 vocale alaturate in silabe diferite.Ex>ro-ua, o si u >vocale.

| Inutza0102 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Draga Laichici sa stii ca in cuvantul roua nu exista nici un hiat deoarece u nu este vocala ci semivocala.Si hiatul este doar intre doua vocale. Un exemplu bun ar fi al-co-ol

| Ramonaaaa a răspuns:

Nu ştii să cauţi in caietul de notiţe, în manual sau pe net?
Diftong:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Diftong
sau
http://www.TPU.ro/timp-liber/ce-este-diftongul-s/
Triftongul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Triftong
sau
http://www.TPU.ro/cariera/ce-inseamna-triftongul-am-uitat/
Hiatul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Hiat
sau
http://www.TPU.ro/......ortofoliu/
Ţi-am dat răspunsuri complexe de pe Wikipedia iar dacă nu înţelegi răspunsuri mai uşoare de pe TPU.
Baftă!

| Allyx3 a răspuns:

Care? Paaii diftongii contin 2 vocale : dEAl
Triftongi 3 vocale : IAU
Si hiatele sunt in genu asta : pO-Et

| DorothyAnn a răspuns:

Diftong= doua vocale rostite in aceeasi silaba ex. mu-su-roi
Triftong=trei vocale rostite in aceeasi silaba ex. le-oai-ca
Hiat= doua vocale alaturate dar pronuntate in silabe diferite ex. a-ur

* cand intr-un cuvant apare un hiat si un diftong apropiat sau hiat si triftong, se ia in considerare diftongul sau triftongul ex. ro-ua - acest cuvant contine un diftong si nu un hiat!

| CrazyPittica a răspuns:

Diftong=2 vocale intr-o silaba.Ex:stralucitoare oa=diftong.Triftong=3 vocale intr-o silaba.Ex:doreau eau=triftong.Hiat=2 vocale alaturate pronuntate in silabe diferite.Ex:diamant ia=hiat.

| lavinia148 a răspuns:

Laichici a scris gresti. in roua ro-ua. a e vocale. un ex ma bun la iat : a-er. a= vocala, e=vocala

| Amy_9541 a răspuns:

Sunt sunete vocalicetongue

| craciungeorge10 a răspuns:

Difton: vocala+semivocala in aceeasi silaba, triftong vocala + 2 semivocale in aceeasi silaba, hiat: 2 vocale in silabe alaturate

| Zabulica_Byanca_1995 a răspuns:

DIFTONUL - n fonetică, diftongul este o succesiune de două sunete vocalice alăturate articulate în aceeaşi silabă, din care una este o vocală şi cealaltă este o semivocală. O succesiune de trei sunete vocalice în aceeaşi silabă se numeşte triftong. În cazul în care două vocale învecinate fac parte din silabe diferite ele nu formează un diftong ci un hiat.
Diftongii sunt clasificaţi după poziţia vocalei în diftongi descendenţi (dacă vocala este la începutul diftongului) şi ascendenţi (dacă este la urmă).

TRIFTONUL - Triftongii se despart de vocala sau de diftongul care le precedă.
Exemple: tă-iai, vo-iau, le-oaică. cre-ioane, înşe-uează, că-soa-iei.

HIATUL - În fonetică, un hiat este o succesiune de două vocale care fac parte din silabe separate. Un exemplu de hiat se găseşte chiar în cuvântul "hiat", care se pronunţă /hi'at/. Dacă două sunete vocalice apar în succesiune în aceeaşi silabă, ele nu formează un hiat ci un diftong, iar unul dintre cele două sunete vocalice este de fapt o semivocală.
În transcrierile fonetice, hiatul se marchează prin precizarea locurilor unde se termină o silabă şi începe cealaltă, de exemplu "aer" se transcrie fonetic /'a.er/, unde punctul semnalizează locul de despărţire în silabe. Simbolul pentru poziţia accentului se plasează înaintea silabei accentuate din cuvânt şi înlocuieşte punctul de despărţire în silabe, ca în exemplul de mai sus, "hiat": /hi'at/.
Uneori hiatul se desemnează grafic prin semnul diacritic numit tremă, constând din două puncte amplasate orizontal peste una din vocalele hiatului. Exemplu: Citroën.
A nu se confunda cu umlautul, care se marchează tot printr-o tremă, dar are alt efect fonetic decât hiatul.
deci funda!

| Zabulica_Byanca_1995 a răspuns:

DIFTONUL - n fonetică, diftongul este o succesiune de două sunete vocalice alăturate articulate în aceeaşi silabă, din care una este o vocală şi cealaltă este o semivocală. O succesiune de trei sunete vocalice în aceeaşi silabă se numeşte triftong. În cazul în care două vocale învecinate fac parte din silabe diferite ele nu formează un diftong ci un hiat.
Diftongii sunt clasificaţi după poziţia vocalei în diftongi descendenţi (dacă vocala este la începutul diftongului) şi ascendenţi (dacă este la urmă).

TRIFTONUL - Triftongii se despart de vocala sau de diftongul care le precedă.
Exemple: tă-iai, vo-iau, le-oaică. cre-ioane, înşe-uează, că-soa-iei.

HIATUL - În fonetică, un hiat este o succesiune de două vocale care fac parte din silabe separate. Un exemplu de hiat se găseşte chiar în cuvântul "hiat", care se pronunţă /hi'at/. Dacă două sunete vocalice apar în succesiune în aceeaşi silabă, ele nu formează un hiat ci un diftong, iar unul dintre cele două sunete vocalice este de fapt o semivocală.
În transcrierile fonetice, hiatul se marchează prin precizarea locurilor unde se termină o silabă şi începe cealaltă, de exemplu "aer" se transcrie fonetic /'a.er/, unde punctul semnalizează locul de despărţire în silabe. Simbolul pentru poziţia accentului se plasează înaintea silabei accentuate din cuvânt şi înlocuieşte punctul de despărţire în silabe, ca în exemplul de mai sus, "hiat": /hi'at/.
Uneori hiatul se desemnează grafic prin semnul diacritic numit tremă, constând din două puncte amplasate orizontal peste una din vocalele hiatului. Exemplu: Citroën.
A nu se confunda cu umlautul, care se marchează tot printr-o tremă, dar are alt efect fonetic decât hiatul.

| Badea_Alexutza_1999 a răspuns:

Triftongii sut grupurile de sunete formate dintr-o vocala si 2 semivocale, diftongii sunt grupurile de sunete formate dintr-o vocala si o semivocala, hiatul este grpul de sunete format din doua vocale alaturate rostite in silabe diferite

| ioanadesteapta99 a răspuns:

Diftongul are: 2 vocale=ou, ul-ciua -ra
triftongul are: 3 vovale=iau
hiatul are:2 vocale una langa alta in silabe diferite=tri-an-glu