NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Am plâns, am râs, iar am plâns... O uimitoare lecție de viață.
http://www.decatorevista.ro/elena-pagu-dor31/
Ce om viu și tânăr! Cu așa exemple parcă nici nu ți-e frică să îmbătrânești.
- Ce vrei să te faci, când o să fii mare?
- Pagu.
Nu că e mișto femeia?

42 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Da, e un exemplu.

Foarte multe persoane, prea multe, dupa ce trec de o anumita varsta, dupa ce isi vad in spate realizarile de o viata, renunta parca la dorinta de a crea, de a fi activi...
In final asta dauneaza nu doar psihic, ci si fizic.

Ce conversatii ai putea avea cu femeia aceasta...a trait pe pielea ei mai multa istorie decat am citit noi.

| NOname explică (pentru Apache):

Într-adevăr. happy

| 4b a răspuns:

Viata e plina de sanse, daca stie omul cum sa le ia si cum sa le pastreze sad

| NOname explică (pentru 4b):

Dap. happy

Bine te-ai întors! Nu te-am văzut de o căruță de vreme.

| 4b a răspuns (pentru NOname):

:* ma bucur sa te revad, NO

| NOname explică (pentru 4b):

kiss

| Drimmero a răspuns:

Sportul e numarul 1 la un stil de viata sanatos, alaturi de alimentatie.
Bravo dansei!

| NOname explică (pentru Drimmero):

Dap. Bravó!

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Si cand te gandesti ca sunt fotbalisti care la 33-34 de ani se retrag, iar oameni la 80 de ani inca alearga! Aici ma refer la pramatiile amatoare din Romania, ca in civilizatia Europei e cu totul altceva.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu vreau sa fac discriminare, dar toate femeile trebuie sa fie frumoase.
In situatia mea, orice om, pe care-l categorisesc 'fumos', trebuie, musai sa respecte proportia de aur sau raportul de aur.
Oricat s-ar stradui, foarte rar o femeie poate sa indeplineasca aceasta conditie, care devine SEVER restrictiva (in general ) in aria de peste 45 de ani. Nu este vina lor dar nici eu nu am pacate asa de mari sa le suport!
Desigur, exista si exceptii.
De altfel, exista exceptii si la femeile 18-45 ani, nu din vina lor, fie supraponderale fie altceva!
De vorba poti sta si cu un crocodil. Nu asta e problema!
Femeia prezentata de tine nu e misto pentru mine! Femeia are alta destinatie, in mintea mea decat conversatia, sportul (pe schiuri, etc.).
Dar ca oameni, toti oamenii CINSTITI imi sunt foarte dragi, va iubesc la maximum si pe cei rai si pe cei buni, pe cei cu probleme sau nu! Ceea ce este o alta discutie.
Personal, cand ma voi face mare, vreau sa nu ratez nici o proportie de aur, creatia lui DUMNEZEU, si sigur nu am sa timp si pentru cele ce ies din zona asta!

| NOname explică (pentru oprescudorin11):

Cinstit? Cam sexist comentariu. E nasol, dacă pentru tine o femeie se rezumă la carcasă și că ai pretenții de Don Juan de la o doamnă de 92 de ani.

Altceva era de văzut aici.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru NOname):

Cred ca Shakespeare (despre care savantii cred ca 'nu a fost doar unul sau una") scriind Romeo si Julieta, a apreciat destul de corect, ca DRAGOSTEA PURA si ADEVARATA, exista doar o CLIPITA! Cine s-ar incumeta sa depaseasca aceasta CLIPA DE AUR(iarasi), va polua planeta cu alte si alte MIZERII!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru NOname):

Daca nu are 'carcasa', la ce naiba sa te intereseze?
Destepte : non, etc : Non!
Un copac, daca nu are Coroana frumoasa, nu rodeste, il tai!
Pilda smochinului neroditor!
Din biblie! Dar tu, care esti atee? Te-ai uitat la babele de la Holywood, ce monstri sunt?

