| DanScutaru a întrebat:

Pentru cei ce privesc naruto si citesc manga... In ultimul capitol a fost facuta o aluzie ca Tobi e Obito, incit sharinganul lui kakashi e legat de aceeasi dimensiune ca si tehnica lui tobi, plus Kishimoto a spus ca Tobi si Madara au o legatura unul cu altul... Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Eu sincer nu mai înţeleg absolut nimic. La început, am presupus că Tobi e Madara. Dar, înaintând cu capitolele mi-am schimbat părerea, crezând că Tobi este nimeni altul decât Uchiha Shisui. Ajungând la alte capitole, având mai multe informaţii, am crezut că acest misterios Tobi este Uchiha Kagami. Având şi o asemănare foarte interesantă, m-am gândit că am descoperit în sfârşit cine este acest tip problematic. Dar, ultimul capitol apărut m-a cam dus în eroare totală. Tobi chiar poate să fie nimeni altul decât Obito? Nu prea are cum, pentru că a murit, dar mai există o posibilitate, care ar putea confirma ceea ce cred. Chiar dacă Obito a murit, cineva i-a găsit trupul şi i-a luat cel de-al doilea ochi (sharinganul).
Dar, nu ştiu ce să mai cred. Cine e Tobi? Doar Kishimoto ştie.

15 răspunsuri:
| Kanpeki a răspuns:

Uite aici http://anime.kage.ro/manga/naruto-manga/naruto-manga-597/
Saptamana viitoare vom vedea in sfarsit cine este Tobi. Doar in cazul in care sub masca asta nu are masca cea veche :))

| DanScutaru explică (pentru Kanpeki):

Da eu am vazut manga... nu are masca cea veche ca se vedea deja fata si nici nu ar fi interesant sa mai aiba vreo masca

| vlady434 a răspuns:

Eu cred ca Madara este Uchiha Shisui. Si am sa-ti explic ipoteza mea. Cand Itachi a asasinat tot clanul si i-a furat ochii, nu cred ca l-a omorat, pentru ca :1)a ezitat, pentru ca era prietenul lui cel mai bun;
2)daca mai tii minte,cand Itachi s-a luptat cu Sasuke(si a pierdut,cam intentionat),i-a scos ochiul pe viu;
In plus, cand Kabuto(Orochimaru) a scos sicriele celor din Akatsuki, daca mai tii minte a scos un sicriu in fata, care l-a speriat putin pe Madara.
Asta pentru ca in acel sicriu era adevaratul Madara si acum Kabuto il are "la mana" pe Madara asta, amenintandu-l ca spune Celor 5 Natiuni, ca asta nu e adevaratul Madara.
Si in plus, nu mai tin minte exact episodul si nici cui i-a spus asta, dar Kabuto a spus ca nu poate recupera niste trupuri pentru Edo Tensei, si (aici e chestia) nu poate sa gaseasca trupul lui Uchiha Shisui.Acum eu mi-as pune intrebarea:de ce tocmai Uchiha Shisui? cred ca erau altii mai buni,era un intreg clan din care avea de ales.
Si in plus,dupa ce a fost asasinat tot clanu, a luat si Danzo sharingani, si "Madara". Dar putea sa ia si Shisui, fiind in viata cine stie ce simturi sau ce tehnici avea.
Si inca ceva, acum are 2 ochi diferiti, si daca era originalul Madara, ii avea pe amandoi Sharingan pentru ca doar pe astia stia sa-i foloseasca."Madara" i-a dat ochii lui Nagato doar ca sa-i tina o perioada, ca sa aiba un as in maneca.De asta, cu putin timp inainte de inceperea razboiului, l-a pus sa atace satul Frunza.Cred ca stia ca o sa piarda.
Oricum, cum a spus si positivity, "Cine e Tobi? Doar Kishimoto ştie".

| DanScutaru explică (pentru vlady434):

1. In anime se spune ca Shisui a sarit in riu dupa ce i-a dat ochiul lui Itachi si a murit
2.Itachi nu i-a scos nici un ochi lui Sasuke, asta a fost doar un genjutsu ca sa-l sperie
3.Tobi nu s-a speriat deloc, fiindca el stia ca Madara oricum va merge in lupta si se va afla ca Tobi nu e Madara, pentru el asta nu prea conta, chiar a fost si un episod cred ca din manga unde se spunea ca nu conteaza numele lui, ca el a spus ca e Madara doar din simplul fapt ca adevaratul Madara tinea toata lumea in pumn.
In orice caz nu prea au sens ghiciurile noastre big grin Cred ca in episodul urmator se va afla cine e Tobi happy

| S0nofS4tana a răspuns:

