| Goddessss a întrebat:

Am o întrebare.
Lumina de la telefon la ochi ca sa nu ma afecteze asa de tare, trebuie sa fie calda sau mai rece?

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Luminozitatea pe 0 si debifeaza filtrul albastru, ala e letal pentru ochi. Pot sa zic ca de ani buni stau cu ochii destul in ecrane si inca vad perfect de aproape, distanta, oriunde, oricum, parca sunt imuni ochii mei.

| Goddessss explică (pentru Drimmero):

Si la mine la fel, dar de o săptămână cam asa mi am schimbat toată viata, in sensul ca încă- s o adolescenta si trebuia sa profit de tot ce ma înconjoară într-o manieră bună atât pentru mine cât si pentru exterior.
ce am făcut?
prima data, m-am uitat pe vreo 5 site uri de testare a ingredientelor de pe cosmeticele mele, make up, loțiuni etc, si tot ce nu era bun am aruncat.
primul o fost un deodorant (fugi de ele), apoi mi am aruncat nu știu câte farduri. (gândește te ca am dat mulți bani pe ele si s toxice, dapoi sa ti imaginezi make up ieftin...)
mi am schimbat dieta.
am renunțat la carnea de porc, care imi provoacă greață instant (am renunțat la mezeluri de acum un an), mănânc mai multe fructe si legume, la sport mai trișez dar asta e, mi am comandat acum 4 zile 17 cărți iar azi mi au sosit, abia aștept sa le citesc pe toate.
am rămas in șoc, ca stăteam pe zi, deci efectiv pe zi pe telefon si câte 5 ore.
tu iti dai seama? arat ca dracu, cearcăne, puțin umflata, stresata, dar retușez eu astea nu i bai.
azi de exemplu, de 2 ore pe puțin trebuia sa fiu culcata, dar no.
problema e alta, citesc uneori si fac exerciții si'' teme' ' si câte 3 ore si nu mai am timp de mine.
si zilele zboară ca vântul de repede chiar nu înțeleg.
referitor la lumina, ai zis luminozitatea 0, nu crezi ca si extrema asta afectează?
eu l-am pus la 40 cu lumina calda

| Drimmero a răspuns (pentru Goddessss):

Schimbarile trebuie sa vina treptat, nu dintr-o data, mi se pare incorect sa iti schimbi radical stilul de viata, cu cate o crenguta faci treaba. Cu alimentatia e ok ca ai eliminat ce nu-ti face bine, cu somnul e important sa ai un program de odihna, eu nu pot dormi sub 3 dimineata si mai mult de 4 ore, de ani buni sunt asa si momentan nu mi s-a schimbat viata in rau, insa sunt constient ca mai incolo o ''belesc''. Mai lasa fardurile ca esti tanara, mai tarziu o sa-ti para rau, le vei folosi ca sa te arate mai tanara. Foarte bine ca te-ai apucat de citit sa te dezvolti. Din cate te-am citit pe aici esti foarte stresata, iti faci griji despre anumite lucruri, ia-le mai usor, treptat si cu calm.

Cat despre luminozitate, e recomandat sa fie cat mai mica, de ani de zile folosesc asa, o maresc doar cand e afara soare si vreau sa citesc ceva ca nu vad nimic, nu ca am probleme dar n-ai cum sa vezi. Ca sa fiu sigur o las la 0 si cu filtrul ala galben, adica e cea mai non-agresiva chestie pentru ochi de la telefon, la laptop tot pe 0 am dat-o, ce dau la maxim sunt castile in urechi, nu pot asculta mai jos de maxim niciodata, nu simt muzica cum trebuie ))) dar nici cu auzul n-am probleme. Ma mananca pana cand chiar voi avea probleme, aici trebuie sa schimb putin stilul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai cele calde.

Si incurajez sa activezi filtrul albastru, astfel incat sa mai stopeze din aceasta lumina albastra si sa nu iti mai afecteze ochii happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa fie lumina calda, valabil si pentru becurile din casa.

| Celcestietot a răspuns:

Mie filtrele de protejarea ochilor imi par a fi calde.