| Alex a întrebat:

Am ajuns în această lume din întâmplare? De ce nu este posibil ca noi să fi apărut ca rezultat al întâmplării şi al timpului? Este Dumnezeu într-adevăr necesar?

3 răspunsuri:
| JustMe a răspuns:

Imi place cum gandesti. Raspunsul, dupa parerea mea e ca Dumnezeu este necesar oamenilor, pentru ca asa e psihologia omului, facuta sa creada in ceva mai mare decat el.Il ajuta sa treaca mai usor peste necazuri, gandindu'se ca asta e doar o etapa, ca dupa aceasta viata incepe de fapt adevarata noasta existenta.
Omul nu gaseste rezolvare la anumite probleme existentiale, asa ca pentru a scapa de bataia de cap, isi spune: "Dumnezeu a creat". Dar oare ei se intreaba: "Dar Dumnezeu cum a aparut? Cine l-a creat?". Religia spune "crede si nu cerceta", probabil pentru ca daca cercetezi iti dai seama ca nu are sens.

| RUMBURAK a răspuns:

Intrebarea nu este daca Dumnezeu este necesar! este daca tu ii esti lui sau altora din jurul tau necesar?

| BilliOnaire a răspuns:

A fost, este si va fi intotdeauna important, fara El suntem : nimeni.:d