| Kaido a întrebat:

Am inceput sa ma uit la Fate Stay Night si apoi am vazut ca este si Fate Zero. Am inceput sa caut pe net si m-am derutat complet. Unii spun sa ma uit la FZ si sa ma prefac ca nu am vazut FSN. Sunt atat de confuz. Ma lamureste cineva in ce ordine trebuie sa vad seria Fate si daca mai sunt si alte sezoane? Care e faza dintre FSN si FZ?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Yukki a răspuns:

Normal. povestile nu au legatura unele cu altele, doar ca apare Saber acolo sau o sa se repete unele personaje, precum rememorarea unor evenimente. Fate stay night nu e cine stie ce ca si poveste, iar in FZ o sa ai nevoie de FSN ca sa intelegi anumite lucruri si invers. Povestile sunt amestecate rau de tot. Unele lucruri din prima poveste o sa le intelegi abia in a doua si invers. De obicei o data ce ai revazut toata seria trebuie sa o iei de la capat sa o intelegi in intregime pentru ca evenimentele sunt destul de amestecate. Vizioneaza totusi mai intai FZ si dupa FSN

11 răspunsuri:
| irbis a răspuns:

Anime-ul e adaptat dupa un roman visual care are 3 rute, 3 feluri diferite in care se desfasoare povestea. Primul anime, Fate/Stay Night a adaptat prima ruta, dar nu a facut mare lucru. De fapt e o adaptare cam proasta. Anime-ul e facut de studio Deen. Tot ei au facut un film care e adaptare a celei de-a doua ruta, Unlimite Blade Works. Nu merita vazut. Recent a aparut o serie noua Fate/Stay Night Unlimited Blade Works (TV) care e iarasa o adaptare a celei de-a doua rute, dar de data asta facuta bine. Seria e facuta de studio Ufotable, care a facut si Fate/Zero. Adaptarile Deen sunt rahat in comparatie. Seria recenta are poate cea mai extraordinara animatie pe care am vazut-o vreodata intr-o serie TV (si am vazut mai multe anime decat multi oameni vad intr-o viata intreaga). E genul de animatie la care te-ai astepta sa aiba un film cu budget foarte mare, dar e serie TV. Fate/Zero e o poveste anterioara Night, dar e bazata pe ea si menit sa fie vazut dupa. Desi e o poveste completa, poate fi un pic confuz si da spoilere pentru UBW.
Asadar, urmareste Fate/Stay Night Unlimited Blade Works (TV) si Fate/Zero dupa. Nu ai nevoie de mai mulst si e pur si simplu o experienta mult mai buna.

| HikariAi a răspuns:

In primul rand Yukki ai spus o mare prostie! Totul are legatura si e foarte simplu. Primul e Fate Zero si chiar are legatura cu Fate Stay Night pentru ca Fate Stay Night e continuarea din Fate Zero, mai multe nu-ti pot spune pentru ca intru in detaliile anime-ului. Oricum, nu se repeta nici-un personaj si nu te baga in nici-o ceata. E ca si cum Fate Zero ar fi primul sezon si Fate Stay Night ar fi al doilea sezon, just it! Doar uita-te cum ti-am spus eu si o sa intelegi tot.

| Kaido explică (pentru HikariAi):

Multumesc de raspuns. Ma ajuta mult laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru HikariAi):

Sa stii ca Yukki intr-un fel are dreptate.Multe lucruri nu sunt chiar explicate si sunt mai multe rute ...adica de exemplu FUBW care a aparut recent se termina diferit fata de Fate Stay Night si asa mai departe, sunt povesti destul de amestecate, in sensul ca nu este totul cursiv in poveste...nu stiu cum sa zic.in fine nu e nici chiar cum ai spus tu ca totul are legatura si e f. simplu de inteles.

| HikariAi a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai omule nu mai spune prostii aici ca n-ai dreptate, si eu le-am vazut pe toate si e foarte simplu de inteles. Pana la urma dupa parerea mea totul porneste de la Emiya Kiritsugu si numai in Fate Zero vezi cine era, e total aiurea ce spui tu, daca nu vezi fate zero prima data, fate stay night a doua oara si fate stay night unlimited blade works ultima data n-ai cum sa intelegi nimic. Asa cum am spus nu stau sa-ti explic ca sa intru in poveste de ce e asa, daca ai IQ-ul cat o aluna nu e vina mea, scuze... Nu mai induceti persoanele in eroare daca voi n-ati inteles

| anonim_4396 a răspuns (pentru HikariAi):

Bine draga daca tu zici ca am IQ cat o aluna...asta a fost parerea mea.Am vazut Fate Zero..si nu mai spune ca zic prostii fiecare are dreptul sa-si exprime opinia despre ceva.

| HikariAi a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai vazut fate zero atunci stii ca tot ce se petrece in fate zero se vorbeste in fate stay night, corect? Mereu se vorbeste despre lupta dintre Emiya Kiritsugu si Kotomine Kirei. Emiya Shirou e baiatul lu Emiya Kiritsugu, iar spre final la fate stay night o sa se vorbeasca ce s-a intamplat la finalul lui fate zero. Asa ca, cum poti spune altfel? Cum poti spune ca sunt mai multe rute? Cand e doar una care e foarte usor de inteles.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HikariAi):

Kaido mai bine nu te uita la comentariu pentru ca are spoilere. HikariAi Te-ai uitat la Fate UBW? Se intampla in acelasi timp cu Fate Stay Night...dar se termina diferit.In fate SN Gilgamesh se lupta cu Saber si Shiro cu Kotomine.in UBW Shiro se lupta cu Gilgamesh..in timp ce Saber incearca sa o salveze pe Rin.Aici ma refer ca exista mai multe rute
Si in plus cei care fac Fate au facut si alte povesti legate De fate in care lucrurile sunt schimbate, mai exista si
Fate prototype
Fate/kaneid linear prisma in care rolul principal este fata lui Kiritsugu iar ea si Shiro chiar locuiesc impreuna
mai este si fate carnival phantasm(care este o parodie, dar mi-a placut)
Heaven's Fell in care Sakura e rolul principal..si cred ca mai sunt
Faza e ca trebuie sa te uiti si la majoritatea pentru ca fiecare are detalii despre Razboiul Sf Graal dar un scenariu diferit.
sunt multe articole despre asta http://www.reddit.com/......on_new_to/

| HikariAi a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti inteleg punctul de vedere insa sunt de parere ca fate zero este primul si fate stay night e ca si cum ar fi al doilea sezon si ele sunt cele mai importante si daca le vezi pe ambele si dupa le vezi pe celelalte poti face legatura mai mult sai mai putin, dar daca nu vezi fate zero prima data si fate stay night a doua oara e foarte greu sa intelegi celelalte "fate"

| anonim_4396 a răspuns (pentru HikariAi):

Stiu dar vreau sa spun ca exista mai multe scenarii care se invart tot in jurul Sf Graal si daca vrei sa stii mai multe trebuie sa le vezi cam pe toate..nu chiar dar pe maj. Poti sa te multumesti si cu Fate Zero si apoi FateSN dar pe mine ma deranjeaza ca puteau sa faca un singur anime cu mai multe sezoane in care toate sa aiba leg unele cu altele..nu 7 mii de alte interpretari si povesti.

| Yukki a răspuns:

Faza e ca povestile sunt mai diferite dar sunt cateva faze ce se leaga doar cu alte sezoane si te lasa in ceata. in rest. animeul e o durere de cap pana ii prinzi adevarata idee, cu toate ca merita