| anonim_4396 a întrebat:

Am întâlnit persoane care nu invidiau pe cei care au avut de tineri succes, admirație, chestii materiale, ci pe alții care au fost în aceași situație precară sau modestă financiar că ei, dar care au reușit să prospereze, depășindu-și condiția.

De ce în cazul lor, invidia a apărut față de cei care au fost la același nivel, dar au prosperat, nu față de cei care au avut de tineri succes?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Pai e logic.
Cum te poți supăra tu sărac pe unul bogat dintotdeauna? Dar când vezi ca altul la fel ca tine a urcat și e boss iar tu tot jos, te cam freacă.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă s-au vomparat cu aveltia.

| dullcat a răspuns:

Pentru ca invidia e consecinta negativa a comparatiei.In al doilea caz existau multe puncte de comparatie asemanatoare, pe cand in primul persoana nu avea cu ce sa relationeze privitor la cariera altcuiva.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că prima categorie e de neatins? În a doua e mai ușor să lovești din moment ce ai măcar un lucru care te leagă de ea? Deși nu prea înțeleg cum se manifestă invidia asta. Poți să dai un exemplu?