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu stiu ce vedeti voi?!
Dar nu -mi amintesc sa fi ascultat o muzica de BACHA!
Nici de Haendela sau Beethoveena sau Mozarta!
Nici sa fi citit o carte de KANTA EMANUELLA!
Nici sa fi citit vreo fiiozofie profunda de SOCRATA!
Mai RAU!
Nu am auzit nici de Alexandra cea mare, acre a cucerit lumea vremii ele, nici de Napoleona care a reformat Europa aducandu-ne aminte de Codul Roman, pe care l-a reformat si imbunatatit!
Nu am auzit nici de Williama Shakespeara, care sa-mi fi scris "Julieta si Romeo."
Prin Biblie insa exista o femeie 'FECIOARA MARIA".
(ANA< SI ALTELE).
Demne de lauda. Exista si Maria Magdalena.La fel. Exista REGINA ANGLIEI Veta Prima si inca una de acum ( a doua) demne de lauda! Mi-ar fi placut o noapte cu fiecare din ele sau amandoua, desi sunt urate 'ca noaptea". Adica frumoase.
Stiu ca in spatele fiecarui barbat este o femeie, dar si cam invers!
Daca discutam de 'carcasa femeii', pot spune ca imi place sa vorbesc filozofie cu o femeie de 90 de ani, sa promovez in politica folosind o femeie de 40 de ani, dar in pat mi-ar place ceva( o femeie ) care sa semene cu Venus Din Millo!(proportia de aur intre picioruse-si fara cap).
Femeia e frumoasa prin expresiile variate ale existentei lor! E misti femeia!

| NOname explică (pentru oprescudorin11):

Încep să te compătimesc. Ar trebui să fie trist să fii tu. sad

| oprescudorin11 a răspuns (pentru NOname):

Nu sunt trist! In viata am intalnit si femei!
Adevarate, care nu seamana cu ce mai vad acum (in general).
Doar ca acum, parca vad eu cu alti ochi, sau intr-adevar traiesc intr-o lume de 'modele'. Sunt foarte frumoase!
Cand femeile sunt prea frumoase, apare o problema:Omenirea este in criza de procreatie, este aproape de extinctie.(filozofic vorbind sau antropologic cugetand).
Poate ca si femeile de azi, inconstien(desigur) pot salva lumea!
de ce as fi trist?

| NOname explică (pentru oprescudorin11):

Cu așa viziuni nu știu cum cineva ar putea fi altfel. Probabil a declanșat ceva îngustarea lor și presărarea cu misoginism. Iar dacă așa ai fost mereu, e și mai trist.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru NOname):

De asemeni, imi amintesc de Mircea Eliade, care are o carte cu anumite consideratii despre "arta de a muri", spunea la un moment dat, inspirat de mitologia hindusa, ca un barbat are nevoie de 3 femei: una cu care sa discute filozofie, de peste 70 de primaveri, alta de 40 de ani, care sa-i gateasca, sa-i faca ness-ul sau ceaiul sau cafeaua, sa-i toarne whiskey in pahar, fara gheata, sa-i spele mizeriile de haine dupa ce vine de la 'carci-ma', si ultima sa-l farmece cu corpul VENUSIAN, precum este Venus din Millo, (proportia de aur si fara cap-ca nu e nevoie, chiar complica lucrurile!).
Banuiesc ca acest
Mircea Eliade, care era un baiat cuminte, insurat cu o femeie pe care a iubit-o la MAXIM, nu s-a certat niciodata cu ea, s-au suportat in toate NEVOINTELE lor inerente, desigur murind inaintea EI, s-a inspirat si din indrumarile nevestei! Chiar m-as mira sa nu o fi plagiat, ca toate ideile valoroase sa nu le fi obtinut, fara aceasta femeie, al carui nume nu-l stie NIMENI!
Asta este Soarta!

| NOname explică (pentru oprescudorin11):

O să te dezamăgesc, Dorine, dar femeile nu s-au născut ca să-ți satisfacă mofturile și nici pe al vreunui alt mascul cu aere de buricul Universului. Dar n-ai decât să visezi în continuare.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru NOname):

Nu stiu definitia din mintea ta despre 'misoginism'. Daca le-ai citit dupa vreun dictionar social (wiki, etc) nu recunosc.
Daca-mi dai o DEFINITIE cu rigorile regulilor lui Kant Emanuel, (nu Emanuela!), sa vedem.

