| Robert_George_2001 a întrebat:

Recent m-am gandit la o teorie:Albinele polenizeaza plantele, exista animale ierbivore care mananca plante.Daca insectele ar disparea atunci animalele ierbivore n-ar avea ce manca asa ca ar muri. Daca animalele ierbivore mor animalele carnivore nu vor mai avea ce manca asa ca vor pieri.Si in scurt timp vom pieri si noi pentru ca nu vom mai avea ce manca.N-am dreptate?

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Dacă râmele nu ar mai fi în pământ, poate nici agricultura nu ar mai fi posibikă. happy

| RAY a răspuns:

Nu sta natura in albine dar ele fac parte din natura

| T0T a răspuns:

Natura a evoluat în așa fel încât majoritatea sistemelor organice să aibă un rol, ăsta e ciclul natural care în stadiul în care s-a ajuns ar trebui menținut.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Noi vom avea ce mânca căci acum deja suntem în stare să încurajăm creșterea animalelor pentru hrană. Eu zic că omul acum va găsi soluții pentru hrană, asta ar fi mereu ultima problemă a noastră. Putem crește într-un mod măcar semi-artificial animale sau plante.

| Dismally a răspuns:

Teoria la care te-ai gandit tu acum este veche. Ar disparea multe specii de plante odata cu albinele dar nu toate, iar animalele ierbivore nu vor fi foarte afectate pentru ca iarba nu are nevoie de insecte pentru polenizare.

| BlackRose03 a răspuns:

Stiam teoria asta de mult...