| Girly97 a întrebat:

Abuzul copiilor in 2019: asistente medicale care in loc sa isi faca treaba si sa ii ajute pe copilasi sa faca fata mai bine procedurilor medicale reusesc sa convinga parintele ca singura solutie pentru a recolta sangele unui copil "fara teama" este sa nu i se spuna absolut nimic iar imediat cand ajunge parintele si copilul micutul este pus pe masa, i se spune sa inchida ochii pentru "consultatia de rutina" iar apoi 4-5 asistente incep brutal sa il tina fortat pentru a-i putea recolta sange in timp ce copilul tipa, este foarte speriat si nu stie cum sa se apere.

Unii cred ca asta ar fi o solutie pentru a-i "calma" pe acesti copii dar dupa parerea mea (ca si experienta negativa proprie) acest lucru nu ajuta deloc copilul ci mai degraba il traumatizeaza foarte tare.

Riscul de a pierde increderea medicilor/asistentelor/parintilor este foarte mare.

Cand vor invata asistentele medicale sa isi iubeasca meseria? Meseria lor cu consta in traumatizarea pacientilor! Unde suntem noi, in comunism?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu ai o obsesie compulsiva in ceea ce priveste asistentele, ai o trauma foarte puternica, un soc emotional peste care nu poti trece, ce tot ai cu asistentele mie imi plac unele sunt si frumoase

| Girly97 explică (pentru RAY):

Unde ati vazut o asistenta in Romania care sa respecte copiii si sa ii ajute fara sa ii traumatizeze?

| sadrian46 a răspuns (pentru Girly97):

Am văzut de nenumărate ori, asistentele care s-au ocupat de copii mei, pe vremea comunismului.

| TristanTzara a răspuns (pentru Girly97):

Depinde de cultura de la locul de muncă, în orașul meu natal, unul mic, am fost internat la spital când am foat mic și am fost trat foarte bine de personalul spitalului.

| eckblume a răspuns (pentru Girly97):

Eu am facut o operatie la 3 ani si jumatate. Am stat cu mama o luna in spital si mai erau pacienti cu noi in salon. Am facut injectii si tin sa iti spun ca se comportau foarte frumos cu mine, cat si cu ceilalti. Imi fac analizele in fiecare an si recunosc ca am o oarecare teama de ace (sa nu mi se faca gresit injectia). Eu am intalnit asistente dragute, foarte bine pregatite. Stiu si cateva neserioase, dar asta nu inseamna ca toate asistentele se comporta gresit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unde suntem noi, in comunism?
Ce știi tu despre perioada de dinainte de 89 din țara noastră așa zis numită comunism, de o acuzi de toate relele de pe lumea asta?

| Girly97 explică (pentru sadrian46):

Nu ma refer neaparat la toata lumea, ci mai degraba la persoanele care in ca cred ca noi traim in comunism si nimeni nu are dreptul la libertate.

| Catrice a răspuns:

N-am văzut niciodată ca vreo asistenta sa facă asta... și am avut multe tangente cu spitale din diferite orașe mari de copil.

| TheGentleman a răspuns:

Studiază medicina și fă o postliceală și învață-i pe copii și pe asistente cum ar trebui procedat

| Girly97 explică (pentru TheGentleman):

Nu stiu daca as face asta dar va asigur suta la suta ca viitorii mei copii NU vor experimenta niciodata traumele mele si ii voi respecta! Ii voi pregati cu cea mai mare onestitate posibila pentru orice procedura medicala pentru ca este mai bine decat sa isi piarda copilul increderea in parinte.

| TheGentleman a răspuns (pentru Girly97):

Da, dar trebuie să înțelegi că uneori copilul se opune irațional. Fie că nu-i place gustul unui medicament, fie că a auzit nu știu ce și îi este frică... Și atunci ce faci? Nu mai ia medicamente că nu vrea? Copiii pot fi foarte încăpățânați. Nu e așa simplu precum crezi

| Girly97 explică (pentru TheGentleman):

Dar asta nu inseamna ca trebuie sa abuzam de ei in asa hal! Nimeni nu trebuie sa abuzeze de oameni! Exista metode mai bune de rezolvare a problemelor!

| TheGentleman a răspuns (pentru Girly97):

Sunt de acord cu tine. Sunt convins că vei fi o mamă bună, dar ai grijă să nu cazi în extrema cealaltă: să fii hiperprotectoare cu ei. Și una dintre cele mai mune metode de convingere este puterea exemplului.

Așa că încearcă să-ți învingi teama de injecții și de recoltare sangvină de dragul lor. Mult succes!

| Girly97 explică (pentru TheGentleman):

Voi face tot posibilul si desigur ca nu voi fi hiperprotectiva. Acest lucru ar fi daunator!

| eckblume a răspuns:

'' 4-5 asistente incep brutal sa il tina fortat pentru a-i putea recolta sange in timp ce copilul tipa, este foarte speriat si nu stie cum sa se apere'' - mi se pare ingrozitor. Nu cred ca se procedeaza peste tot in acest fel. Nici nu s-ar putea recolta sange fara sa se raneasca cineva. Copilul trebuie pregatit emotional de acasa de catre parinti. Normal ca asistenta spune ca nu e nimic grav, ca e doar un control obisnuit astfel incat sa nu ii fie frica pacientului. Nicio asistenta nu cere ajutor din senin de la alte 3-4 asistente sa faca o injectie. Eu de cate ori am mers la analize era doar o asistenta care recolta sange sau poate doua.
Daca mai intampini neplaceri poti face reclamatie.

| Girly97 explică (pentru eckblume):

Imi este foarte greu sa trec peste trauma si sa am incredere in asistentele din Romania.

| eckblume a răspuns (pentru Girly97):

Sa mergi la un psiholog care practica terapie cognitiv-comportamentala. Te-ar ajuta mult, asta daca vrei sa iti faci curaj sa uiti de trauma.

| Girly97 explică (pentru eckblume):

Da, cred ca asta voi face. Insa sincer numai cine a trecut peste trauma aceasta va intelege cum ma simt.