| DerHimmelSollWarten a întrebat:

Am fost de ceva vreme in afara TPU pentru ca avand doua servicii nu mi-a mai permis timpul.Intrebarea care ma macina:cator dintre voi va e rusine ca sunteti romani? Sau de ce ati ascunde acest lucru, ba nu, l-ati nega, chiar in fata unui alt roman? Pe mine ma lasa fara cuvinte astfel de oameni, pana azi credeam ca nu exista dar uite ca mi-a trimis Dumnezeu azi la munca un refulat de asta.Adica il cunosc din vedere de mai mult timp, e client si la restaurantul unde lucrez part-time si la casa de pariuri sportive. Iar azi l-am auzit vorbind romaneste la telefon iar cand i-am dus mancarea i-am urat *Pofta buna*. Iar el imi spune in germana ca nu stie decat cateva cuvinte romanesti de la niste colegi de munca. Unde se indreapta lumea asta a noastra? Sa rad sau sa plang?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Da, @justmealone, iti dau dreptate. Bine spui!
Cei nevoiti sa plece sa munceasca in alta tara, sunt saracii, ca niste oameni fara casa, fara tara, fara mama. Din Romania ii alunga foamea, iar tara-gazda nu e intotdeauna o gazda tocmai buna, e ca o mama vitrega, care recunoaste doar propriii copii. Este foarte trist, ca multi romani au ajuns in situatia, in care sunt nevoiti sa-si ascunda originile! Sincer, mi-e mila de ei, si nu sunt ironica! Si ii multumesc celui de sus, ca eu personal inca n-am fost pusa in situatia, in care sa fiu nevoita sa ascund, sa neg faptul, ca sunt din Romania.
@justmealone, mersi, ca m-ai lamurit!winking Initial am crezut, ca locuiesti/muncesti in Romania, si am ajuns sa deviez putin de la subiect. oh go on Dupa interventia ta pot sa spun, ca nenea-pseudoneamtul din intamplarea, descrisa de tine, in continuare nu este unul dintre cei, pe care ii compatimesc. La el mai de graba tot superficialitatea primeaza.

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Asta da! Asa ceva chiar n-am mai auzit! Stiu ca exista multe cazuri, cand romanii plecati peste hotare, ascund faptul ca sunt romani. Pe unii ii si inteleg (depinde de situatia, in care sunt pusi oamenii respectivi). Insa ca sa faca acest lucru un roman aflat in Romania in fata unui alt roman, asta da premiera! oh go on Probabil vroia sa se dea mare. Ca vezi Doamne cine e el! oh go on Mi se pare un comportament foarte rusinos, josnic, iar acel pseudoneamt este un individ superficial, plin de frustrari si idei preconcepute, cum ca stainii sunt mai bine vazuti in Romania! Vroia sa fie pupat in fund de toti angajatii localului, sa profite de faptul ca stie doua vorbe in germana. Este un om fara valoare! De obicei nu obisnuiesc sa critic, insa de aceasta data n-am cum sa n-o fac!

| Razvan a răspuns:

De conationalii romani e cam dificil sa fii mandruthinking Ne fac asa un renume de natie hoata peste totI don't want to seeSi dupa aia ne dam idignati ca vai doamne de ce rade Europa de noi?oh go onSuntem de tot rasul.Pacat de trecut, insa.Candva am fost mari.Romanul era candva renumit pentru corectidine si cinste.Acum cine se risca sa isi mai lase vesela de argint langa un pui de roman?winking

| DerHimmelSollWarten explică:

Pentru NoName:nu sunt in Romania, sunt in Germania, dar pe individul asta l-am auzit cu urechile mele vorbind la telefon intr-o romana pura.Adica...nu inteleg, oriunde am fost, am afirmat cu mandrie ca sunt romanca si sincer, am auzit numai cuvinte de lauda despre romani. Iar cand vreun interlocutor lasa loc de ceva de rau imediat saream cu gura... spre exemplu cazurile din Italia atat de mediatizate in intreaga lume, cu ala de a ucis italienii aia batrani.Pai ala, fratilor, era rom.Ba nu, era o corcitura.De astia are fiecare popor dar uite ca unele tari nu arunca cu pietre. Spre exemplu, cunosc rusi care fura, care au ucis nemti, au aparut intr-un singur nenorocit de Bild, un fel de Libertatea la noi, apoi gata! Nu sunt cruciade impotriva lor, isi baga in vena pe strada, se bat, Politia trece ca si cum nu au vazut, dar cand apare vreun tuciuriu de-al nostru, gata, roman, gata, toti romanii afara! Si te inrebi atunci unde dracului e dreptatea asta pentru care au luptat stramosii nostri, unde e egalitatea, cum dracului sa traim in Romania daca nu ni se ofera nimic, absolut nici un ajutor? In strainatate suntem straini, ne e rusine sa recunoastem adevarata valoare? Nadia Comaneci a plecat din Romania, nu din Franta, nu din Anglia sau Germania.Nu a plecat la furat sau la ghicit in palma.de asta au grija altii.Ciudata lume, pe cuvantul meu.

| Puffulets ♥ a răspuns:

Buna! Am avut parte si eu de asemenea persoane, de exemplu cand am fost in Germania. Ii era rusine sa recunoasca ca este roman! Dar la urma. mi-a recunoscut spunandu'mi sa nu mai zic la nimeni.Pai de ce am ajuns sa ne fie rusine de tara noastra? Din cauza politicienilor si a tot felul de oameni fara cap de la Tv[unii] care ne fac tara de ras! Pentru ca in loc sa ne ajutam unul pe altul sa iesem din criza econimica, din toate probleme tarii, noi ne dusmanim! Daca am fi toti uniti iti spun eu sigur ca nu ar mai fi asa! O sa fie vai si amar daca continuam in halul acesta. Ar trebui sa plangi pentru ca asta e un lucru trist.Romania se duce de rapa! Daca nu ne ajutam noi intre noi, no sa ne ajute nimeni aia e foarte clar! Ar trebui sa avem grija de tara noastra nu sa ne batem joc de ea. Pacat pentru ca e o tara foarte frumoasa.

| Puffulets ♥ a răspuns:

Sa iesim din criza econimica* scuzehappy