| pedaladeacceleratie a întrebat:

Ai prefera sa fii destept, dar trist sau prost de bubui, dar fericit?

19 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De cât o sută de ani cioară mai bine 10 ani porumbel.
Un om prost este un om plin de viaţă din cauză că este un om simplu, sincer, etc.
Să nu uităm că pentru unii bunătatea este luată drept prostie!
Pa, pa.

| Razvan a răspuns:

Destept si trist.Cand esti destept stii ca nu ai cum sa iti mentii starea de fericirea dupa care fug toti, dar cand esti prost ce sa-i mai faci?laughing

| Flav a răspuns:

Daca eram putin mai prost, eram fericit.

| Libelle a răspuns:

Proasta si fericita
daca st proasta imi mai dau eu seama ca sunt?

| Emena a răspuns:

Da, romana asta oh go on

| fluturas a răspuns:

Proasta si fericita, ce mai conteaza ca sunt proasta daca sunt fericita?

| carminaburana43 a răspuns:

Proasta si fericita=e clar ca buna ziua!

| CosteaVlad a răspuns:

Foarte bună întrebarea... big grin Ca să fiu sincer, nu mă pot decide chiar deloc, oricât de mult m-aş gândi. Deştept şi trist nu e o variantă absolut deloc ok, dar poate pentru faptul că eşti deştept reuşeşti să conştientizezi toate acele lucruri care te fac să fii trist. Dacă eşti prost, înseamnă că nu-ţi dai seama, deci n-ai de ce să fii trist. Făcând o analogie pe exemplu, pentru a-mi putea da seama mai bine de situaţie, oare pentru cine-a fost mai faină viaţa, pentru Eminescu, sau pentru Becali? (sunt reprezentările celor 2 categorii, evidenţiate în antiteză. big grin)

| shtephie a răspuns:

Deasteapta si fericita e mai binewinking

| Roby67 a răspuns:

As prefera sa fiu destept si fericit, altceva nu.

| Face2face a răspuns:

Proasta si fericita. Cum zice si proverbul ala: Prost sa fi, noroc sa ai. Te pup.

| jarulitza a răspuns:

Mai bine prost si fericit decat destept si trist. O viata avem, daca o irosim stand tristi ce rost are sa o mai traim

| RXN a răspuns:

De multe ori m-am gandit la asta si, recunosc ca nu o data mi-as fi dorit sa ma fi nascut undeva prin pustietate, sa nu am ocazia sa-mi largesc orizonturile, sa fiu mai limitata psihic si intelectual, dar sa fiu fericita, intrucat vad prin faptul ca nu stii[nu-mi place cuvantul prost] o modalitate mai usoara de a atinge fericirea, pentru ca cel ce nu stie nu prea se lasa afectat de probleme si se bucura de lucrurile mici.Cu toate astea, acum cel putin, m-am vrea desteapta si fericita, altfel nu prea ma vad traind, dar daca ar fi fost sa ma nasc, recunosc ca m-as fi vrut proasta, dar fericita.

| Paatricia93 a răspuns:

Destept si trist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fii de stept, de fapt nu inseamna nimic, nici prost nici trist! Ceea ce conteaza cu adevarat e credinta inDumnezelul adevarat!
Poti sa fii si cel mai frumos/a aratos/a si tot nu conteaza!
Mai repet inca o data ceee ce conteaza e credinta in Dumnezeu si sa facem fapte bune! Pupici! Si app aceste cuvinte au fost spuse de o fetita de 10 ani care e in clasa a 5-a ^.^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Destept

| ColdHeart a răspuns:

Clar a 2-a varianta, m-am saturat sa alerg dupa ceva ce nici macar nu exista

| xSweedy a răspuns:

Da sa-mi bag pu. in ea de scoala ca cine a iventato ca sunt multumit ca cat stiu

| xSweedy a răspuns:

Urasc rom si mate:@:@