| Kaonashii a întrebat:

O persoana calma, buna, care atunci cand se enerveaza este cu totul alta persoana, dintr-o data toata lumea ei devine cinica, agresiva, e foarte radicala in gandire si in decizii, oare sufera de personalitate multipla sau o alta tulburare de genul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, dacă te ajută cu ceva, din tot ce descrii tu aici, mă regăsesc. Cam exact așa mă văd și eu și îți spun sincer (dacă te ajută cu ceva) că nu am uitat nimic niciodată și nu cred că sufăr de această tulburare. Deci da, pot exista persoane care să se transforme brusc și nebunește, nu știu cum e în cazul cunoștiințe tale, dar la mine se activează ce-i drept o dată la mult timp, dar de cele mai multe ori la respingeri a propriei persoane/neîncurajări/sau când mă simt neînțeleasă de oameni, și crede-mă că pot face urât de tot. Nu știu de ce simt să fac mărturisirea asta, dar poate te ajută să o cunoști mai bine pe persoana din anturajul tău. Evident că oamenii sunt unici, deci la ea se poate activa de la cu totul altceva.

Cert e, că atât eu, cât cred, că și persoana din anturajul tău, avem ușoare dezechilibre emoționale, altfel spus avem un psihic mai labil, dar cred că suntem și persoane prea puternice sau vrem să fim, iar când picăm, picăm.

Clar am avea nevoie și de un sprijin de specialitate, eu una chiar am admis recent că psihologul e prea puțin și mă tot țin să fac o programare și la psihiatru, deci poate și cunoștința ta are nevoie de o terapie, poate în primă fază o terapie măcar.

Totuși netratată problema și de obicei problemele astea din spectrul furiei și al controlului ei, netratată poate face mai mult rău în timp, persoanei care se confruntă cu această problemă, e dacă vrei ca un viciu, cu cât iei și iei mai mult cu atât vrei și mai mult, cam așa și cu furia netratată. Evident că la polul opus, terapia și chiar și medicamentația doar va ajuta persoana la trăirea mai armonioasă și mai ușoară a vieții, dar de schimbat complet nu o va schimba, îi va fi dat din păcate să se lovească întreaga viață de acest comportament și de excese de furie în anumite perioade.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai descris tu este:
- un temperament coleric sau
- o persoana bolnava psihic (bipolara ori cu personalitati multiple).

| Drimmero a răspuns:

E doar o persoana impulsiva.

| CleanHeart a răspuns:

Nu neaparat, sunt persoane calme care tot rabda si e normal daca tot vad ca nu sunt intelesi si de aia au izbugniri dar nu sunt din rautate si doar din sensibilitate si isi doresc mult sa fie intelesi

| DeMicUnCălător a răspuns:

E genul de om care nu știe sau nu poate să-și controleze nervii. Acum depinde și cat de mult are corzile nervoase intinse.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cam complicat de pus totuși un diagnostic ca personalitatea multiplă.

Am văzut că au luat amploare studiile și apar tot mai multe informații pe direcția asta, dar din tot ce am văzut în documentare polițiste și psihologice exact pe tema personalităților multiple și chiar era un caz celebru la un moment dat cu un criminal care a pledat pentru boala asta, și l-au studiat întreaga Americă, nimeni nu a reușit cu lux de amănunte și clar să declare că omul acela chiat suferea de boala asta.

Ca și lucruri generale pe care le știu e că aceste persoane care suferă de personalități multiple au personalități complet diferite, de la scrisuri, gusturi, gesturi și chiar lapsusuri, adică personalitatea mamă nu va știi de celelalte și nici celelalte de ce a făcut sau trăit personalitatea mamă.

Chiar recent am văzut pe Facebook o postare pe tema aceasta și spuneau că ar putea avea un același om, dar care suferă de boala aceasta chiar și schimbare de culoare a ochilor (dar deja asta mi se pare exagerată, teoria).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Revin deoarece simt că aș avea multe de dezbătut pe tema asta, dar TPU nu mă lasă să scriu cât aș vrea pe un singur mesaj.

Ca să poți pune un astfel de diagnostic, clar și precis, recomand să mergi la psihiatru sau să duci persoana în cauză, mulți ar zice psiholog, dar nu știu de ce pe mine una, când aud de tulburarea asta a personalităților multiple mă duce cu gândul mai mult la tratarea și diagnosticarea ei de către un psihiatru. Știam că e o tulburare deci nu o boală, dar totuși așa văd eu lucrurile. Sau poți să mergi în paralel cu persoana și la psiholog și la psihiatru. E o tulburare destul de controversată încât nu ar fi ok să crezi întocmai doar versiune și varianta unei persoane.

