| RaisaPretty a întrebat:

A inceput sa ma uit la Dosarele X si asttfel vreau sa va intreb daca ati trait, vazut pana acum ceva straniu, ciudat, paranormal?

2 răspunsuri:
| Clujean25 a răspuns:

Nu exista asa numitele fenomene paranormale. Totul are o explicatie stiintifica, chair daca pe moment creierul incearca sa faca anumite conexiuni, (de obicei din cauza unei privari senzoriale) din care rezulta impresia de a fi vazut ceva ciudat/straniu.
Daca vrei sa experimentezi ceva "paranormal" incearca efectul Ganzfeld>
1. Taie o minge de ping-pong in doua si lipeste-ti fiecare jumatate pe cate un ochi cu leucoplast transparent.
2. Ia un radio cu casti si pune-l pe o frecventa pe care nu emite niciun radio(zgomot static), iar apoi pune-ti castile in urechi.
3. Aprinde o lumina rosie(poti cumpara bec rosu).
4. Stai intinsa asa cel putin jumatate de ora.
5. Urmeaza-l pe Nicolae Ceausescu si pe noul tau prieten unicornul Miki spre New York si traiti fericiti pana la adanci batraneti.

Daca nu ai sti despre ce e vorba ai putea spune ca e straniu dar ciudat, dar de fapt are o explicatie foarte simpla: creierul tau nu mai primeste semnale de la mai multe organe de simt, astfel nu mai percepi realitatea, iar creierul tau incepe sa creeze alta. Aici incep halucinatiile laughing
Practic creierul tau nu mai primeste informatii nici de la ochi, nici de la urechi, nici de la urechea interna, nici de la piele, etc.

| Şaptepăcate a răspuns:

Nu, dar mi-ar placea sa vad.