| amyamy a întrebat:

Iau anticonceptionale (dupa cum am scris si in intrebarile anterioare). Am inceput sa le iau in luna mai deja am terminat o fasie si am si facut pauza 7zile si am inceput Cu a doua fasie sunt La a 13-a pastila si inca nu mi-a venit menstruatia, Nici in pauza de 7 zile si Nici pana acum.tin sa spun ca am inceput in mai in prima zi de menstruatie care a durat normal La mine 5-6zile apoi a tot continuat sa curga un lichid care nu era Nici decum menstruatie si curgea in cantitati mici dar mult timp adica toata luna mai inclusiv inceputul lunii iunie.pe 2 iunie eram in pauza de pilule si a curs ceva asemanator menstruatiei si chiar am crezut ca mi-a venit dar din pacate m-am inselat a tinut doar o zi si putin mai a doua zi si gata, nu mi-a mai curs nimic de atunci.am inceput deja sa iau pastilele dupa cum am spus si Nimic nu mi-a venit pana acum deloc.sunt si ingrijorata.am avut relatii sexuale doar dupa a 13-a Pastila, acum 4zile mi-am facut in test care a iesit negativ.se poate ca corpul meu sa nu se fi adaptat Cu pastilele? de aia nu mi-a Venit? e normal sa se deregleze de La pastile?
? normal pastilele ar trebui sa il regleze nu sa il deregleze.de aceea mi-au si fost prescrise din cauza ca il aveam dereglat si am si ovare polichistice si doctorul a spus ca o sa Imi regleze aceste pastile menstruatia insa eu sunt foarte nelinistita nu mi-a venit Nici acum si Imi fac griji.am citit pe net ca e normal ca in primele trei luni menstruatia sa fie data peste cap din cauza pastilelor, insa e oare aceasta afirmatie adevarata? se poate sa fie sarcina Cu toate ca in a 13-a zi, Zic eu am fost protejata.Va rog daca stiti cumva sau ati trecut prin ce trec eu lamuriti-ma cumva.Va Multumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pastilele anticonceptionale sunt preparate hormonale, nu sunt perfecte si trebuie luate cu maxima responsabilitate. Inainte de a le incepe trebuie sa inveti prospectul pe diafara (sau aproximativ) si sa ii pui ginecologului toate intrebarile care iti vin in cap. inclusiv ce se intampla daca menstra nu apare in pauza. Culmea este ca tu de fapt ai avut menstruatie dar fiindca nu te-ai informat deloc nu ai recunoscut-o. Prima menstruatie dupa pastile este foarte scurta in mod normal (dureaza 1-3 zile) si foarte redusa cantitativ. Deci poti considera ca mini-sangerarea din 2 iunie a fost menstruatie si este absolut normal sa fie asa, nu e nici o dereglare.
NU citi pe net niciodata chestii de genul asta. Iti notezi intrebarile si le pui ginecologului. In primele 3 luni de administrare te poti duce repetat la medic. Tu nici asta nu ai intrebat, fiindca ai fi aflat ca dupa prima luna era obligatoriu sa mergi la ginecolog pentru a-l informa cum a fost menstra, ce simptome ai, ce greutate ai, etc.
Insarcinata nu esti, erai protejata.
Pur si simplu iti faci griji aiurea fiindca nu ai avut intelepciunea sa intelegi bine prospectul si te-ai informat de pe net unde scriu diverse persoane, unele neavand nici macar studii medicale si impartasind experiente proprii (de parca ce i s-a intamplat lui X e regula de aur) sau chiar experinete auzite dupa ureche la piata sau la coafor. Asta nu se numeste informare, se numeste bataie de joc fata de propria ta sanatate. Fa-ti programare la ginecolog, mergi si intreaba-l tot ce te nelinisteste. Dar inainte citeste de 10 ori cu maxima atentie prospectul si vezi ce nu intelegi perfect de-acolo.

| amyamy explică (pentru Brigaela):

Multumesc mi-ai fost de mare ajutor o sa Ma duc si La medic sa Ma informez mai bine.

