| Amidon413 a întrebat:

A facut cineva terapie la psiholog l-a ajutat la ceva?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Eu happy
Și da, deși mai am și chestiu care încă nu s-au rezolvat. happy
Ce am învățat eu și aflat de la psiholog este așa :

-că m-am cunoscut mai bine, chiar și laturi mai ascunse ale mele;
-că deși pare că nu am control, controlul stă doar în noi (aici recunosc că încă nu am găsit controlul suprem cu stăpânirea supremă, dar zi de zi luptăm să-l câștigăm);
-am învățat că e mai bine să caut răspunsuri în cărți decât între oameni;
-am învățat să-mi vorbesc și chiar să vreau să disec trauma/oful/durerea până la ultima bucățică, până când se vindecă mai ușor și mai repede, nu să le bag sub preș, evident așa cum facem toți și apoi să revină mai mult la suprafață;
-am învățat să am răbdare cu mine și să trăiesc fiecare moment fără disperare, că așa r viața și cu bune și cu rele, dar de niciuna să nu ne ferim, trăim fiecare moment happy
-am învățat că plânsul este divin și îl practic mai des în locul altor vicii, e mai eliberator;
-și ar mai fi multe;
Deci oricând recomand cu maximă încredere psihologul happy