| andy14 a întrebat:

Am 20 de porci trebuie sai tai in 5 zile dar in giecare zi yrebuie sa tai porci dar fara sot nr impar. Stiti raspunsu am un coleg care stie si am pus pariu am spus ca n-are cum dar el a zis ca are solutie.

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Așa ar ieși rezultatul:
3 + 3 + 3 + 3 + 7 = 20!hee hee

Dar, îmi amintesc de o rezolvare haioasă, a cuiva, privind această problemă...
Se tăiau câte 3 purcei ziua și câte un purcel în fiecare noapte. Rezultă:
5 (zile) x 3 (purcei) = 15
5 (nopți) x 1 (purcel)= 5

| darrio2007 a răspuns (pentru floresdemayo):

Ai socotit bine? Ai pierdut un porc pe drum.3+3+3+3=12+7=19?

| floresdemayo a răspuns (pentru darrio2007):

Ei, și tu! Am acordat un punct (pardon, un purcel) din oficiu. De ce crezi că am pus semnul exclamării? : )) : ))

| darrio2007 a răspuns (pentru floresdemayo):

Ok.De acord cu tine.

| Cosmin1I a răspuns:

5,3,7,5

| Mureșan_Vladimir_1993 a răspuns: