| anonim_4396 a întrebat:

Acum 10 ani, până să îmi găsesc stabilitatea la actualul loc de muncă, am fost la primarul orașului de la acea vreme căci dumnealui s-a oferit să mă ajute în găsirea unui loc de muncă.
Cu un an înainte, fusese an electoral.
Primarul de atunci era corupt, detestat de 90% din populație datorita faptului că nu își respectase promisiunile din campaniile electorale, se comporta sfidător și arogant cu cetățenii, avea un mod de a conduce dictatorial și era și incult pe deasupra.
M-a trimis cu o femeie, angajata a primăriei, la unul dintre supermarketurile din orașul meu.
Doamna șefa de magazin de acolo a zis că momentan nu sunt locuri și să mai aștept, dacă se eliberezează vreo unul, mă cheamă.

M-am dus după două săptămâni să întreb dacă s-a eliberat vreun loc iar acea șefa de magazin m-a întâmpinat cu ostilitate, raspunzandu-mi că nu e obligata să-mi dea mie explicații.
Precizez că înainte să vin din partea primarului, fusesem singura cu CV-ul iar șefa de magazin mă primise cu amabilitate.

După faza asta, toți angajații din acel supermarket îmi "aruncau" privi, știind că am venit din partea primarului.
Dl. primar s-a oferit să mă mai recomande la încă 3 angajatori și când am fost acolo, am fost tratată cu lehamite sau luată în râs, unul dintre ei chiar făcând mișto de primar.
Au trecut doi ani și nu m-a sunat nimeni de acolo.
Între timp, îmi gasisem de lucru la o pizzerie, ajutor de pizzar, dar acea pizzerie a dat faliment. Am lucrat doi ani acolo.

Am revenit la acel supermarket, căci aveau anunț că angajează personal.
M-a întâmpinat tot aceeași șefă de magazin zicandu-mi că pe mine nu o să mă angajeze niciodată. M-a surprins răspunsul dumneaei.
Am intrebat-o dacă e ceva personal și a răspuns că nu, doar că are nevoie de persoane care să știe anumite lucruri, nespecificând ce fel de lucruri.
Țin să precizez că angajase și persoane fără experiență, deci nu era lipsa de experiență o problemă.

Bun, ce părere aveți de această întâmplare?
Exista vreun vinovat?
Credeți că acelor angajatori le-a displăcut faptul că am venit din partea primarului, dat fiind disprețul față de el?
Credeți că au considerat că sunt oportunistă/profitoare că am acceptat ajutorul primarului?

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Buna,
Tu ai cerut un loc de munca, nu vad cu ce ai fi vreo oportunista. Daca iti oferea primarul vreun job la primărie, atunci probabil ca un comportament mai abrupt din partea anumitor cetateni ar fi fost justificat. Ce a facut el puteai face si singura, sa iei supermarketurile la rand sa depui CV si sa astepti sa te sune.Si sefii de magazin ar fi putut sa gandesca putin, dar probabil ca sunt asa scarbiti de primarul nesimțit, incat tot ce are legatura cu el, fie si gluma pe care ti a facut o tie este de la inceput catalogat ca atare. Nici tu nu i poti invinovati, or fi crezut ca venind din partea primarului vei fenta munca si ei vor fi obligați sa te plateasca. Ai picat undeva la mijloc, se mai intampla.
Oricum este o poveste veche si este bine sa iesi din trecut, o prescrii, nu mai are importanță.
Toate cele bune, ❤️

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand vrei sa intri pe pile la privat unde se cere de obicei competenta... normal ca nu esti privita cu ochi buni si se vor feri de tine.

| J0B0MAT a răspuns:

