| Idris a întrebat:

Am o intrebare si o nelamurire cu privire la vegetarieni si vegetarianism. De ce au ales sa consume doar vegetale? Daca cei mai multi dintre ei isi argumenteaza alegerea sustinand ca protejeaza drepturile animalelor sau whatever, ar trebui sa stie ca o descoperire stiintifica sustine ca si plantele au viata, acestea pot simtii durerea, pot simtii fericirea si pot plange. Un fermier a inventat un aparat care transforma strigatul plantelor incat sa fie auzit de om, astfel ca acesta a fost in stare imediat sa recunoasca cand o planta striga dupa apa. Sau daca omori o fiinta care are cu doua simturi mai putin nu e o crima atat de mare. Daca Creatorul nostru ar fi vrut sa fim doar vegetarieni sau doar carnivori de ce ne-a inzestrat atat cu dinti plati precum animalele ierbivore cat si cu dinti ascutiti precum animalele carnivore si de ce sistemul nostru digestiv este capabil sa asimileze atat carnea cat si legumele? Astept raspunsuri cu nerabdare.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
43 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Trebuia să menţionezi din start că nu cauţi răspunsuri, ci pe cineva care să te aprobe.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru NOname):

Te-ai suparat? Hai nu te suparaaaaaa. Trebuie sa inveti ca sunt oameni cu idei si conceptii diferite de ale tale, nu toti sunt usor influentabili de toate prostiile happy.

| Idris explică (pentru NOname):

Pari un pic invidioasa, insa nu am nevoie de o aprobare din partea nimanui, iar singurul lucru care m-a facut sa ii dau funda acelui user este acest pasaj:,, Evident ca si plantele sufera!
De ce nu fac veganii auto-proclamati si ceva contra lor? De ce mai vedem florarii pe strada? Aici nu e ceva sinistru? Sa faci comert din flori taiate care se ofilesc si mor? Culmea, sunt asociate si cu evenimente mari, ori gesturi de respect/apreciere fata de cineva, in mod ironic, macelarind natura.,, happy NO OFFENCE!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Idris):

Doar un pic ti se pare? A ros deja toata tastatura ca cineva nu ii da ei dreptate. Stai si ai sa vezi in timp ce si cum.

| Drimmero a răspuns:

Sunt cativa vizati sa-ti raspunda, eu unul nu stiu cum ei traiesc doar mancand legume. Corpul are nevoie si de carne. O astept pe @NoName sa raspunda, sunt curios de raspunsul ei/

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

"Astept raspunsuri cu nerabdare." Saracul, daca stia ce nenorocire se abate asupra lui. Il umple Noname cu 200 de posturi in 10 minute cand descopera intrebarea laughing

| Idris explică (pentru UnBroken2016):

Daca sunt pertinente si fondate e bine venit oricine. happy

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu esti pe craca ta, ma amuza reprosurile tale rolling on the floor)))))

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Idris):

O sa vezi tu singur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Poate acum cand o sa afle ca si plantele sufera, o sa renunte si la veganism si o sa puna cateva mii de link-uri ca sa ii convinga pe toti sa manance numai pietre.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce rautacios, bwuahahahahaha!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta ii spuneam si eu. SI plantele alea sufera dar nu au gura sa strige, dar cine sa ma asculte.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Ietete. Mai nou Bunny are nick-ul lui Noname la cat a scris rolling on the floor

| Florentina9210 a răspuns (pentru Drimmero):

Ce reprosuri ma? ca l-as ajuta sa sun la salvare ca vorbeste foamea din el. I s-a facut rau la nebun cand s-a uitat in oglinda si s-a gandit sa isi ia filme pe TPU.
Serios, e penibil ce face el. Am inteles, ai zis o data de doua ori, dar el majoritatea raspunsurilor pe care le are, sunt gen ''hate'' la adresa mea si a lui Ray.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu stiu ce are cu voi, chiar nu stiu.Doar de voi 2 si de NoName se leaga. Ai patit-o si tu, ai ramas fara avatar, abia luni mai visezi tu poza!

| Florentina9210 a răspuns (pentru Drimmero):

De aia nu mai e soare afara. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

La tine poate nu mai este, dar eu deja mor de cald, ma prajesc infernal!

| Florentina9210 a răspuns (pentru Drimmero):

Era un fel de a spune. E si la mine o caldura infernala!
Da, serios, e deranjant, a zis o data, de doua ori, gata! Sa termine dracu o data ca se face de cacao el, nu noi. Daca nu ii mai dam atentie, in mod sigur si cei de pe site il vor lua la ochi.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Plantele nu sufera pentru ca nu simt durerea.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru TrainRider):

Nu stiu ce intelegi tu prin suferinta, insa potrivit dex:
"SUFERÍNȚĂ, suferințe, s. f. Durere fizică sau morală; suferire; starea celui care suferă."

Cum plantele nu simt durerea singura forma de suferinta pe care ar putea sa o experimenteze este cea provenita din constientizarea mortii. Constientizare pe care nu o intalnim nici macar la marea majoritate a animalelor. Imi pare amuzant sa credem ca s-ar intalni la plante... Mai ales ca ar fi inutila pentru ele d.p.d.v evolutiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Nu te contrazic, dar uite o chestie interesanta care chiar daca nu dovedeste neaparat ca nu ai dreptate, poate da de gandit:

https://www.youtube.com/watch?v=fStmk7e9lJo

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://kwc.org/mythbusters/2006/09/episode_61_deadly_straw_primar.html

"The television show MythBusters performed an experiment (Season 4, Episode 18, 2006) to verify or disprove the concept. The tests were done by connecting plants to a polygraph galvanometer and employing actual and imagined harm upon the plants or upon others in the plant's vicinity. The galvanometer showed some cand of reaction about one third of the time. The experimenters, who were in the room with the plant, posited that the vibrations of their actions or the room itself could have affected the polygraph. After isolating the plant, the polygraph showed a response slightly less than one third of the time. Later experiments with an EEG failed to detect anything. When the presenters dropped eggs randomly into boiling water, the plant had no reaction whatsoever, and the show concluded that the results were not repeatable, and that the theory was not true."

https://en.wikipedia.org/wiki/Plant_perception_(paranormal)#Mythbusters

Legat de experimentul lui Backster, citez:

"Positive correlations did not occur at a rate great enough to be considered statistically significant.
Other controlled experiments that attempted to replicate Backster's findings have also produced negative results."
http://skepdic.com/plants.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

E normal sa scrie pe wikipedia ca plantele nu simt durerea.
Oamenii rai ne-au ascuns atata timp faptul ca animalele sufera cand sunt omorate si fac acelasi lucru si in legatura cu plantele, dar pana la urma o sa iasa adevarul la iveala.
Chestia aia, ca planta nu a reactionat deloc atunci cand s-au aruncat oua in apa care fierbea mi se pare chiar comica. Asta nu dovedeste nimic, poate ca planta aceea era doar egoista si nu ii pasa de altii.
Noroc ca exista si oameni buni care ne zic adevarul.
Uite inca niste exemple:
https://www.youtube.com/watch?v=z9dP9F5nKpY
https://www.youtube.com/watch?v=fGLABm7jJ-Y
https://www.youtube.com/watch?v=L0UcABLvF7E
https://www.youtube.com/watch?v=fGLABm7jJ-Y.

Acum serios vorbind, am zis din start ca experimentul acela nu demonstreaza ca plantele simt durerea, dar poate fi o tema de gandire, pentru ca totusi exista niste reactii la stimuli.

| Idris explică (pentru Inferno):

Vorbesti de acea,, evolutie,,? happy

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru unii e moda, pentru altii mila. Si eu mananc multe verdeturi, chiar frunze de patrunjel goale (nu-s prea bune..., dar cica au mult magneziu thinking), in loc de antibiotic mananc usturoi :* devil, is cam chioara la ochiul stang, adica vad mai in ceata, asa ca incerc sa mananc morcovi cruzi, dar mananc si carne, cum ce sa imi fac el sanvicius? Vegetalele-s bune pentru ca si ele incearca sa se apere de daunatori, deci contin chestii folositoare noua, dar si ele vor sa traiasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa am voie? Are si ea sentimente oare?

| 888Word999 a răspuns:

Eu sunt ateu nu cred in absolut nimic cred in stiinta, nu cred in nicio religie, totusi de ce nu poți sa fii tu însuți?, adică totusi, poți sa fii amabil si fara o anumita religie, sa fii independent sa.ti trăiesti viata cum o vrei tu cu bune si cu rele, sa te auto educi singur sa realizezi tu ce e bine sau rău, ma rog eu sunt independenta fac ce vreau nu.mi pasă de alte religii nu ma ajuta cu nimic nicio religie, imi construiesc viata cum o vreau eu si atat nu.mi place sa mi se spuna ce sa fac, doar ca am fost satanista... ca asa am vrut dar acum nu...

| Drimmero a răspuns (pentru 888Word999):

Nu mai crezi in ''capra neagra'' pentru ca nu ti-a aparut in momentul savarsirii unui ritual? Ma rog, fiecare cu propria religie!

| Idris explică (pentru 888Word999):

Aceasta intrebare nu are o legatura foarte mare cu religie, doar am intrebat din curiozitate, de ce au ales sa fie vegetarieni, sincer, daca cineva ar putea sa se hraneasca fara sa omoare o fiinta vie eu as fi primul care as adopta acest stil de viata.

| NOname a răspuns (pentru Idris):

"...daca cineva ar putea sa se hraneasca fara sa omoare o fiinta vie eu as fi primul care as adopta acest stil de viata."

1. E o diferenţă între a fi viu şi a fi viu şi cu simţuri complexe şi incontestabile, cum le au animalele.
2. E o diferenţă între a mânca strict pentru supravieţuire (fără plante am muri) şi a mânca abuziv, inconştient, nenecesar (putem trăi fără produse animale).
3. Deci ai face-o pentru toate fiinţele vii, dar nu ai face-o pentru o parte, pentru cele care suferă cel mai mult şi fără niciun dubiu şi care sunt torturate şi ucise cu miliardele? Explică-mi, te rog, care e logica ta aici?

Mai departe, e o diferenţă între vegetarian şi vegan. Cei la care te referi în întrebare, adică cei care se hrănesc exclusiv cu plante, se numesc "vegani" (deşi cuvântul încă nu a intrat oficial în limba română).

Personal, am decis să devin vegană dintr-o sumedenie de motive şi pentru că nu am putut să nu devin (nu aş mai fi găsit nicio scuză pentru modul meu de viaţă de până atunci... când am fost pusă în faţa unor adevăruri, pe care nu le mai puteam ignora sau nega).
Cert este că sunt mii de motive ca să fii vegan şi nici măcar unul singur plauzibil, ca să nu fii (nu tu neapărat, oricine).

"Daca Creatorul nostru ar fi vrut sa fim doar vegetarieni sau doar carnivori de ce ne-a inzestrat atat cu dinti plati precum animalele ierbivore cat si cu dinti ascutiti precum animalele carnivore si de ce sistemul nostru digestiv este capabil sa asimileze atat carnea cat si legumele?"

Fantasma cu "Creatorul nostru" nici nu o s-o comentez. Îţi dai seama că o găsesc ridicolă.
Cât despre clişeele cu "dinţi ascuţiţi" şi sistemul digestiv adaptat (de voie, de nevoie) şi cărnii, sunt doar clişee, scuzele preferate ale omnivorilor. Dacă omul din peşteră era nevoit să omoare şi să mănânce alte animale pentru supravieţuire, nu înseamnă că e ok să o facem şi noi, chiar dacă demult nu mai se pune problema unei reale lupte pentru supravieţuire. Acum e doar un moft, o îndoctrinare adânc înrădăcinată în straturile sociale. Eu una, m-am eliberat de ea. Tu... poţi să faci cum îţi dictează conştiinţa.

| Idris explică (pentru NOname):

,,1. E o diferenţă între a fi viu şi a fi viu şi cu simţuri complexe şi incontestabile, cum le au animale.,, - Daca omori o fiinta care are doua simturi mai putin nu e o crima atat de mare? Asta e logica ta?

| NOname a răspuns (pentru Idris):

Logica mea e că e discutabil şi că greşeala infinit mai mare este să provoci nenecesar suferinţa şi moartea cuiva, care incontestabil poate simţi frică şi durere şi le poate simţi în toată oroarea lor.

Dar tot nu mi-ai răspuns care este logica ta (vezi punctul 3 pentru început).

| Idris explică (pentru NOname):

,,3. Deci ai face-o pentru toate fiinţele vii, dar nu ai face-o pentru o parte, pentru cele care suferă cel mai mult şi fără niciun dubiu şi care sunt torturate şi ucise cu miliardele? Explică-mi, te rog, care e logica ta aici?,, - Daca te referi la acel punct, pe o parte sunt de acord cu tine, atunci cand vine vorba de animalele ce sunt torturate si ucise cu miliardele, prin abatoare, corentate sau cum mai procedeaza acestea in cazul sacrificarii animalelor, de aceea eu nici nu cumpar carne de la magazin. Prefer sa cumpar un animal in viu si il sacrific dupa metoda islamica,, dhabiha,, care nu numai ca este cea mai umana dar e si cea mai buna din punct de vedere stiintific.
Am spus ca daca ne-am putea hrani corect fara sa omoram fiintele vii as fi primul care as face acest lucru, insa din nefericire nu ne putem lua de exemplu vitamina B12 din legume ci doar din carne, apoi am avea lipsa si de proteina animala, apoi dieta vegetariana este saraca in fier si zinc, care dupa parerea mea fierul este un mineral important ce ajuta la transportul oxigenului in sange. Din nou lactatele sunt surse importante de unde ne putem lua calciu, si multe altele.

| NOname a răspuns (pentru Idris):

"Prefer sa cumpar un animal in viu si il sacrific dupa metoda islamica,, dhabiha,, care nu numai ca este cea mai umana"

O metodă umană de a ucide? Cum vine asta?

