| Shuellen a întrebat:

.. Mi-am pus cateva intrebari despre moarte.Cred ca cel mai bine mi-ar raspunde un preot. Ce sa fac, cum ajung la el si cum il intreb, in ce zi, la ce ora? Sunt foarte derutata, iar parintii s-au pierdut in cuvinte.Credeti ca e in masura sa imi raspunda un preot? Am doar 13 ani.Stiu ca nu e cazul sa-mi pun asemenea intrebari dar curiozitatea ma indeamna sa cercetez.Prima intrebare e cea de sus, a doua nelamurire: spuneti-va voi parerea despre moarte. Ce se va intampla cu noi? Ne vom mai simti organele? Vom mai vedea ceva? Va durea? Va inchipuiti in corpul altei persoane(cu o viata mai buna sau mai rea)? Va ganditi ca ati putea sa va vedeti viata intr-un singur minut, ca un fulger? Sunt intrebari la care e foarte greu sa gasesti raspunsul.

Va multumesc ca ati citit. Sper sa primesc raspunsuri care ma vor ajuta si care probabil vor ajuta si pe altii.

Răspuns Câştigător
| KatherineSparks a răspuns:

Draga, un preot, va vorbi in delir, invartindu-se in jurul unui singur raspuns.
Vom muri. Asta este demersul vietii, ne nastem, crestem, imbatranim si intr-un sfarsit, murim.
Durerea... depinde de modul in care mori. Sunt atatea si atatea cauze, unele stupide altele doar inimaginabile. Cat traiesti doar iti inchipui ca nu iti este frica de moarte, dar de fapt cu fiecare secunda care trece devii o prada cat mai usoara pentru ea.
Nu vreau sa mor nici tanara, dar nici batrana. Am motivele mele, nu le explic.
Viata... intreaga viata nu o vei vedea intr-o fractiune de secunda.
Stai linistita. Admir ca ai un scris perfect si o minte limpede. Moartea nu este un subiect tocmai potrivit pentru 13 ani, dar ai dreptul la intrebari. Noapte buna.

4 răspunsuri:
| StreetDancer a răspuns:

Si eu am avut asemenea nedumeriri. Ai putea merge la biserica la care apartii, iar dupa slujba de duminica sa mergi pana la el si sa il intrebi. Dar, nu uita, in carti sunt doar teorii si nimeni nu stie ce va urma exact dupa aceea.
Poate te ajuta vreo carte. Incearca.

| YourDailyApple a răspuns:

Moartea e un subiect tabu, dar te sfatuiesc : evita preotii pentru ca religia nu are treaba cu viata reala.

| soare a răspuns:

Moartea e ceva simplu chiar daca pare ceva complicat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la biserica si spovedestete ca nu esti bine cu capulaughing