| 1234789 a întrebat:

Am o prietena care a inceput sa ia si ea anticonceptionale si prima pastila a luat-o din a doua zi si a mai uitat si una.(a luat-o in mai putin de 12 ore)Acu e in pauza de 7 zile si nu i-a venit menstruatia. Poate sa fie insarcinata
? Sa faca un test de sarcina?

Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Daca nu vine ciclul in cele 7 zile de pauza... sa mearga la ginecolog... da poate face un test de sarcina... insa nici de cum sa nu inceapa un o noua folie de anticonceptionale... inainte de asta sa se consulte cu un ginecolog... si mie mi s-a intamplat sa uit o pastila si sa fi luat in 12 ore... nu am patit nimic insa cine stie... fiecare cum ii este norocul... multa sanatate

2 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Cel mai bine e sa faca un test de sarcina. Pastilele alea ofera o protectie de aproape 100% in cazul in care se iau la ore fixe...

| florincaseru a răspuns:

Prima pastila nu se ia din a2a zi iar daca se uita una se iau 2 a doua zi. Posibilitatea de a ramane gravida este chiar si la tratament aplicat corect(mai mica). In cazul ei este indicat un test dar poate este doar o intarziere (in cazul tratamentului nu prea e posibila intarzierea)