Gen: te răpesc, te bat, te violez şi la sfârşit îţi ofer o floare - te-am violat uman?

"Am spus ca daca ne-am putea hrani corect fara sa omoram fiintele vii as fi primul care as face acest lucru"

Nu, nu ai spus asta, ai spus altceva. Acum o dai la întors.

Şi apropo, ne putem hrăni sănătos fără a omorî animale. Aşadar, nu văd ce te opreşte.

"insa din nefericire nu ne putem lua de exemplu vitamina B12 din legume ci doar din carne"

Fals! Informează-te înainte de a afirma ceva! Sunt destule posibilităţi de obţinerea ei din plante (uite, chiar acum mănânc ciuperci şi cartofi piure şi e doar un mic exemplu).

"apoi am avea lipsa si de proteina animala"

Iarăşi fals! Avem nevoie de aminoacizi din proteine punct! Poţi să duci lipsa de proteine, nu de proteine animale. Iar în plante le ai din plin, apropo (altfel animalele ierbivore ar fi toate rahitice spre inexistente).

"apoi dieta vegetariana este saraca in fier si zinc, care dupa parerea mea fierul este un mineral important ce ajuta la transportul oxigenului in sange"

:)) Chiar aş vrea să-ţi arăt jurnalul meu de pe http://cronometer.com unde ai raportul meu zilnic de vitamine, minerale, proteine, etc, în funcţie de ceea ce consum. Nu ştiu dacă poţi, dar crede-mă pe cuvânt, nu-mi lipseşte nici fier, nici zinc,... ba chiar fac abuzuri.;))

"Din nou lactatele sunt surse importante de unde ne putem lua calciu, si multe altele."

Iar clişeul acesta ignorant cu "calciu"! :)) Calciu din produse animale nu este absorbit mai deloc de organismul uman, pentru că din cauza acidităţii organismul nostru din contră, îl eliberează din oase, ca să o potolească. Cel mai mare număr de bolnavi de osteoporoză s-a descoperit în societăţi, care consumă cele mai mari cantităţi de lactate şi carne. Numai în marketingul cărnii măcar nu s-a mers pe ideea că e sănătoasă, pentru că întăreşte oase; au găsit alte ipocrizii.

Cât despre acel "si multe altele", da, mult colesterol. Nu, mersi! :))

| Idris explică (pentru NOname):

De curiozitate am intrat pe un site pro vegetarianism si pare sa ai dreptate dupa cele spuse acolo, insa am intrat si pe un site care nu incurajeaza vegetarianismul si pare sa spuna exact invers fata de ce spui tu. Deci se pare ca e rost de inca o contradictie si vreau sa ma tin departe de aceasta. Dupa parerea mea, omul este prin natura s-a facut sa manance si carne si legume si fructe, bineinteles intr-un echilibru armonios fara sa intreaca masurile. Si cred ca nu ar trebui sa ducem acest lucru la extrem, sa renuntam de tot la carne sau sa mancam numai carne, asa cum am zis un echilibru intre cele doua mi se pare normal. Iar daca cineva alege sa fie vegetarian, din punctul meu de vedere nu am nici o problema cu el, nu as vedea ca pe ceva gresit sau pe ceva obligatoriu sau recomandat. Pur si simplu mi-ar fi indiferent.

| NOname a răspuns (pentru Idris):

Mulţumesc şi de asta.

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

"1. E o diferenţă între a fi viu şi a fi viu şi cu simţuri complexe şi incontestabile, cum le au animalele."
Este incontestabil ca plantele sunt mai putin complexe decat animalele, insa cine stabileste gradul de complexitate de la care uciderea nu mai e considerata o fapta rea?
Variatii ale complexitatii simturilor exista si in regnul animal. Un castravete de mare nu are simturi tot atat de complexe pe cat le are o caprioara.
Pestii spre exemplu nu simt durerea, consideri ca e imoral sa-i ucizi?

Ce intelegi tu prin "simturi complexe"? Pentru ca mie astea imi par destul de complexe:
http://scientia.ro/......vazul.html

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

Daca reusesti sa imi explici si mie care parte a raspunsului meu anterior este eronata imi scot palaria.

| 888Word999 a răspuns:

App îmi place cum vorbesti si cum te exprimi, dar fiecare are opinia lui, ai facebook?

| Idris explică (pentru 888Word999):

Ma bucur sa vad ca mai sunt si unii care citesc cele scrie de mine cu placere. laughing

PS: Nu am Facebook si nici alt cont pe vreo alta retea de socializare, insa pentru orice intrebari sau detalii ma poti contacta prin mesaj privat aici pe site.

| 888Word999 a răspuns:

Da esti musulman tu?

| Idris explică (pentru 888Word999):

Da, sunt musulman si sunt mandru de asta!