| roxyema a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor...imi spune si mie cineva trasaturile si definitiile operei epice si descrierii ca le-am uitat si am nevoie de ele. va multumesc

Răspuns Câştigător
| Xname a răspuns:

Opera epica este opera in care autorul isi exprima in mod indirect sentimentele, conceptiile, gandurile prin intermediul personajelor si a actiunii.
Modul de expunere predominant in opera epica este naratiunea.Naratiunea poate fi facuta la persoana a 3a (majoritatea operelor) sau la persoana 1 cand naratorul este si personaj (ex: Amintiri din Copilarie)

Sper ca te-am ajutat.

1 răspuns: