| homosapiens a întrebat:

A reusit cineva de aici sa se lase de fumat?

Incerc de ceva vreme sa renunt la fumat si la alcool dar este atat de greu deoarece prietenii mei sunt fumatori invederati si iesim in localuri in care se bea si se fumeaza. Am citit cartea lui Allen Carr dar fara succes, cu toate ca fumatul pentru mine este doar un obicei social (cand sunt singura nici macar nu ma gandesc la tigari).

Ma puteti ajuta cu niste sfaturi?

Va rog nu-mi spuneti sa-mi schimb prietenii sau sa ma duc la psiholog.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu știu că fumatul este interzis în localuri.

| Mosotti a răspuns:

Nu e greu deloc, daca vrei nu fumezi si nu bei chiar daca prietenii tai fumeaza si beau, tu poti bea suc, eu asa am facut mereu, nu ai vointa, nu e nevoie sa citesti nici o carte, nu mai fumezi si gata orice ar fi.

Ia sa zica doctoru ca mori daca mai fumezi sa vezi tu cum repede poti.

Nu vrei cu adevarat. Eu daca nu vreau sa mananc prajituri, nu mananc nici daca prietenii mei mananca in fata mea. Si dupa aia dau vina pe asta, ca nu vreau sa recunosc ca de fapt eu nu vreau cu adevarat sa nu mananc.

Deci nu e "deoarece prietenii mei sunt fumatori...", e deoarece nu vrei cu adevarat! Adica vezi doamne tu vrei, nu e vina ta, dar de la anturaj., total gresit.

Mobilizeaza-te si fa asta daca vrei, nu mai da vina pe anturaj.

| mentholinks a răspuns:

Eu am incercat de sute de ori sa ma las, fara izbanda din pacate.

| Dismally a răspuns:

Oarecum. Nu am renuntat de tot, acum mai fumez doar asa ocazional, cand ies la o bere sau ceva de genul acesta. De lasat de fumat mi se pare usor, primele zile este dificil, pe urma nu mai ai treaba. Problema este sa nu te apuci din nou, la asta nu te po ajuta big grin

| Lukasssz a răspuns:

Nu am fumat niciodata.

| Kuroo a răspuns:

Am un prieten care a reusit. Omul fuma de foarte multi ani si oricat incercam sa il conving sa nu mai fumeze spunea "e imposibil, la lucru colegii fumeaza in pauza, nu pot sa nu fumez si eu."
Dupa ce si-a luat un concediu ceva mai lung, stand acasa a zis ca nu isi cumpara tigari. Am fost foarte surprinsa ca tocmai el sa zica asta. Ideea e ca a realizat valoarea banilor (sa fim seriosi, cati bani nu se duc in fiecare luna din cauza ca oamenii fumeaza 2 sau 3 pachete pe zi?). A decis ca vrea sa stranga bani pentru a cumpara diverse chestii ce tin de gaming si nu numai. A cheltuit foarte mult pe PC, scaun, birou, etc. (chestii de calitate) si nu si-a mai permis sa fumeze.

Poate asta ar putea fi o solutie, incearca sa descoperi o pasiune in ceva ce necesita bani, astfel incat nu iti poti permite tigari. (:

| Forneticugem a răspuns:

Eu am reușit sa ma las de alcol nu mai beau de o săptămâna am renunțat definitv la alcol beam de rupeam nuami wiski beam și jb acum gata am terminat-o defintiv cu băutul 4 luni la rând sau chiar mai mult de atâta am băut într-una mi-am dat seama ca ma distruge și îmi face rău și am renunța la alcol nu mai beau nicioidată gata.

de Fumat nu am fumat niciodată nici nu voi face prosti asta vreodată in viața mea.