| Bionicle a întrebat:

Am nevoie de un strop de înțelepciune.
A ne minți pe noi înșine. Dati-mi niște exemple. La ce se referă.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A ne convinge pe noi înșine, conștient sau inconștient, de ceva ce știm în adâncul nostru că este fals.

Exemplu: a ne minți că nu există Dumnezeu.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Alt exemplu nu ai? laughing Unul care sa fie si bun. zic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Mai bun ca ăsta nu găsesc.winking

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa te minti pe tine ca nu exista dumnezeu?
Adica eu stiu ca exista dumnezeu dar incerc sa ma conving pe mine ca nu exista? De ce as face asta?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

A te crede destept.
Dar nu este adevarat.
Nu ma refer la tine, strict la intrebare.

| Nemessys a răspuns:

Te minti pe tine insuti cand
- cauti motive pentru a nu face ceva important.
- te descurajezi/ te insulti pe tine. Persoanele timide : sunt o persoana naspa.
- te entuziasmezi prea tare (pozitivitate toxica)
- cand incerci sau vrei sa obtii ceva dar te minti pe tine ca ti-e mai bine fara acel lucru Exemplu : persoanele care sunt singure si urasc treaba asta, se mint pe ele zicandu-si in sinea lor,, lasa ca e mai bine singur". Cand de fapt in interior ii mananca singuratatea. (asta este cel mai bun exemplu)
- cand ai facut o alegere proasta si in interiorul tau o regreti, dar incerci sa minti spunandu-ti lasa ca merge si asta si incerci sa aduci motive pentru care NU trebuia sa iei acea decizie. De exemplu cand iti cumperi o masina si ai de ales dintre 2. O iei pe una si dupa iti dai seama ca nu iti place, apoi te intrebi oare cum era daca o luai pe cealalta. Aici intervine momentul cand te minti pe tine singur, aducand motive pentru care este mai bine ca ai luat masina asta si nu pe cealalta. Ca arata naspa, ca oricum costa mai mult, intretinerea scumpa, consum ridicat, o rabla.
- cand cineva a facut ceva mai bun decat tine si in sinea ta esti super invidios si incerci sa te consolezi pe tine spunandu-ti,,nu eu nu vreau sa realiez ceea ce a realizat si el, mi-e bine si asa", cand de fapt nu este. happy Un exemplu ar fi al oamenilor de rand cand intalnesc un antreprenor. Incearca sa se minta pe ei,,e mai bine asa, viata de om simplu" cand in sinea lor si ei si-ar dori bani si vacanta.
- cauti motive pentru a ramane intr-o situatie / loc care nu iti place deloc : de exemplu o relatie toxica. Stii genul ala de persoane care stau cu parteneri toxici si se mint pe ei,,lasa ca o sa fie bine",,lasa ca o sa se schimbe el",,eh... asa face el, ma mai bate, ma mai insulta dar stiu ca ma iubeste".
- traiesti cu impresia ca poti face totul singur
- de cele mai multe ori te multumesti cu putin deoarece tu consideri ca atata meriti, cand in sinea ta vrei si stii ca meriti mult mai mult.
- iti ignori sau incerci sa iti controlezi emotiile. (cand te indragostesti de cineva,, nepotrivit" ).
- emotiile nu se potrivesc cu vorbele.
- cand faci afirmatii extreme,, niciodata nu voi reusi" sau,, nu exista (un anume ceva) ",,, arat foarte naspa"