| AdrianaBacescu a întrebat:

A fost Regina Elisabeta o femeie puternică în timpul domniei sale?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu stiu cat de puternica a fost dar stiu ca a fost foarte respectata si apreciata.

| valentingb a răspuns:

Nici eu nu o credeam foarte puternică, dar da, a fost.
Oficial, a reușit să creeze Commonwealth-ul, un grup de state cu interese aliniate, sub o singură comandă: a ei. Astfel, la nivel de decizii macroeconomice, strategie militară și politică internațională, statele din Commonwealth nu prea au avut certuri și au reușit să se ajute unele pe altele, fiind un fel de imperiu dar cu libertate individuală, ceva foarte greu de făcut.
Neoficial, a reușit să păstreze Anglia la vârf, și mai ales, Londra, dar și mai ales, City of London, o entitate corporatistă care deține o mare parte din Londra. City of London e un grup de hoți, foarte pe scurt, cu familia regală la vârf. Prin intermediul unor legi date de regii de prin 1630, Corporația Orașului Londra a început să dețină tot mai mult control. După al doilea război mondial, regina s-a aliat cu ei complet, pentru a-și păstra tronul. S-au dat legi care le oferă libertate deplină, prin așa-numitele "trusts". Acestea sunt găuri negre unde poți ascunde miliarde, obținute prin orice mijloace. Poate ai auzit de alte paradisuri fiscale, Elveția, Insulele Canare. Au tot existat scurgeri de informații de la ei și sunt legi noi care permit autorităților să vadă cine ce bani are pe acolo. Ei bine nu și trust-urile. Sunt cele mai sigure locuri în care poți să îți depozitezi banii, pentru că sunt bazate pe legi de 400 de ani, nu trebuie să declari nimic, iar regina s-a mulțumit cu o mică parte. Taxe plătești atât cât vrei tu. 20%? Wow, ce mult! Da, dar 20% din cât vrea mușchiul tău să declare, pentru că nu există nimeni pe lumea asta care să te poată obliga să spui ce bani ai tu acolo. De aici se trage puterea reginei, din spălare de bani la un nivel la care traficanții din Columbia pot doar să viseze. Și da, regatul are de câștigat și el de pe urma acestor tranzacții financiare, orașul Londra în sine făcând o groază de bani din intermedierea miliardelor transferate înainte și înapoi, zilnic, pentru niște taxe modeste. Multe lucruri pe lumea asta se fac doar în Londra, de exemplu asigurarea navelor maritime internaționale. Monopol total. De ce? Pentru că întregul glob, toți oamenii bogați, au căzut de acord că mai bine de atât nu se poate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Mosotti a răspuns:

A fost puternica asa ca fizic, in rest a mancat banii statului sa o duca lux pe banii fraierilor de rand care munceau din greu, a mai scapat lumea de o parazita.
Si astia plang un parazit, f tare. Sa fie apreciata pentru parazitism? N-a muncit o zi desi era sanatoasa tun.

Daca cineva de ex ia 100 lei lunar de la stat din n motive, zic "aaaaa din banii nostri? Nuuu", dar aia ca a luat zeci de milioane, are voie, pai cum? Si sa mai fie si pupata in dos.

| ReddY25 a răspuns:

Normal ca da

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Nu cunosc realizările sale în plan politic, dar cu siguranță a fost o doamnă, în adevăratul sens al cuvântului.Ar trebui voi fetele să luați exemplu de la ea și de la prințesa Diana de cum să vă îmbrăcați și comportați, căci așa arată o REGINĂ ȘI PRINȚESĂ adevărată.Așa că dacă fetelor vă îmbrăcați mulat sau decoltat, asta nu vă face prințese sau regine ci voi sunteți doar sclavele care se maimuțăreau și întrețineau atmosfera la palat.