Dar ca să rămânem și în zona mai normală, mai pot spune că poate persoana descrisă de tine, doar din datele pe care le oferi tu, poate fi doar o persoană normală, dar frustrată, o persoană cu o empatie și o educație puternică, care o fac să adune multe în relațiile cu societatea, cu anturajul și acasă sau în zona ei de confort răbufnește. Poate fi și o persoană paradoxală/cu o gândire extremistă/care vede viața doar în alb și negru. Din cauza acelei empatii puternice și a personalității ei, tinde să pună suflet în relațiile cu oamenii iar atunci când vede că relațiile nu sunt ca în scenariul ei alb, cade în extrema neagră de a vedea viața și relațiile.

Dacă simți că totuși persoana are lipsuri în memorie, gen aia bună nu-și amintește de aia rea și invers, poate ar fi bine să te gândești să duci persoana la psiholog și psihiatru deși ți-am spus, tulburarea personalităților multiple este cea mai controversată tulburare.

| Kaonashii explică (pentru anonim_4396):

Poate fi și o persoană paradoxală/cu o gândire extremistă/care vede viața doar în alb și negru.

Uite asta ma intriga la persoana asta
Pare in general o persoana rezonabila, echilibrata, nu gandeste in extreme, chiar mi s-a parut in multe discutii ca e genul care poate vedea o problema din mai multe unghiuri si e empatica, are pareri consecvente si rationale in general
Dar la nervi e cu totul alta persoana, devine extrema in tot, o extrema foarte negativista, pesimista, cinica
Nu o cunosc foarte bine totusi
Dar ma intreb daca chiar poti fi normal si sa devii atat de irationala la nervi si sa ti se modifice personalitatea complet

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaonashii):

Deci, dacă te ajută cu ceva, din tot ce descrii tu aici, mă regăsesc. Cam exact așa mă văd și eu și îți spun sincer (dacă te ajută cu ceva) că nu am uitat nimic niciodată și nu cred că sufăr de această tulburare. Deci da, pot exista persoane care să se transforme brusc și nebunește, nu știu cum e în cazul cunoștiințe tale, dar la mine se activează ce-i drept o dată la mult timp, dar de cele mai multe ori la respingeri a propriei persoane/neîncurajări/sau când mă simt neînțeleasă de oameni, și crede-mă că pot face urât de tot. Nu știu de ce simt să fac mărturisirea asta, dar poate te ajută să o cunoști mai bine pe persoana din anturajul tău. Evident că oamenii sunt unici, deci la ea se poate activa de la cu totul altceva.

Cert e, că atât eu, cât cred, că și persoana din anturajul tău, avem ușoare dezechilibre emoționale, altfel spus avem un psihic mai labil, dar cred că suntem și persoane prea puternice sau vrem să fim, iar când picăm, picăm.

Clar am avea nevoie și de un sprijin de specialitate, eu una chiar am admis recent că psihologul e prea puțin și mă tot țin să fac o programare și la psihiatru, deci poate și cunoștința ta are nevoie de o terapie, poate în primă fază o terapie măcar.

Totuși netratată problema și de obicei problemele astea din spectrul furiei și al controlului ei, netratată poate face mai mult rău în timp, persoanei care se confruntă cu această problemă, e dacă vrei ca un viciu, cu cât iei și iei mai mult cu atât vrei și mai mult, cam așa și cu furia netratată. Evident că la polul opus, terapia și chiar și medicamentația doar va ajuta persoana la trăirea mai armonioasă și mai ușoară a vieții, dar de schimbat complet nu o va schimba, îi va fi dat din păcate să se lovească întreaga viață de acest comportament și de excese de furie în anumite perioade.

| Dandinelle a răspuns:

Daca e schimbare nu numai atunci cand persoana se afla in impas emotional atunci ar trebui consultat un medic. Daca deodata s-au produs aceste schimbari de atitudine, e bine sa fie consultata de un medic neurolog sau de interne + consult psihiatric. Deoarece poate fi de la vreun dezechilibru hormonal in corp sau schimbarea situatiei din familie (vreun punct nou de stres etc) sau persoana respectiva nu stie cum sa-si comunice in deplin sentimentele si foloseste aceleasi pattern toxic de exprimare, care candva a mers si impotriva ei iar acum se afla in regresie. Aici chiar nu ai cum sa-ti dai cu presupusul prea mult pentru ca sunt mult prea multe variabile. Un doctor generalist i-ar putea face o anamneza si indruma spre specialistul care trebuie.

| readytofly a răspuns:

Doar un specialist poate determina asta. Poate are vreo frustrare pe care o tine in el. Trebuie verificat la un psiholog happy si in cazuri mai grave la psihiatru.