Nu urasc si nu dispretuiesc femeile, dar sunt 3 miliarde, la acest moment, pe terra, din care un miliard jumatate sunt copile(nu sunt pedofil!), raman inca un miliard jumatate, nici gerontofil nu sunt, asa ca mai scadem un miliard.raman 500. 000.000 femei 'nubile-eufemistic vorbind!).
Hai sa scap de feministe, urate, bolnave! Alte handicapuri(poate politiciene), Maritate etc.Cu cordaci 'stabil".
Raman doar 1.000.000, femei FRUMOASE, fara probleme!(gandind statistic!).
Care traiesc in tara mea.Am redus oricum multe!
Acum incepem calculul:
eu traiesc, sa zicem 50 de ani(pana ma ramolesc).
50X 365zile X 12 ore (cat sunt treaz -restul dorm sau sunt beatus - pardon / beat) lasa latina ca are alte semnificatii!,
cat face?
Din minte sa nu pun mana pe un calculator, inseamna MAXIM 160.000 de femei! Bune toate!
Daca impartim, macar bautul unei cafele, sa nu vorbim de altele, sex, filosofie, numarat coafura,, ar rebui sa accesez 500 /zi!
Cu aproximatie (toate bune la maxim).
Altii abia se descurca cu o nevasta si vreo doua amante / luna!
Crezi ca pot face fata?
Nici macar sa alegi!
Si, deci, mergem la 'plesneala'.Din comoditate, imposibilitati si soarta!
Si femeile si barbatii, la fel!
Ce concluzie poti trage, dupa cateva milenii, in care nici macar nu am cunoscut FEMEIA si voi nici macar nu ati cunoscut barbatul!?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru NOname):

Te inseli amarnic! Am intalnit in viata si femei adevarate, (cel putin 10-nu multe)care, chiar ma faceau sa ma simt stingher, caci CHIAR MI_AU INDEPLINIT ABSOLUT TOATE POFTELE!
Dar eram prea prost sa inteleg atunci!
Iar nu te confunda pe tine cu toata feminitatea existenta, esti doar o parte (feminista -din cat-imi dau seama)interesanta si tu pe 'felia ta".

| NOname explică (pentru oprescudorin11):

Sper să nu între vreodată aici femeia asta, căreia am dedicat întrebarea, și să nu dea peste spam-ul ăsta trist. Zău că merită mai mult.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru oprescudorin11):

Dă-mi și mie sfaturi, că văd că te pricepi. Cum vorbesc cu o tipă și îi iau numărul? Mai ales dacă o văd într-un parc și n-o cunosc.

| oprescudorin11 a răspuns:

Femeile sunt totul in viata! Frumusetile lumii! Facute din coasta noastra! Fara ele ne-am masturba si inceputul vietii!
Uite ce mi-a trimis o femeie:
"

