| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

Am crezut ca moda asta cu productivitatea a disparut, dar vad ca inca e Youtube plin de oameni care fac video-uri despre cum sa te ridici din pat si sa iti pui viata in ordine. Credeti ca ajuta pe cineva? Ati urmat vreodata sfaturi de pe Youtube? V-au schimbat viata?

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

E in crestere, din pacate.Totusi, cel mai tragic e ca se glorifica hustle culture. Legat de productivitate, era interesant la inceput, unele m-au ajutat si pe mine cand aveam nevoie (nu pot sa spun ca mi-au schimbat viata, asociez vorba asta cu marketingul enervant) insa acum totul o ia pe calea consumerismului si se duce de rapa.Nu zic ca nu mai exista sau nu mai gasesti continut fain, dar necesita o triere pe care multi nu sunt dispusi sa o faca.La un moment dat informatiile se tot recicleaza si nu mai au oricum niciun folos pentru tine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

MODA? De ce ar fi o moda? E ca si cum ai zice ca mincatul si stilul de viata sanatos in general e o moda... da, unele ajuta.

| Simpatic a răspuns:

"vad ca inca e Youtube plin de oameni care fac video-uri despre cum sa te ridici din pat si sa iti pui viata in ordine. Credeti ca ajuta pe cineva?"

da ajuta, mai ales pe cei care sufera de comoditate si trebuiesc invatati chestii basic

cei despre care vorbeste J0B0MAT insa sunt cu adevarat utili, adica cineva care te invata sa iti schimbi eu stiu injectoarele la masina sau cei care te invata cum sa lipsesti o anumita placa de baza...este adevarat sunt foarte multi vloggeri care invata lumea lucruri utile!

sunt si multi 'doriani popa' care speculeaza naivitatea noastra a tuturor si traiesc din likeuri si vizualizari, si ce bine traiesc toti "dorianii"winking

| J0B0MAT a răspuns:

Da, pe mine de exemplu m-a ajutat un video de un minut despre cum se montează un aparat.Sunt foarte bune tutorialele, chiar și pentru chestii minore pentru că mai sunt oameni care ce să vezi, nu se pricep în toate domeniile.

| mODIN a răspuns:

Multi nu le iau in serios suficient cat sa puna in practica lucrurile alea si au impresia ca daca au vazut un videoclip de 10 min despre "time management", gata, de maine au patratele, firma proprie, centura neagra la jiu jitzu si doua albume de jazz lansate.

Evident ca ajuta sa vezi cum lucreaza altcineva si sa-ti iei inspiratie din asta, dar nu toate metodele functioneaza pentru toata lumea.