| Raluca_7742 a întrebat:

Am auzit ca in jur de 23 martie va fi un cutremur puternic in Ucraina, si va fi puternic resimtit si in Romania in nordul Moldovei (Botosani, Suceava, Iasi). Este adevarat?

Răspuns Câştigător
| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

nu este adevarat sistemele de avertizare pot anunta un cutremur cu 25 de secunde inainte ca acesta sa se produca. Avertizarea populatiei nu este insa functionala, consideråndu-se ca acest lucru ar crea mai multa panica. Seismologii sustin insa ca 25 de secunde sunt suficiente sa te ascunzi si sa te protejezi. Specialistii spun ca, in ultima vreme, au aparut tot felul de escroci care vånd "aparaturaa�� de prevenire a seismelor, un fel de pagere, care nu avertizeaza nimic, pentru ca nu au implementat sistemul stiintific

6 răspunsuri:
| hândel a răspuns:

Așa-i! Populația este rugată să nu-și asume riscuri și să-și întindă corturile de p'acum în fața blocurilor. laughing
Prostii! Nimeni și nimic nu poate prezice data sau intensitatea unui fenomen total imprevizibil.

| Ana a răspuns:

Eu m-am scos, stau in Bucuresti laughing, oriqum stai linistita ca nu vine niciun cutremur, mint de ingheata apa, sa bage frica in oameni.

| DeeDee a răspuns:

Cutremurul poate fi prezis doar cu cateva minute inainte, de animale.

| kukubau a răspuns:

asta de unde ati mai scos-o? laughing
Gata pe 22 imi fac bagajul si plec de acasa laughing, cine mere cu mine? rolling on the floor

| alibaba a răspuns:

Data exacta nu poate fi stabilita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai auzit, cum aud totiwinking... dar nu se stie si cat e de adevarat, decitongue numai te crede in tot ceea ce "zboara".