| Yonaa a întrebat:

Saluut! ^_^ Mă întrebam dacă ştiţi nişte anime-uri ca :
1. Kamisama Hajimemashita. Să se asemene sau să aibă genurile : romance >:, demoni, chestii. Să fie drăguţe personajele; 3
2. Kaichou wa maid-sama. - romance, comedy; 3
Dacă se poate o descriere şi câte sezoane are anime-ul respectiv. Să fie anime, nu manga. Dau fundiţăăă love struck.
Am văzut : Ao haru ride, Hiiro no Kakera, Hakuouki, Ao haru ride, Tonari no Kaibutsu - kun, Shoujo to Kuro Ouji, etc.
Merciii :3 ^_^

Răspuns Câştigător
| yRossellay a răspuns:

Buna,
1. Anime in genul Kamisama Hajimemashita cred ca ar fi :
- Amnesia ( Povestea e mai complicata, o fata care se trezeste in fiecare dimineata intr-o lume paralela si e cu alt tip. Personajele sunt foarte frumoase. 1 sezon)
- Zero no tsukaima ( O vrajitoare incearca sa aduca un familiar/servitor prin vraji. Din greseala il invoca pe Saito, un baiat normal care se trezeste acolo dintr-o data. E foarte amuzant si personajele mi se par dragute. Are 4 sezoane )
- Inu x Boku SS ( O fata se muta intr-o casa si acolo il are pe Mikaetsu sau ceva de genul, am cam uitat numele, drept servitor. Ea avea un logodnic cu care corespondea si de aici nu iti mai zic, ca isi pierde din farmec. Mie personal, mi-a placut cel mai mult dintre celelalte de mai sus. Are 1 sezon. Si personajele sunt frumoase, iar comedia predomina in acest anime)
- Akatsuki no yona ( aici nu prea e romance, dar eu sper sa apara curand. Oricum, personajele arata genial. E vorba despre o printesa rasfatata care ajunge sa fuga cu prietenul ei din copilarie si tot odata servitorul ei * care o place* pentru propria-i viata. Si de aici actiunea se complica. Merita vazut. Pana acum are 25 de episoade, un sezon, dar actiunea continua in manga. )
- Fortune Arterial ( Tot cu personaje frumoase. E cu vampiri. Mie mi-a placut. Cred ca are 1 sezon)
Din categoria asta mai fac parte si Rosario + Vampire si Vampire Knight. Amandoua mi-au placut, si au cate 2 sezoane.
- Date a Live ( Cu o fata venita de pe alta planeta si care trebuie sa il faca pe un baiat sa se indragosteasca de ea, sau invers. E dragut. Are 1 sau 2 sezoane, nu sunt sigura)
Daca iti plac anime-urile cu demoni, atunci ar trebui sa vezi si Kuroshitsuji, chiar daca nu are romance, e foarte fain.
2. Anime care se aseamana cu Kaichou wa maid-sama
Nu ti le voi spune tot pe cele mentionate de tine.
- Sukitte ii na eu ( O fata nepopulara, adica cea mai nepopulara si cel mai popular baiat. E un anime minunat, eu cred ca l-am revazut de cel putin 3 ori. 1 sezon)
- Lovely Complex ( O fata inalta si un baiat scund = comedie. Il ador, e pur si simplu minunat. 1 sezon)
- Kimi ni todoke ( Tot cam ca si sukitte. Doar ca aici, toti erau speriati de fata, pe care o poreclisera Sadako, din filmul de groaza. E frumos. 2 sezoane.)
- Golden Time ( O fata se tot tine dupa prietenul ei din copilarie pe care il iubea si visa sa se casatoreasca cu el, dar sfarseste prin a fi cu noul coleg de facultate al acestuia. Eu abia l-am inceput, sunt la episodul 9, are 24. E interesant si eu zic ca merita)
- Sakurasou no pet kanojo ( O fata se muta la un centru unde statea mai multi, printre care si un baiat. El se indragosteste de ea, desi fata era putin cam... ciudata. 1 sezon)
- Bokura ga ita ( O fata se indragosteste de Yano, tipul cel nou, care inca o iubea pe fosta lui prietena ce murise. 1 sezon)
- Clannad ( Cred ca ai auzit despre el. E foarte trist. De genul reverse harem. 2 sezoane. Vezi ca la al doilea, o sa ai nevoie de servetele sau batista )
- Diabolik lovers ( Cu vampiri. O fata se muta intr-o casa plina de vampiri. Iti dai si tu seama ce urmeaza. Mai ales ca baietii sunt asa frumosi. Are pana acum un sezon, dar se tot zvonea ca va aparea si al doilea)
- Gekkan shoujo nozaki-kun ( O fata incearca sa i se confeze unui artist manga, dar el intelege ca vrea de fapt un autograf. E foarte adorabil anime-ul. 1 sezon)
- Toradora ( O fata de care toti sunt speriati fiindca e batausa si agresiva si un baiat a carui privire ii sperie pe toti, dar in realitate e pasnic se indragostesc de prietenii lor. De exemplu fata de prietenul baiatului, si baiatul de prietena fetei. Dar la final ajung impreuna. E unul din anime-urile mele preferate. Ai si comedie. 1 sezon)
- Sankarea ( Un tip obsedat de zombie si o fata care devine zombie. 1 sezon)
- Itazura na kiss ( S-a facut si drama coreeana dupa anime. Eu le-am vazut pe amandoua si mi-au placut la fel de mult. Despre o fata cam prostuta care e la clasa F, adica cea mai slaba, si cel mai destept si popular baiat, aflat la clasa A. Aceasta ii scrie o scrisoare in care ii spune ca il place, dar el o refuza si o face ''proasta''. Printr-o intamplare ajung sa locuiasca impreuna, datorita prieteniei dintre parinti si se indragostesc. Daca nu l-ai vazut inca, eu zic ca ar trebui. Are 25 de episoade)
- Sword art Online ( Intr-un viitor apropiat, oamenii pot juca jocuri cu realitate virtuala datorita unei casti speciale. Dar odata ce Saito si altii sunt prinsi in joc si obligati sa lupte ca sa poata iesi, apare si romantismul intre el si o fata, Asuna. Minunat anime. Are tot ce vrei. Vizioneaza-l. 2 sezoane)