>
>> Sfat
>> Nu alerga dupa femei. Alearga dupa bani, iar apoi femeile vor alerga dupa tine.
>>
>> Etapele vieții
>> Viaţa unei femei poate fi împărţită în trei etape:
>> – Îl enervez pe tata.
>> – Îl termin pe soţ.
>> – Îl distrug pe ginere!
>>
>> Pisica rea
>> Sotul vine acasa. Sotia plange.
>> – Iubito, ce s-a intamplat?
>> – Pisica a mancat prajiturile ce le-am copt…
>> – Nu-ti face griji, draga, am sa-ti aduc alta pisica...
>>
>> SUPERParadox
>> Demnitarii români au coloană oficială, dar nu au coloană vertebrală.
>>
>> Problema farmacistului
>> Farmacistul aleargă după client:
>> – Scuzaţi-mă, în loc de calmant v-am dat o tabletă de cianură.
>> – Şi este mare diferenţa?
>> – Şi încă ce mare! Cianura este mai scumpă cu 50 de lei!
>>
>> Puterea ierbii
>> Ma pregateam sa merg la pescuit si am observat ca nu mai am tigari. Am fost nevoit sa iau tigarile fiului meu... Peste o ora am prins doi delfini, cinci rechini, o balena albastră si monstrul din Loch Ness!
>>
>> Evoluție
>> Cand sunt copiii mici, iti vine sa ii mananci. Iar cand cresc, iti pare rau ca nu i-ai mancat cand erau mici…
>>
>> Definiție
>> Casatoria e singurul joc de noroc binecuvantat de biserica.
>>
>> Amărăciunea bătrâneții
>> Pe pat sta intins un mos de 80 și ceva de ani, sot, tata, bunic, strabunic. I se apropie sfarsitul si de jur imprejurul patului sta toata familia: sotia, copiii, nepotii si stranepoti. Toti asteptau in liniste si deodata batranul se trezeste si spune:
>>
>> – Trebuie sa va spun un secret mare! Aveam de toate: masini bune cu care cutreieram lumea, femei frumoase cu care ma simteam bine, foarte multi prieteni si un cont mare in banca. Intr-o zi mi-a spus un prieten ca trebuie sa ma insor ca sa am o famile ca altfel nu o sa aiba cine sa-mi dea un pahar cu apa cand o sa fiu pe patul de moarte. Ei si asa m-am insurat si viata mea s-a schimbat radical. In loc sa merg la discoteca cu femei care mai de care mai frumoase am stat acasa si m-am uitat la seriale cu sotia. Masinile le-am folosit doar ca sa duc si sa aduc copiii de la scoala, sa merg la cumparaturi sau cel mult sa mergem in concediu. Toti bani din banca s-au dus pe scolile voastre, pe hainele si placerile voastre. Zilele frumoase si libertatea mea… le-a luat vantul! Si acum cand stau intins si astept moartea stiti care e cel mai rau lucru dintre toate?
>>
>> – Care, dragul noastru tata? il intreaba cu totii curiosi.
>>
>> – Nu mi-e sete!
>>
>> Bai și catastrofă
>> - Loti ii zice lu’ Ion:
>> – Mai, Ione, eu vorbeste greu rumuneste si vreau tu sa unveti pe mine. Pentru unceput, vreau sa zici la mine care diferenta untre bai si catastrofa?
>> – Mai, Loti, vezi tu, eu am o turma mare ghe oi. No amu, daca, Domne feri, da molima peste ele si mor tate, no asta-i bai. Asta-i bai mare. Ii bai, da’ nu-i catastrofa. Da’, daca da cu bomba peste Budapesta si omoara tat, apai, asta-i catastrofa, da’ nu-i bai.
>
"

| oprescudorin11 a răspuns:

Femeia este MISTO, doar daca EXISTA barbatul.
As reaminti 'feministelor', ca proportia(1/10.000) de: aur, diamante si altele sunt, au fost, purtate de Femei.insusi Oscar Wilde, un lord englez cu oarece cultura, a scris ca "FRUMUSETEA nu are nevoie de NICI o EXPLICATIE!'.
Se referea la femei, desi era homosexual, dar se indragostise de o femeie, la un moment dat!
Nu ma pricep la scris, e si greu sa te nasti dupa Nietzsche, Shakespeare, Dostoievskii, Kierkegaard, Eminescu, Noica, Biblia (Cantarea Cantarilor), si multi altii!
Ca nu poti sa-i depasesti vreodata, fara talent!
Dar in mintea mea, in gandul ei stie ca femeia este frumoasa, mai ales intre picioruse!
Ce accent sexual este aici? Nu pricep, oi fi handicapat! Caut, atunci o doctorita fotomodel sa-mi vindece handicapul! Vie! Ca Venus a murit demult! Iar babele si tinerele care 'sta ' la coada la promotii, prin malluri, nu ma inspira!

