| AlexandraAle121 a întrebat:

Am avut multe momente când iubitul meu îmi spune de exemplu: nu-mi place cum te-ai îmbrăcat (el ar vrea sa îmbrac ce crede el ca lui i-ar plăcea), nu-mi plac cizmele alea albe cu lanțul ăla și toc, pune un ruj mai închis ca Îți vine mai bine (eu mă machiez cum eu cred ca Îmi sta bine). Nu am avut momente astea in o altă relație care am avut, dar lui îi se pare normal, mie sincer nu-mi se pare normal să-mi spună sau că și cum să-mi interzică. fiecare femeie și fiecare bărbat au un altfel de gust la îmbrăcat, etc. vouă vi se pare normal așa ceva?

19 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Mi se parea ok sa iti spuna parerea sincera daca il intrebai tu, insa din cum ai pus problema, clar nu, urat mod de a se comporta.Incearca sa procedezi in aceeasi maniera cu el, sa vezi daca ii convine (pun pariu ca nu).

| Simpatic a răspuns:

Nu mi se pare normal cum pune problema, dar conteaza si modul cum iti spune sa stii!
tot ce poti face este sa comunici cu el pe aceasta tema! sa vorbiti frumos si la subiect doar cand sunteti fata in fata si ii spui ce ai pe suflet!
degeaba te sfatuim noi unul ca este normal ce face el, altul ca nu este normal ce face! de ce? pentru ca tu nu esti impreuna cu cei de pe TPU ci tot cu iubitul tau! deci chestiile de cuplu tot in cuplu isi au rezolvare!

| AlexandraAle121 explică (pentru Simpatic):

De multe ori am mai vorbit și iară începe la fel. se supără și nu-i convine.

| Simpatic a răspuns (pentru AlexandraAle121):

Poti aplica in cazul lui metoda "ce tie nu iti place...", si anume sa il critici mereu cum se imbraca, sa vedem, se va da pe brazda sau nu?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu așa funcționează lucrurile.
Doar in cazul in care ești imatur și nu, nu ajungi nicăieri așa.

| Simpatic a răspuns (pentru Hyperion7):

Pai cu un om ca el cum poti psihologic sa il faci sa inteleaga ca nu este ok ce face?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Simpatic):

Îl lași cu buza-nfiptă, abia atunci o sa înțeleagă că ce a făcut chiar nu a fost ok, adică atunci când nu te mai are.

| Simpatic a răspuns (pentru Hyperion7):

Este si asta o idee, dar ar trebui ca cea care a deschis topicul sa aplice asta!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Simpatic):

Exact!

| Simpatic a răspuns (pentru Hyperion7):

Si este foarte posibil oricum sa se ajunga la despartire! caci cine suporta reprosuri la infinit? happy
nici nu imi dau seama cum astfel de baieti cu astfel de conceptii pot avea o relatie dar in fine

| J0B0MAT a răspuns:

Îi place ceva la tine?
Cineva care critică și comentează la orice neîntrebat, nu ar trebui băgat în seamă.Eu zic să îl lași să comenteze și să ignori opiniile lui, chiar să îi comentezi și tu ținutele.
În orice caz, într-o relație, cum se îmbracă fiecare nu ar trebui să fie un subiect de ceartă, dacă până și ceva atât de neimportant este, relația nu cred că e prea frumoasă.

| Hyperion7 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Total de acord până la "chiar să îi comentezi și tu ținutele.".
O relație sănătoasă nu trebuie să aibă componente toxice sau sa stârnească și mai mult toxicitatea.
Faptul că îi critica și ea,la rândul ei,ținutele lui, nu doar că e imatur, dar cauzează și mai multe discuții, ba chiar se poate ajunge la manipulare excesiva și chiar degradarea psihica a victimei.
De preferat ar fi sa taie direct răul de la rădăcina și e mult mai bine.
Legat de ultima parte, de acord cu tine!

| J0B0MAT a răspuns (pentru Hyperion7):

Eu cred că merită fiecare ceea ce oferă.

| Hyperion7 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Ă,da...și nu
Adică recunosc,am avut și eu aceasta etapă,dar am depășit-o,de ce?
Prea mult negativism,prea multa frustrare,timp pierdut,ori,decât să îți fac rău, mai bine merg mai departe.
Plus că mulți nici nu învață nimic din chestia asta, o iau personal și se ajunge la relații toxice, prietenii toxice.
Mai bine ii dai cu flit omului respectiv și asta e, cel puțin asta e părerea mea

| J0B0MAT a răspuns (pentru Hyperion7):

Da, și asta merită, dar măcar puțin din propriul negativism merită fiecare să îl primească înapoi, Ca învățătură de minte pentru viitor, căci știm ce trebuie făcut cu ceea ce ție nu îți place.
Dar cine știe, poate lui îi va plăcea să îi comenteze cineva ținutele, sunt oameni și oameni.

| Hyperion7 a răspuns:

Faptul că îți interzice anumite lucruri și tot el se supărată când îi spui ce te deranjează, poate semnala că ești într-o relație toxica.
Situația e și mai evidentă atunci când are și alte componente specifice (gelozie, posesivitate, își condiționează iubirea "daca mă iubești..." etc)
Daca da, cred că ar trebui să cauți alta relație.
Cea in care te afli este legit una toxica însă na, decizia este a ta!

| Emma30555 a răspuns:

Nu mi se pare normal ci chiar ciudat. E un bărbat cu apucături de țața și prea vrea sa controleze totul, de parca tu ai fi un trofeu cu care se afișează nu iubita lui.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Da, nu e normal sa iti interzica, trebuia sa nu se cupleze cu tine de cand te-a cunoscut daca nu ii placea asta la tine. De ce te-a luat? Asta e doar inceputul, barbatii de genul asta au un tipar si o sa fie tot mai rau pe zice trece. Nu te complace in relatii toxice. Nu merita.

| DoctorInFemei a răspuns:

Nu. paraseste l si gaseste pe unu mai frumos mai inalt mai bogat si cu penisul mai mare