Ochiul lui Tobi este cel de-al doilea ochi al lui Obito, dar Tobi nu prea are cum sa fie Obito deoarece acesta a fost strivit de o piatra de o tona, si totusi m-as mira ca Obito sa stie toata istoria clanului Uchiha si totul despre lupta lui Madara cu Hashirama, Shisui Uchiha nu poate fi deoarece Danzo i-a luat ochii si ce e cel mai important este ca Itachi nu ar mai fi avut Mangekyo Sharingan daca Shisui nu era mort. Cat despre Uchiha Kagami nu ar fi nici un indiciu de care sa ne legam ca ar putea fi acesta.Tobi probabil este Madara dar cu alt corp, dar totusi ma-as mira deoarece daca spiritul lui Madara se afla in Tobi, atunci cine e in cel care l-a reinviat Kabuto.

| DanScutaru explică (pentru S0nofS4tana):

Nu stiu precis despre cele spuse de tine la inceput, dar stiu sigur ca nu are cum sa fie Tobi cu spiritul lui Madara, in primul rind este deja un Madara inviat de Kabuto si nu ar avea sens sa fie 2 de Madara, si daca Tobi ar avea ceva din Madara, atunci Kabuto nu l-ar putea invia si ada-ti aminte cind Tobi s-a speriat de Madara inviat cind i l-a aratat Kabuto, atunci Tobi nu avea de ce se teme si mira daca era el Madadara... Deci pina la urma cine e Tobi ramine un secret mare

| S0nofS4tana a răspuns (pentru DanScutaru):

Te-ai gandit ca poate Tobi se cunoaste cu Madara?

| DanScutaru explică (pentru S0nofS4tana):

Pai asa si este, incit Kishimoto singur a spus ca ei sint cunoscuti, dar asta nu ii face pe ambii unul si acelasi omwinking

| S0nofS4tana a răspuns (pentru DanScutaru):

Este posibil sa fie si fratele sau Izuna Uchiha, deoarece nu stim sigur daca Madara l-a ucis, plus ca se spune ca ei doi erau aproape egali la putere, si totusi numai cunosc pe altcineva in afara de Izuna care ar continua planul lui Madara.

| Luiza45 a răspuns:

Am citit si eu manga dar tot nu credd ca tobi e un personaj cunoscut. Adica daca printr-o minune Obito a supravietuit era zdrobit! Adica ALo oamenii dupa ce au bolovani cat casa nu mai traiesc si sa zicem ca i-a luat ochil drept.dar ma indoesc. Am vazut o poza cu adara care il cara pe Obito dar obito era prea sanatos..chair el a zis ca moare. Nu isi mai simtea partea dreapta. Eu na nu cred deloc ca tobi e un personaj cunoscut. Ar fi tare sa fie un Uchiha necunscut pentru ca asa apare o noua poveste o noua intriga. Asta e parerea mea.

| DanScutaru explică (pentru Luiza45):

Pai s-ar putea sa fie kagami din echipa lui danzo, altcineva necunoscut nu stiu cine ar putea sa fie... Vom trai si vom vedea

| Luiza45 a răspuns (pentru DanScutaru):

Tocmai asta e. Toti fanii isi amagesc capul cu teorii intre personajele existente.dar daca nu e un perosnaj cunoscut. Totusi ai dreptate traim si vedem.

| DanScutaru explică (pentru Luiza45):

Mda asta te face sa iesi din minti big grin

| Minato1 a răspuns:

Mai Obito nu are cum sa fie pentru ca:
1. Obito nu era rau, De ce ar face una ca asta
2. Obito are aceeasi varsta ca si Kakashi nu? Bun atunci, amintiti-va cand s-a luptat cu Konan cand i-a spart masca avea o fata imbatranita cu charcane
3. OBITO ESTE MORTTTTTT

| DanScutaru explică (pentru Minato1):

Da este adevar in ceea ce spui, dar orice poate fi, cine stie de ce are fata imbatrinita si de ce face rau, dar nu cred ca trebuie de exclus versiunea cu obito... oricum o fi vom afla din manga totul in timpul apropiatwinking