| anonim_4396 a întrebat:

Ma gandeam sa-mi comand manga de pe mangashop dar am cateva nelamuriri. Deci manga care o comand este in engleza? Daca a mai luat cineva de acolo manga puteti sa-mi explicati si mie va rog ca nu prea ma descurc. Si ce manga ati luat?

Răspuns Câştigător
| Miauti a răspuns:

-da manga e in engleza
- nu am comandat de pe site, deoarece anual ma duc la Festivalul Otaku sau Nijikon care se tine la Bucuresti.
Nijikon-ul se tine acum in noiembrie.
-dai adresa (ce iti cere pe site); cauti manga care te ar interesa->adaugi in cos->si intri in cos-> urmatorul pas (care iti va cere sa te loghezi pe site)
-iti sugerez mangauri de un volum (oneshot) care nu iti da batai de cap:
Cauta mangauri de la artistul Tezuka Osamu.
http://miauti.blogspot.com/2012/04/apollos-song_9900.html
Manga 'Apollo Song' o doresc si mai ales e clasica, are o poveste de te da pe spate!

'Litchi Hikari Club' e psihologica (am cumparato acum un an)...
http://miauti.blogspot.com/2010/08/litchi-hikari-club.html

Sau o manga romaneasca (prima! din tara) Bookchasers. problema ar fi ca exista doar primul vol publicat, al doilea nu sa publicat din cauza ca nu avut bani. Autoarea a mai facut mangauri dar sant online cea mai tare fiind cel cu basme romanesti;
http://miauti.blogspot.com/2010/12/collector-of-fairytales.html

8 răspunsuri:
| Reiko a răspuns:

( Pentru Yokai ) Ai zis ca ai fost la Festivalul Otaku? Ce misto, cum e? Eu sunt din Vrancea si merg la Bucuresti cam o data pe an in excursie cu clasa (daca este la Bucuresti excursia ) si n-am cum dar chiar as vrea sa merg. Cum e acolo, la Festivalul Otaku? De Nijikon nu am auzit, cu ce e?

| Miauti a răspuns (pentru Reiko):

Pai nu e departe poti da o tura pana la Bucuresti. Festivalul Otaku mi s-a parut pliticos (ei mai mult merg pe cultura nipona decat anime/manga)

Nijikon este conventie anime din Romania. E mult mai interesanta decat Otaku. Scopul ei este sa aduca laolalta fani manga/anime din toate colturile tarii, sa atraga producatori, distribuitori si agenti economici din domeniu si sa dezvolte piata anime si manga.

| Reiko a răspuns:

( pentru Yokai) Sunt destul de departe de Bucuresti adica sunt cam 3 ore de mers cu masina si nici n-am cu cine sa merg ( nici nu am implinit inca 14 ani iar tata nici macar nu vrea sa iasa din Focsani si a zis ca daca merge in capitala se pierde si oricum n-are nici un motiv sa mearga asa ca n-am nici o sansa sa ajung) Am cautat pe internet despre Nijikon de anul asta si a zis ca va fi o activitate la DR-R Host Club care este inspirata din Ouran High School Host Club. Asta chiar e tare si mi-a si placut foarte mult animeul asta, nu ma asteptam sa fie aplicat, adica fetele sa fie intampinate intr-o camera de 5 baieti draguti si sa fie acolo decor japonez, ceai si prajituri ( ASTA E SUPER TARE!) Deci la Nijikon chiar vin fani anime din toata Romania?!? VREAU SI EU SA MERG! De ce tot timpul festivalurile sunt la Bucuresti, daca de exemplu ar fi fost prin mai multe judete din tara mai multa lume ar fi avut ocazia sa vina si mai ales ca e acum in noiembrie iar elevii au scoala, chiar daca se desfasoara sambata si duminica ar fi fost mai bine sa fie intr-o vacanta si sa dureze mai mult (adica cel putin 4-5 zile). Nici nu stiu daca mai comand manga de pe net ca parintii nu prea sunt de acord desi la inceput au zis ca pot sa-mi iau orice vreau de pe net dar sa nu depaseasca 50 lei ( cred ca au fost de acord pentru ca anul trecut am luat mentiune la etapa judeteana de matematica si am fost la toate concursurile de matematica despre care am auzit si am luat multe premii si anul asta m-am inscris si o sa ma inscriu la toate concursurile de matematica care sunt caci imi place matematica si invat destul de mult), insa acum mama nu prea e de acord sa-mi comand manga asa ca n-am ce face, ea zice ca nu o sa ma mai concentrez la invatat pentru scoala si s-ar putea sa aiba dreptate.

| Miauti a răspuns (pentru Reiko):

Pentru ca in Bucuresti sant cei mai multi fani anime, e ambasada Japoniei (la festival mai vine si ambasadorul). Mai e in Cluj un festival... Japan Play Transilvania (este festivalul sora a lui Nijikon)

| Reiko a răspuns:

( Pentru Yokai ) Ai dreptate, Bucurestiul e capitala Romaniei pana la urma, nu? Ma multumesc pentru un timp cu gandul ca poate in viitor voi merge si eu la un festival din asta chiar daca acum nu.

| Miauti a răspuns (pentru Reiko):

Ca sa ti mai fac in ciuda :))) o sa vina si Hatsune Miku in persoana...
Va fi gazdui un concert Vocaloid sustinut de Vocalekt Visions (cei care au avut ocazia sa l vada asta primavara, la Otaku Festival).

cam asa ceva http://youtu.be/DTXO7KGHtjI

| Reiko a răspuns:

( pentru Yokai ) CE!?!? VINE HATSUNE MIKU? VREAU SA MERG SI EU : (( MAI BINE NU-MI ZICEAI!

| Darcreative a răspuns:

Manga(in engleza) poti gasi si pe www.comicsmanga.ro
Destul de usor de achizitionat, pui produsul in cos si urmezi pasii.
La sfarsit iti arata cat ai de platit si cum se face livrarea.