| chiftelutacrocanta a întrebat:

Am observat ca plictiseala apare atunci cand vrei bani si nu ai,cand vrei persoana iubita langa tine si ea nu e, cand vrei sa te uiti la tv si nu ai tv,iar tu esti nevoit sa stai in casa plictisit si sa astepti,fara bani,fara iubita, fara tv.Omul e atat de incuiat incat doar unele lucruri il bucura in viata,de ce sa nu renunti la iubita,la tv si la bani si sa iesi afara in parc cu copiii sa te joci pana iti apare iubita, pana ai bani si pana platesti Tv-ul? De ce sa stai plictisit in casa si sa te gandesti ca ai vrea sa faci aia si nu poti? De ce sa lovesti aiurea in zid si sa spui ca fara unele lucruri exista plictiseala? Chiar atat de limitati suntem?

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Eu cred că plicitseala apare atunci când nu ai cu ce-ţi omorâ timpul, şi asta nu are treabă nu uibita, tv-ul sau cu banii.Nu totul se rezumă la bani în viaţă, ba din contră!

| Freya1 a răspuns:

Un prost, care tace, nu va plictisi niciodată ca un inteligent care-şi debitează întreaga gândire.Te plictisesti pentru ca nu ai un pic de aventura si probabil esti atat de punctual, perfectionist incat nu poti sa iesi din rutina zilnica