8 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Datorită chisturilor se poate întâmpla, sau nu sunt pastilele bune pentru organismul tău. Alt constrol la medic urgent nu e bine!

| Ekcstsy a răspuns:

Pauza aia de 7 zile pentru ce ai facut-o? Cum termini pastilele in cateva zile teoretic ar trebui sa iti vina. Daca nu ti-a venit nu mai IEI pastile pana ce nu iti vine. Daca ai inceput sa iei din nou pastile, daca ai inceput al doilea blister normal ca nu ti-a venit. Trebuia sa astepti pana ce iti vine si dupa ce ti-a trecut sa incepi sa iei din nou. Si e normal in prima, a doua luna sa se deregleze si intr-un final sa fie punctual.

| amyamy explică (pentru Ekcstsy):

Pauza de 7ziile Trebuie neaparat sa o fac pentru ca oricum blisterul are 21 de pastile si asa mi-a spus medicul apoi dupa 7zile sa reincep iarasi nu stiu cum stii tu de pastile dar eu asa trebuie sa le iau a opta zi dupa pauza sa reincep sa le iau indiderent daca Imi vine sau nu menstruatia.

| Ekcstsy a răspuns (pentru amyamy):

Cum stiu eu de pastile? Dar ce e asa de iesit din comun ma rog ca un barbat sa stie de efectele si caracteristicile anticonceptionalelor? M-a interesat pentru prietena mea sa stiu cat mai multe lucruri pentru ca si ea a inceput sa ia pastile si am vrut sa stiu cat mai multe despre acest lucru. Si repet: daca ai inceput celalalt blister normal ca nu iti vine cat timp iei pastile nu ai cum sa ai menstruatie. Doar in cazul celor cu 21 de pastile albe si 7 rosii dar nu cred ca e cazul tau. Sunt foarte multe tipuri de anticonceptionale, pentru diferite organisme, pentru diferite probleme. Da nah nu ma crede daca nu doresti. Am incercat sa te ajut. In fine.

| amyamy explică (pentru Ekcstsy):

Nu am spus ca nu stii Nici nu am stiut ca esti baiat! Deci normal La pastilele Cu 21 Trebuie neaparat sa fac pauza de 7 zile asa e informeaza-Te mai bine si normal si logic ar trebui sa Imi vina menstruatia in cele 7 zile Iar chiar daca nu Imi vine a 8-a zi sa.continui sa le iau Deci asa trebuie sa fac eu si multe femei La fel procedeaza.normal exista N"tipuri de pastile, si majoritatea sunt cunoscute in Romania pentru ca daca Zic doua, trei nume multe fete /femei stiu insa eu nu sunt in Romania sunt in Germania si pastilele mele se numesc "velafee"si degeaba Zic ca nu prea stie toata lumea in ro Nici nu sunt pastilele astea dupa cate m-am informat.si mie.mi-au fost date datorita.acelor chisturi micute pe care ole am nu ca le-as fi cerut eu.cat am stat in Romania am fost La doctorul ginecolog cred ca de 5-6ori am 23 de ani si habar nu am avut ca le am din cauza ca? normal din vina doctorului x( si Vezi de aceea aici e mai greu Cu medicii am avut noroc ca am fost La un doctor extraordinar din cluj stabilit aici de 20 de ani care mi-a spus intr-un final ce am de fapt, si de aceea iau eu pastile si sa stii ca tot timpul am fost contra lor Dar uite Vezi am ajuns sa am nevoie de ele.scuze daca Te-am zapacit Cu povestioara mea si chiar apreciez acum cand stiu ca esti baiat ca ai incercat sa Ma ajuti.mai rar fac baietii ce faci tuwinking adica sa se informeze in legatura Cu lucruri care nu sunt necesare pentru ei.

| Ekcstsy a răspuns (pentru amyamy):

Mersi de apreciere happy. Concluzia mea era ca daca ai inceput sa iei din nou nu iti va veni si ar exista posibilitatea unor oarecare complicatii. Doctor nu sunt dar nah spun din ce mai stiu si eu. Zici ca nu sunt necesare? laughing Eu nu cred asta. Trebuie sa stii depre o femeie din ce cauza in anumite momente este irascibila, de ce o apuca "nebunelile" cateodata, cand este perioada fertila in cazul in care vrei sa faci un copil, cum functioneaza antibebele daca nu vrei un copil etc. Sunt chestii pe care toti ar trebui sa le stie daca incep o relatie serioasa (parerea mea). Eventual sa mai incerci un control la medic sau nah un sfat de specialitate in ceea ce priveste problema ta si sa nu mai stai cu stres foarte mare. Si acesta e un factor de intarziere happy. Pup si succes

| amyamy explică (pentru Ekcstsy):

Multumesc pentru sfaturi! iubita ta Trebuie sa fie foarte norocoasa ca Te are!