| Dianna_8523 a întrebat:

"Dumneaei" este si diftong si triftong? Sau doar diftong?

35 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

@LifeWithoutYou - nu conteaza cum se aude, ci cum se scrie. Daca ai vorbi moldoveneste, asta ar insemna sa folosesti o paranghelie de diftongi si triftongi.hee hee

| xibalba a răspuns:

Eu vad 2 diftongi: dum-nea-ei. diftong "ea" si "ei".

| sy46 a răspuns:

Doar 2 diftongi. ea si ei.
Doar in cuvintele de legatura le desparti dupa auzite; ex: si-a. Aici este diftongul "ia"

| Elena1234456 a răspuns:

Si diftong (ei) si hiat (ae). Triftong nu este, pentru ca apare hiatul.

| Alex_7297 a răspuns:

Sunt doi diftongi, nu văd nici un triftong!

| arrriadna a răspuns:

Salut.
Teoria inaintea raspunsului : Diftongul este o succesiune de două sunete vocalice alăturate articulate în aceeaşi silabă, din care una este o vocală şi cealaltă este o semivocală. O succesiune de trei sunete vocalice în aceeaşi silabă se numeşte triftong. În cazul în care două vocale învecinate fac parte din silabe diferite ele nu formează un diftong ci un hiat. Un exemplu de hiat se găseşte chiar în cuvântul hiat, care se pronunţă /hi'at/. Dacă două sunete vocalice apar în succesiune în aceeaşi silabă, ele nu formează un hiat ci un diftong, iar unul dintre cele două sunete vocalice este de fapt o semivocală.

Dum-nea-ei => nEA diftong; EI = hiat (fiindca e precedenta silaba se termina in vocala).

| YoAnNa a răspuns:

Dumneaei = dum-nea-ei | a vocala, e semivocala, deci se formeaza un diftong... e vocala, i semivocala deci se formeaza un alt diftong | a, e vocale si se formeaza hiat

| Dianna_8523 explică:

Am spus ca exista triftong deoarece grupul de litere " ei " se citeste "iei", analizandu-se ca si triftong. De aceasta chestie sunt foarte sigura, insa nu stiu daca in acest cuvant indeplineste si rolul de triftong...

| Dianna_8523 explică:

Mda... observ raspunsurile voastra si chiar imi pare rau daca v-am deranjat... sau poate nu happy. Nu sunt in clasa a doua pentru inceput si tin sa va anunt ca este de la un concurs de gramatica. Ei bine, am intrebat nu unul ci mai multi profesori si m-am uitat si pe barem. Este si diftong si triftongwinking Tineti minte. Triftong este deoarece grupul de vocale "ei" se transcrie fonetic ca fiind " iei "=> triftong happy la fel se intampla si cu eu, se transcrie ca fiind "ieu" => triftong. Oricum, va multumesc ca v-ati pierdut timpul pe aici ca sa ma criticati happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este Xiao Ping Tong! laughing Am glumit. Sunt doi diftongi. Anunt "limba romanistii" ca pluralul este "diftongi", mai-mai. Diftonguri, vand chinezii, in "Europa".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ti s-a spus, 2 diftongiwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar raportul dintre (a) si (e). nea-ei. se considera hiat sau nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu te pregatesti pentru Academia de politie? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti cu capu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este diftong

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper ca nu inveti la Politie...Cica "ei" -"iei"- triftong; asta doar daca nu faci cumva facultate la Spiru Haret; raspunsul este dum-nea-ei : "ea"-diftong; "a-e" - hiat; "ei"-diftong.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre doi diftongi nu exista hiat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este diftong handicapato

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E diftong

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt doar 2 diftongi si un hiat Dum-nea-ei ea, ei diftongi si ae hiat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este diftong deoarece se desparte in silabe asa dum-nea-ei iar e si a formeaza un diftong

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dum-nea -ei diftong este,, ea,, si,, ei,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 2 diftongi din moment ce a si e fac parte din diftongi nu au cum sa formeze un hiat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este triftong

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar diftong

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvantul dumneaei este un diftong.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O proasata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deacc.este triftong...am intrebat-o pe profa mea...asa a spus a e triftongbig grin

| StereaCosmin a răspuns:

Cand vrei sa afli daca e ditong triftong sau hiat eparti cuvintee in silabe.
dum-nea-ei => in a doua silaba (unde ete "nea") ultima litera este "a" si in a treia silaba, prima litera este "e" deci ele sunt vocale in hiat.
Intelegi?
Iti dau si definitiile:
DIFTONGUL: este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi o semivocală aflate in aceeai silaba.
TRIFTONGUL: este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi două semivocale aflate in aceeassi silaba.
HIATUL: pare între două vocale alăturate pronunţate in silabe diferite.

Vocalele sunt: "a; e; i; o; u; î; â"
Semi-vocae: "e; i; o; u"
Consoane: celelalte litere.

Sper ca ai inteles. Bafta