Alte anime-uri frumoase si de dragoste : Shugo Chara, Tokyo Mew Mew, Kamigami no asobi, School Rumble, Special A ( de asta am uitat. Se aseamana cred ca cel mai mult cu Kaichou. Despre o fata care incearca sa il invinga pe Kei, care intotdeauna a batut-o si care o si place, dar ea fiind foarte comeptittiva nu vede asta, La final isi da seama. ), Amagami SS, Myself; Yourself, Brothers Conflict, Ouran High school, Fruits Basket ( Asemanator cu Kamisama).

Si chiar daca ai zis fara manga, eu iti spun cateva frumoase : Black Bird, Dengeki Daisy, LD-K si Hibi chouchou. Incearca-le. La primele 3 am gasit cateva capitole in romana, dar le poti continua si in engleza.

4 răspunsuri:
| Sakura13574 a răspuns:

Nagi no asukara-este vorba despre niste copii care locuiesc intr-un oras/sat subacvatic si sunt nevoiti sa plece la suprafata pentru a face scoala, insa mai tarziu apar unele comlicatii...
RomeoXJuiet
Kimi ni todoke-este vorba despre o fata care la scoala nu are prieteni pentru ca toti o considera infricosatoare, pana cand se imprieteneste cu un baiat popular, iar apoi incepe sa isi faca prieteni
Anohana-este vorba de niste prieteni din copilarie care nu au mai stat impreuna de cand Menma(prietena lor) a murit.Insa dupa mai multi ani, cand ei au ajuns la liceu, apare fantoma Menmei(nu stiu daca fantoma e cuvantul potrivit) care poate fi vazuta doar de unul dintre ei(mu-mi mai amintesc numele lui)
Sword art online-este vorba despre un joc virtual in care au fost blocati oamenii. Ei nu puteau iesi din joc pana nu il terminau, iar daca mureau in joc, mureau si in lumea reala. Povestea se invarte in jurul lui Kirito, care ramane blocat in joc si incearca sa il termine, iar pe parcursul calatoriei sale se indragosteste de o fata numita Asuna.
Amnesia-este vorba despre o fata care se trezeste intr-o zi din somn si nu isi mai aminteste nimic inainte de o anumita data. O zana a aparut si i-a spus ca din greseala i-a sters amintirile(nu mai stiu sigur daca era zana), iar alaturi de acesta fata calatoreste prin mai multe dimensiuni, la sfarsit ajungand in lumea reala.
Shigatsu wa kimi no uso-este un anime despre muzica. Nu prea stiu cum as putea prezenta intamplarile...

| Kizei a răspuns:

Pentru romance/demoni : Poti sa te uiti la Bakemonogatari dar nu are foarte mult romance.

Pentru romance.
Chiar nu am crezut ca e cineva care a vazut kaichou wa maid-sama si tonari no kabitsu-kun dar nu a vazut golden time.
Chiar recomand golden time pentru plotul interesant, fetele kawai si drama.
Shingatsu wa Kimi no Uso are ceva romance dar e un anime foarte trist si sfarsitul o sa te lase cu scehele si lacrimi in ochi.
White Album 2 un love triangle destul de interesant cu mult romance.
Trebuie sa vezi Nisekoi NEAPARAT.
Ca si romance e okay dar are foarte multa comedie dar daca nu iti plac animeurile de gen harem atunci mai bine nu te uita la nsekoi.
Gekkan Shoujo Nozaki-kun la fel ca si nisekoi are multa comedie dar totusi are ceva mai mult romance.
Poti sa iei si recomandarile celor care au raspuns pana acum pentru ca am vazut niste recomandari destul de interesante.

| RedSprite a răspuns:

Sword art online