| Ana3456 a întrebat:

Am o curiozitate: cum este posibila circulatia materiei in natura?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Energia reprezintă capacitatea unui sistem sau unei particule de a efectua lucru mecanic într-un mod sau altul. Materia circulă, deci efectuează lucru mecanic, deci ce deducem? În natură lucrurile se mișcă pentru că există energie. Dacă privim chiar la o scară mai largă, una primordială, materia este și ea o croșetare a energiei. Totul se rezumă la acest termen, pe lângă spațiul și timpul care sunt și ele elemente de care fiecare lucru existent este dependent. Răspunsul mai complet ar fi fost energie, spațiu, timp.

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Eu am un pietroi mare in fata casei si nu circula. Sta acolo. Sau te referi la meteoriti?

| T0T a răspuns:

Energie.

| Ana3456 explică (pentru T0T):

Poti sa dezvolti putin, te rog?

| T0T a răspuns (pentru Ana3456):

Energia reprezintă capacitatea unui sistem sau unei particule de a efectua lucru mecanic într-un mod sau altul. Materia circulă, deci efectuează lucru mecanic, deci ce deducem? În natură lucrurile se mișcă pentru că există energie. Dacă privim chiar la o scară mai largă, una primordială, materia este și ea o croșetare a energiei. Totul se rezumă la acest termen, pe lângă spațiul și timpul care sunt și ele elemente de care fiecare lucru existent este dependent. Răspunsul mai complet ar fi fost energie, spațiu, timp.