| chiftelutacrocanta a întrebat:

Am 105 kilograme si 1.80 metri.Pot sa ma imbolnavesc cu aceasta greutate? As cam vrea sa slabesc vreo 25 de kilograme de kilograme,dar nu ma puneti sa alerg,nu ma intetereseaza in cat timp,nu cred in timp,vreau doar sa slabesc,dar fara sala,fara reguli,spuneti-mi doar ce sa mananc si ce sa fac,nu-mi dati reguli si nu ma puneti sa alerg sau sa ma fortez,ceva mai lejer, se poate?

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Deja faci ceva lejer, că altfel ai fi avut 125 de kilograme, nu 105. Nu, nu se poate fără principii alimentare bine stabilite și respectate. Fără sport să zicem că ajungi să mai slăbești 10 kilograme în câteva luni. Dar dacă nu urmezi niște reguli bine stabilite nu poți. Nu merge și cu aia în... și cu sufletu-n rai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bacemi):

Mda. daca ar putea manca si mai mult dar totusi sa slabeasca nu ar fi rau

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Facem amandoi foamea.

| Dan193 a răspuns:

Situatia in care te afli, sanatate sau bunastare, reflecta lipsa sau nerespectarea regulilor in genere. Reguli setate de omenire pe parcursul a mii de ani. Reguli pe care daca le urmezi: ai un corp sanatos, te casatoresti tanar, reusesti sa ai stranepoti si o situatie financiara buna. Casa si mancare pe masa.
Deviatia asta si visul acesta de "abatere de la norme te face milionar", e doar o poveste. E o carte de dezvoltare personala; te orbeste cu sfaturi si povesti de succes, avand unicul scop: stoarcerea de bani din oamenii naivi si visatori.
Nimeni nu si-a atins niciodata scopurile fara ca sa munceasca din greu. Asa ca incepe cu plimbarile zilnice, daca nu poti alerga si cu abtinerea de la toate poftele de mancare. Alcatueste-ti un regim si respecta-l.

| welcometowonderland a răspuns:

ASTA M-A AJUTAT PE MINE SA SLABESC.
-BEA MULTA APA
: Minim 2 l. pe zi. Aprox. 5-6 pahare pe zi. Bea in cantitati mici.
*Daca simti ca iti este foame, bea un pahar de apa rece si asteapta 20 min, va anula senzatia de foame. Apa ajuta impotriva retinerei de lichide si hidrateaza corpul(parul va creste mult mai sanatos si repede, iar pielea va arata mult mai bine.)

-EVITA PRAJELILE. FARA PRAJELI. Carnea se va fierbe, sau se va prepara pe grill. Exclude orice tip de prajeala. Incearca sa consumi mai putina carne de porc, inlocuiest-o cu cea de pui. Carnea de pui are foarte multe proteine si nu are multe calorii. Poti consuma si carne de vita daca doresti. Poti manca chiar si peste, preferabil sa fie ton in conserva sau orice tip de peste vrei tu dar facut pe grill ori fara ulei.

-ULEI DE MASLINE: Uleiul de masline are proprietati nutritive extraordinare, este usor digerabil, are antioxidanti etc. Foloseste-l ori de cate ori ai nevoie sa gatesti ceva.
De ex. : Pentru o omleta de doua oua poti folosi 2-3 lingurite de ulei de masline.
*¡¡NU FOLOSI ORICARE ALT ULEI INAFARA DE CEL DE MASLINE!

-Mananca fructe si legume. Incearca sa mananci cel putin 3 fructe pe zi, pana in ora 5. Fructele tin sa ´´ingrase´´ dupa ora 5.
Marul si pepenele rosu sunt niste fructe foarte delicioase si contin foarte putine calorii. Deasemenea, pepenele rosu contine 90% si are efect diuretic. Daca doresti, poti manca si ananas. Ananasul ajuta ENORM la slabit. Incearca sa consumi si legume, sunt super sanatoase si nu au multe calorii(dovlecel, rosii, vinete, ardei...)

-Elimina zaharurile si sarea. Fara dulciuri. Daca ti se face pofta de ceva dulce poti cumpara ciocolata neagra(uita-te sa fie 80% cacao, sau chiar mai mult daca este posibil.) Nu te increde in produsele de tipul digestive, sau care se lauda a fi fara zahar(pe ambalaj poate scrie ca nu contin deloc zahar ori ca nu contin zaharuri adaugate. Ei bine, CONTIN. Chiar unele dintre ele contin mult mai mult decat versiunea normala a productului).

-PAINE INTEGRALA. Evita orice alt tip de paine. Mananca doua felii de paine integrala prajita.(Una de dim. la micul dejun iar una la pranz.)

-FARA PASTE FAINOASE. Contin prea multe calorii si carbohidrati, nu au ce cauta intr-o dieta/cura de slabire.

-FARA BAUTURI CARBOGAZOASE. Se exclude Coca Cola Zero. Poti bea un pahar-doua daca vrei.
*Fii atenta si asigura-te ca pe sticla sau doza scrie clar ZERO CALORII ZERO CAFEINA.

-Mananca la ore exacte si nu sari peste mese. Mananca 5 mese pe zi. Mananca putin si des. Mananca la ore exacte si niciodata mai tarziu de 18:30. Ultima masa va fi la 6.30-7, respectiv.

EXEMPLU DE 5 MESE:

MIC DEJUN.(ORA 7-8 dim) Poti bea o cafea cu zaharina(edulcorant) cu lapte degresat. + O felie de paine integrala prajita cu o lingurita de ulei de masline peste si jambon York(sau orice altceva cu continut caloric scazut).

JUMATATE DE ZII(ORA 12) Poti manca o fructa. Un mar, o banana, piersica etc.

MASA DE PRANZ(ORA 2-3)Piept de pui pe grill + o vineta facuta pe grill.
*DESERT: O fructa la alegere. Poate fi un mar, o piersic sau ce vrei tu. Eu prefer pepenele rosu, imi place foarte mult si pot manca cat vreau doarece contine foarte putine calorii.(Aprox. 30-50 de calorii la fiecare 100 g.)

MASA DE LA 4-4.30. O felie de paine prajita cu branzica de intins pe paine light si o felie de Jambón sau orice alt fel de ´´salam´´ care contine putine calorii. +Cafea cu lapte degresat si zaharina.

CINA(18-18.30)
·VARIANTA 1 : Omleta cu 2 oua. + Rosii.
·VARIANTA 2: 2 conserve ton + rosii.
·VARIANTA 3: Carne pentru. burger de pui(ATENTIE: Doar carnea care se pune in burger, nu un burger de pui) + Ardei verzi pe grill.

DESERT: Gelatina fara zahar(light).
Incearca sa respecti orarul meselor si nu sari peste nici-o masa.

-ODIHNESTE-TE: Dormi cel putin 7h zilnice.

-SPORT: Incearca sa alergii cel putin 15-30 in zilnic, sau cauta pe net niste exercitii pe care le poti face foarte usor si acasa.

^^·Daca simti ca ti se face foame spre seara mananca un mar sau bea un ceai, iti va linisti pofta.
·Poti manca si o patratica de ciocolata neagra din cand in cand(nu abuza. Mananca putina, doar cat sa-ti potolesti pofta)
·Odata la 15 zile poti sa iti iesi CINA LIBERA. Asta insemnand ca la ora cinei poti mancace doresti tu.
ATENTIE: Doar la cina, restul zilei se va manca sanatos.

Sper sa iti fie de folos si sa reusesti sa ajungi in kg. dorite de tine.
Mult succes!