| Dan a întrebat:

Am fost invatat sa imi deschid sufletul pentru oamenii din jur, chiar daca lumea este asa cum este, rea, buna, dar noi romanii dupa 20 de ani de libertate mai avem multe de invatat, cum sa ne comportam cu cei din jurul nostru, sa avem grija de natura, sa fim civilizati.Am intrat in UE, Nato, si tot nu ne-am schimbat, mai ales la comportament si gandire.Am vizitat Europa de mai multe ori, stiu ce probleme au si ei, somaj, saracie, etc. Discutam cu o persoana despre viitorul Europei, am fost dezamagit de ce mi-a spus, chiar ingrijorat. Ce putem face sa schimbam in bine viitorul Europei, daca se mai poate?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Draga Dan, cultura si civilizatia tarilor Europei sunt diferite, asa ca nici o tara nu va fi ca celelalte, chiar daca idealul UE este sa ne uneasca intr-o tara mare si tare, ca sa infruntam America. Romania este o tara care a fost condusa haotic in ultimii 20 de ani si nu mai reamintesc de cei 25 de ani dinaintea acestora. Cum crezi ca un popor se va putea schimba dupa 45 de ani de nebunie. Eu cred ca trebuie schimbat totul, absolut totul... chiar noi insine, fiecare. Daca nu ne schimbam mentalitatea, modul de a gandi si actiona, degeaba! Nemtii au reusit prin disciplina si organizare, si uite cum sunt dupa atatia ani! Ei au fost crescuti intr-o disciplina draconica si a dat rezultate. Daca se umbla cu manusi, cu legi prea permisive, oamenii degenerea ideea acestora, crezand ca pot face ce vor si de aici pana la haosul care domneste acum n-a fost mult. Sigur ca mai avem mult de invatat. Avem de invatat ca trebuie sa avem responsabilitati, ca nu putem doar cere fara sa muncim, ca trebuie sa fim respectati ca natie, nu tratati ca niste sclavi de catre o mana de "oameni de afaceri" sau chiar de guvern. Viitorul Europei depinde de starea fiecarei tari in parte...si vorba lui SoftCristi, daca ai un mar stricat printre cele bune, se strica toate.
Cred ca pe noi trebuie sa ne intereseze mult mai mult starea tarii si a poporului nostru. Suntem un popor delasator si am dovedit-o de mai multe ori.Interesele sunt mari si multe, chiar ale Europei. Asteptam doar ajutoare, sprijin de la unii si de la altii. Aceasta inseamna indatorare, sclavie.
Asa ca ar trebui ca noul guvern sa faca tot posibilul pentru a ridica aceasta tara din situatia critica in care se afla, si cred ca se poate daca exista vointa si determinare! Iar tinerii sa fie constienti ca pe umerii lor va fi viitorul acestei tari. Ei trebuie sa constientizeze si sa lupte pentru demnitatea lor si a parintilor lor!

3 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Ca sa salvezi o lada de mere trebuie in primul rand sa inlaturi acele mere stricate care au inceput sa faca daune.

| unu a răspuns:

Care e legatura intre lipsa de civilizatie a romanilor si viitorul intunecat al europei? A, poate lipsa de civilizatie a romanilor se va extinde si la restul europenilor si in felul asta se duce Europa de rapa? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa de civilizatie este un flagel care, din pacate, se extinde avind peste tot aceleasi cauze, incultura si, mai ales, saracia.