În foarte multe locuri în ziua de azi se intră pe pile, politic.Aș zice chiar majoritar, ori cel puțin dacă există candidați cu relații și unii doar cu competențe bune, avantajați vor fi cei cu relații.
Vinovat este sistemul corupt, din toate domeniile.Normal că oamenilor nu le va conveni, dar pot pune pariu că și ceilalți angajați, mulți dintre ei, au intrat pentru că cineva le-a pus o vorbă bună măcar.
Nu ai ce face, în ziua de azi cam trebuie să te faci frate cu dracul, pentru a supraviețui în primul rând.Nici măcar nu mai e vorba de a aspira la locuri foarte bine plătite, e vorba și pentru cel mai de jos loc.
Cunosc multe persoane calificate care nu au putut să își găsească loc până nu și-au făcut ceva relații.Persoane bune pe domeniul lor, dar date la o parte de alți piloși cu competențe mai mici sau deloc.Nu ai ce face, trebuie să îți faci ceva relații pentru a obține un post, nu mi se pare chiar așa grav, dacă asta e lumea.
Grav mi se pare că intră mulți piloși care nu au absolut nicio competență, iar asta se poate vedea de către oricine la parlamentari, consilieri, oameni care nici măcar nu știu să scrie bine, deci nici minimul unui absolvent de liceu care a luat bacul cu o notă mai mare de minim.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Nu mi-a plăcut niciodată să depind de cineva. Mereu am vrut să obțin ceva prin forțe proprii. Nu-mi place treaba asta cu intratul "pe pile", nepotisme sau relații.
Cei care m-au refuzat atunci, puteau macar sa mă pună în proba, să vadă cum mă descurc iar apoi să decidă ei.
Consider că te pui într-o lumină proasta când depinzi de cineva.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimănui nu prea îi place, dar uneori nu ai încotro.Trebuie distrus întregul sistem de la rădăcină, ceea ce nu cred că se va realiza prea curând, probabil niciodată. Întotdeauna patronii de companii își vor lăsa afacerea fiilor, nepoților, cumnaților, finilor, prietenei nepotului etc. Ăștia vor angaja pe prietena prietenei, sora ei, fratele, cumantul and so on.
Cu toții depindem de cineva, nu trăim complet singuri. Dar faptul că cineva te ajută cumva, nu înseamnă că depinzi de el.Îl poți ajuta și tu apoi cu altceva și s-a cam terminat legătura. Depinzi de familie, de medic, astea sunt legături durabile de care nu prea te poți lipsi.

| StoicAnalysis a răspuns:

Intrarea pe pile e ok atata timp cat e de bun simt si rezonabila. Adica una e sa te cunosti cu primarul si sa-ti faca el intrarea intr-un loc de munca, si alta e sa te bage intr-un loc de munca unde ti se cer anumite calificari pe care nu le ai si/sau sa de-a pe unul afara doar ca sa te bage pe tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ești o Fata care vroia să muncească cinstit să-și câștige bani prin muncă cinstită. Nu ești un om profitor ca vrei sa muncești cinstit să-ți câștigi bani cinstit. Nu ești un om oportunist dacă vrei să-ți câștigi bani prin muncă cinstită.

Ei toți erau prin pile și relația constrânse între ei și văzând ca tu intri în acel loc de muncă prin propria ta voință și merit fără nicio pilă și relație de la ei venită asta ia deranjat grav pe cei intrați pe pile și relați... De asta nu teau accepta ca fiind un om care vrea să muncească și să-și vadă de treaba lui și munca lui cinstită asta iar deranja enorm de grav pe mulți dintre ei de ce? Pentru ca mulți dintre ei sunt conștienți ca o dată ce te-ai fi angajat acolo ai fi văzut pilele relațiile dintre ei intrei ei și toate celelalte ce se petrece pe acolo toate demersurile nu ai fost un simplul angajat pentru ei și un pericol grav de mare căci nu erai o firea un om care se supune cerințelor lor și pilelor și relațiilor lor dintre ei nu aveau cum sate supună și sa faci ce-ți spune ei ce vor ei din tine și cum vor ei sa muncești tu nu precum vrei tu și cerințelor lor tu erai un pericol pentru ei nu un angajat muncitor normal.Ai fost singurul angajat care ar fi intrat pe merit cinstit în accea firmă pentru muncă cinstită iar asta face deranj celor intrați pe pile și relați poate ai fi opținut și contractul pe merit atunci primeai mult mai multa ură din partea celor intrat pe pile și relați...