| anonim_4396 a întrebat:

Am note bune si cu toate astea mama mereu ma asculta la lectii, si sunt a 8- a ! nu inteleg de ce ?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca te-a ascultat la lectii de cand esti la scoala sa stii ca bine face.Altfel nu aveai note bune.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Pe mine doar cand eram mai micuta mama mea ma controla la lecti, acumoh go on si la scl am note mari... Dar poate ca asa crede dansa ca e mai bine, sa nu te scape "din mana".

| Patyi a răspuns:

Buna! Eu sunt a 6a si nu ma asculta mama la lectii. doar si doar daca o rog eu sa ma mai asculte (rareori, de obicei la teze)! Ii poti spune sa aiba incredere in tine. ca te poti descurca si singura. e problema de incredere aici. happy

| CoCoMona a răspuns:

Aici este o problema de incredere, iar increderea se castiga in timp, eu cred ca trebuie sa-i demonstrezi ca se poate baza pe tine, sa-i arati ca si singur poti lua decizii si nu ma refer numai la scoala, ci in general, sa fii in stare sa discerni intre bine si rau.

Insa apreciez ca-si face timp pentru tine, nu stiu cati parinti mai fac asta.

De exemplu, pe mine mama m-a ajutat la teme pana in clasa a 4-a, apoi nu a mai avut timp sa faca lucrul asta, insa a fost suficient, deoarece apoi m-am descurcat singura.

Ii sunt tare recunoscatoare ca mi-a fost alaturi, altfel as fi ajuns un "derbedeu".

| radutu1299 a răspuns:

Asa este si la mine sunt a 7-a dar mamele asa sunt... vor sa fim perfecti ...mama a zis ca daca ma lasa sa invat o saptamana singur iau doar 5.incearca sa ii explici ce ai pe suflet si poate o sa te lase in pace cu ascultatul

| alexandruvalentin a răspuns:

Daca te deranzeaza spune-i si daca nu inceteaza e pentu ca sa fie sigura ca inveti!