| NiceBaby a întrebat:

E vorba despre mama mea. E indiferenta.Nu prea ma asculta, incearca sa dea vina mereu pe cineva, nu o intereseaza programul meu, notele mele, cind vin acasa, ce fac, ce-i cu mine.Stiu unii s-ar bucura, dar eu nu.Ma simt prea independenta, si nu pot asa.Mai am nevoie sa mi se interzica ceva. As vrea si eu ca orice alti parinti sa se bucure ca am note bune, sa ma certe de am note rele.Cum sa o fac sa inteleaga?(nu-mi spuneti sa vorbesc cu ea)

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

@Gazulina, trebuia sa pui mai multi emoticons, ce naiba! Asa putini ai pus?
@Nicebaby, probabil esti un copil bun si cuminte ( nu ai precizat ) si probabil ca mama ta, cunoscandu-te foarte bine, are incredere in tine! E sigura ca nu ii faci necazuri si de aceea nu isi face probleme. Nu inseamna neaparat indiferenta! Nu inseamna ca nu o intereseaza!
Mai sparge si tu un bibelou, un geam, ceva laughing

8 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Poate de control,nu ai nevoie chiar asa de mult, dar de o mama indiferenta. nici atat. Aici e problema, si ma doare sufletul cand aud asa ceva.Eu,as sta toata ziua la discutie cu fetita mea, as sfatui-o, am fi prietene.Aici gresesc foarte mult mamele, si observ ca lucrul e din ce in ce mai prezent.Eu,i-as zice direct : "Mama, ma doare indiferenta ta!"

| RobertTmroo a răspuns:

Stiu ca ne spui "nu-mi spuneti sa vorbesc cu ea", dar tocmai ca despre ea e vorba, mami tau trebuie sa inteleaga ca ai nevoie de mai multa afectiune, atentie..., si astea nu ai cum sa i le spui, decat comunicand cu ea spunandu-i ce a ce simti si ce a ce te doare, cam asta e tot ce a ce ar trebui sa faci, sa ii spui tot timpul ce a ce simti, iat daca tot nu ai sanse cu ea, atunci notele de la scoala le-ai putea comunica prin intermediul "sedintelor cu parintii" de la scoala, ma gandesc ca se mai fac si acum macar odata/ de doua ori pe ani, si atunci afla de situatia ta de la scoala prin profesori.
Daca ai pe cineva in familie cu care sa te mai sfatuiesti, matusa/unchi/bunici..., ar conta mult pentru ca la varsta ta ai nevoie sa ti se mai spuna ce e bine si ce nu, se vede din vorbele tale ca esti mai matura decat poate altii la varsta ta, asta pentru ca tu hotaresti, deciz ce e bine si ce nu, dar pana la optasprezece ani parintii raspund de tine si te indruma, esti responsabilitatea lor, orice "boacane" faci, ei raspund pentru tine, de asta iti scriu ca ar fi bine sa te mai sfatuiesti cu cineva din familie in care ai incredere, daca cu mami tau nu se poate.
Incearca de fiecare data sa ii spui ce a ce simti, sa o intrebi cand vrei sa iei o decizie si nu sti care ar fi cea potrivita, chiar daca o intrebi in weekenduri cand poate are mai mult timp, dar conteaza sa o intrebi si sper ca un raspuns iti va da de fiecare data si astfel sper ca va constientiza ca tu inca ai nevoie de ea, de sfaturile ei happy.
Toate cele bune, bafta la scoala si weekend fain sa ai happy!

| Gazulina a răspuns:

Pff`. happy Eu nu stiu ce sa zic. happy Ca sunt in situatia ta` dar cu tatal meu. happy Niciodata nu sunt si nu am fost verificaataa. happy Sincer eu nu am pus in seamaa asteaa straight face Desi uneori am nevoie de atentiaa lui. happy Dar nah. straight face. Uitee treci pestee pentru ca indiferent de cum e ramai copiluu ei si o intereseaza mai mult de cat crezi. poate e doar o perioadaa proastaa. Sau nu stiu. straight face :* Nu puneee la suflett. ca nu`i bine`... happy Eu am puss. oh go on si am ajuns la med pentru nervi. happy si asa mai departe. happy incearcaaa sa fi si tuu indiferentaa. happy Si cu timpull cred ca va revenii la normall. Si in pluss e mamaa taa. incearca sa vb cu ea. Stiu ca e aiurea un picc. da nah totusii :* Success >big grin

| Raton a răspuns:

Fa schimb de mama cu mine ce nas dea sa ma lasa mai moale cu notele

| Schmuky a răspuns:

Pai, ai putea sa fi si tu indiferenta, ca sa simta si ea ce simti tu... dupa o vreme o sa-si revina...

| Schmuky a răspuns:

Cam ai dreptate, IrOnHiDe...

| IrOnHiDe a răspuns:

Nu stiu ce sa zic daca nu poti vb cu ea, naspa...schmuky,scz daca te supar,dar,daca o ignora si ea si maicasa e indiferenta rau gand ce se va intampla,parca nu ar mai fi mama fica ar fi "veta si ghiuveta"
Si NiceBaby imi pare rau pentru tine ca daca ma pun in situatia ta, stiu cum e, maicamea se enerveaza p mine cand ii incalc vorba si stiu ce rau e apai la tine...nu stiu ce sa spun imi pare rau... spune-i la taicato sa o duca la un phihiatrustraight face

| DisforDeea a răspuns:

Poi daca nu vorbesti cu ea cum altfel?laughing

Spune`i tot ce ai pe suflet..Sigur o s te inteleaga. Doar ce ****.e mama ta