| anonim_4396 a întrebat:

Am mai multe fete daca ma comport cu persoanele din jurul meu diferit in functie de fiecare? Spre exemplu,cu prietena X mai scot cate-o perla pe gura ptc imi permit ca e genul meu,iar cu Y sunt mai calma si incerc sa nu vorbesc prostii, sunt mai dragastoasa ptc si ea e asa si mai blanda.
Eu cred ca fiecare persoana difera si nu te poti comporta cu una ca si cu cealalta.Sa spunem ca daca cu cineva esti obisnuit sa vorbesti cu anumite jigniri sau injuraturi etc, cu cealalta nu poti face asta ptc e alt tip de om.
Insa consider ca fiecare mod in care ma comport cu colegele de clasa[ vorbesc strict despre acest tip de "prietenie", ptc sunt la facultate si incerc sa mi fac prietene noi,sa nu stau singura]. Deci cum spuneamm,acest mod de a ma comporta cu lumea face parte din mine,din partile sufletului meu, nu inseamna ca sunt falsa si consider ca nu am mai multe fete, ptc vorbesc anumite lucruri sau nu, in functie de persoana din fata mea.
Am mai multe fete sau am de personalitate multipla?

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ești neautistă. Adică îi simți pe cei din jur și te comporți potrivit împrejurărilor. Ar fi grav, dacă nu ai fi capabilă să o faci. Singura ta problemă poate fi faptul că vrei să fii plăcută de toți. Iar dacă te mulezi după fiecare și le spui doar ce vor să audă, atunci da, e lipsa de coloană vertebrală, e ipocrizie. Tu știi mai bine cum ești.

| Sofer a răspuns:

Ești perfect normal.

| Staind a răspuns:

Hai sa folosim termeni ca sa parem inteligenti.
http://www.infopsihologia.ro/2016/01/personalitate-multipla/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-ai nimic.Nu poti sa-i tratezi pe toti la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mă comport nici eu cu aceleaşi pers. la fel.Atitudinea mea depinde în mare parte de cea a interlocutorului.Pentru că personalitatea este una dar firea una maleabilă ce se poate plia în funcție de compania în care te afli.
Este ceva firesc.

| Raniaa a răspuns:

Personalitatea multipla, este o tulburare cronica ce consta in prezenta a doua sau mai multe personalitati distincte, fiecare avand un set specific de atitudini si comportamente. Pe romaneste, personalitatea multipla este atunci cand, tu esti Alina cu cei apropiati tie, dar...cand iesi pe usa te prezinti si te crezi Mona.
Tu n-ai nimic. Comportamentul, atitudinea ta depinde de cea a interlocutorului, este normal.