| s2Da a întrebat:

Am o mașină de canelat în perete și nu am aspirator la ea. Pot folosi un aspirator de aspirat cenușa pentru a aspira praful în timp ce tai?

1 răspuns:
| Natalie4u a răspuns:

Nu este recomandat să folosiți un aspirator de cenușă pentru a aspira praful generat în timpul tăierii cu mașina de canelat în perete. Acest tip de aspirator este conceput special pentru a aspira cenușa, care este mult mai densă și mai grea decât praful fin generat în timpul tăierii.

De asemenea, utilizarea unui aspirator de cenușă în timpul tăierii poate crea un risc de incendiu, deoarece aceste aspiratoare sunt proiectate să lucreze cu materiale reci, cum ar fi cenușa, iar particulele de praf fin ar putea să se aprindă și să provoace un incendiu.

În schimb, puteți folosi un aspirator specializat pentru tăierea în perete sau un aspirator de praf cu filtru HEPA, care poate prinde particulele fine de praf și să le rețină în interiorul filtrului, astfel încât acestea să nu fie eliberate în aer. De asemenea, asigurați-vă că purtați echipament de protecție adecvat, cum ar fi o mască de praf și ochelari de protecție.