| PrettyGirl02 a întrebat:

Am 1m65 si 55 kg.Arat bine dar ma cred slaba.Am un defect,acela este ca nu pot sa fug, obosesc foarte repede.La care maica-mea ma pune la cura de slabit,nu imi da de mancare,imi iau eu dar ea ascunde painea de mine si nu ma lasa deloc sa iau nici macar o bucatica.Ea este grasa.Ea toata ziua nu face nimic, numai la tv sta.A fost chemata la croitoreasa ieri.Mama a zis ca vine.Si m-a trimis pe mine, pe ditamai frigul de ingheata pietrele.Croitoreasa mi-a zis ca trebuia sa vina ea.Dar maica-mae bine mersi statea la televizor.Vin acasa franta de obosita si inghetata, la care ma mai trimite la altcineva.Si cand m-am intors a zis ca m-a trimis ca sa fac miscare sa slabesc ca sunt obeza.Dar eu nu vreau sa slabesc deloc! Eu mai vreau sa mai pun putin pe mine.Si ea literalmente ma obliga sa slabesc si daca nu vreau ma pedepseste.Laso dracu de treaba! Este corpul meu.Cat vrea sa slabesc? Sa fiu schelet miscator? Nu vreau! Eu tin la corpul meu si nu vreau sa fiu asa! Ce sa fac? Am vorbit cu mama ca vreau sa ma mai ingras putin si ea m-a luat peste picior! Ce sa fac? eu nu vreau sa fiu schelet, eu nu sunt jucaria ei! Ajutati-ma!

2 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Amândouă aveți probleme. Ai fost obișnuită probabil cu imaginea lu' maică-ta și ai setat în creier că "normalul" e puțin mai sus decât e de fapt. Nici nu cred că îți e foame, cel mult poftă, tot ce vrei tu e să te îngrași.
Dacă mănânci până te plictisești și dacă te îngrași, o să trebuiască să-ți schimbi numele e pe TPU, într-o primă fază.
Și dacă tu crezi că ai fi mai frumoasă mai grasă, e doar pentru că ești încă mică și pentru că nu te-a tratat nimeni ca pe o grasă, încă. Dar vine timpul, spor la mâncat.

| Rorry a răspuns:

E clar ca mama ta are un complex legat de faptul ca e nu e slaba, dar nu e ok sa te infometeze. incearca sa discuti cu ea sau sa mergeti impreuna la nutritionist, sa va ajute pe amandoua. Daca lucrurile devin nasoale, te poti adresa uneu alte rude, unui medic, sau protectiei copilului (nu stiu cati ani ani)