| oprescudorin11 a răspuns:

Femeia a fost initial proiectata, precum piramidele, sa respecte, macar vizual legea raportului de AUR!
Cand colo ce vad pe strada?
Munti de grasimi, numite, sau care se cred femei! Prostie INFINITA, precum Coloana Infinitului a lui Brancusi, care a creat, ce este intre piciorusele unei femei decente: Raportul de AUR!
Sigur ca Dumnezeu a avut cele mai bune intentii! Dar ce vezi pe strada, in molluri?
Mizerii, dar si Frumuseti Deosebite!
femeia, ca si barbatul, au fost destinati sa se atraga, sa procreeze, sa continuie prin acest proces continuu, CONTINUITATEA SPECIEI MIZERABILE UMANE!
Cand o sa 'fiu mare' desi ma cred mare, as vrea sa modific constitutia:

CURATENIA COSTA, dar merita!
Chiar daca ramanem un milion! In loc de 25 de milioane!
Mai citeste o data, am facut cateva rectificari!
.

Daca m-ar pune cineva, prin absurd, ministrul Educatiei nationale, as face o Ordonanta de Urgenta prin care:
Art.1 Toti copiii si adolescentii sa fie 'obligati' sa citeasca IDIOTUL de Dostoievskii de cel putin 10 ori! Cei mai dotati, OPERA INTEGRALA!
Art. 2 Toti copiii si adolescentii sa fie obligati sa asculte OP. 6 de Haendel
Art.3.Toti copiii si adolescentii sa asculte Rugaciunea de dimineata de la Trinitas de la ora 6AM
Art.4.Toti copii si adolescentii sa urmeze un curs de Bune Maniere
Art. 5 Toti cei care se pretind doctori, ajutoare sociale,, preoti, judecatori si procurori, notari parati, alte mizerii sociale actuale, sa respecte articolele anterioare!
Art. 6 Generatia urmatoare, incepand de la peste 10 ani, de acum incolo, sa nu mai poata ocupa functii de conducere in Statul Roman, acele personaje, daca nu au respectat articolele anterioare!
Art.7 Analfabetii sa fie iertati, hotii si alte MIZERII sociale, trimisi in AMERICA, FRANTA sau ANGLIA! Sau COSTA RICA! Sau in Madagascar! Vorba lui Shakespeare, nebunii trebuie izolati cu orice pret din societate, (Hamlet-cat mai departe de Danemarca!-in cazul nostru Romania).
Art. 8 Sa se modifice Constitutia, cf. cu articolele anterioare...

Toti nemernicii sa fie platiti cu peste 100.000 de euro, lunar, ca sa promita ca nu mai polueaza societatea! In caz contrar : DEPORTATI in zone amintite in art. 7 prezent amintit! De asemeni!
Atat!
sa fie monitorizati toti de catre cei ce au respectat articolele anterioare!
Asta da, DEMOCRATIE care incepe prin Dictatura!(inteleapta)
Fetele este frumoase! Dar ce folos, ca sunt tinute, inca in mizeria mintii umane EXPIRATE!

| Steregoi a răspuns:

Citind tot acest articol despre atleta alergatoare Pagu de 91 ani ma gandi ce facea Dumnezeu in miliardele de ani infinite cat timp era singur sau probabil a creat lumi la rand incepute si sfarsite si de care nu ne spune in Biblie. In Apocalipsa spune despre el ca e inceputul si sfarsitul sau alfa si omega. Totusi daca au fost sfarsite ar insemna ca el le-a iubit si ca ele nu l-au iubit pe el pentru ca dragostea lui e vesnica. Totusi, pentru noi, se pare ca suntem prima lume pe care a facut-o incepand cu 4026 i.e.n. cand l-a facut pe Adam din pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parcă ești tu peste 50 de ani, dar cică asta a mâncat carne...

| NOname explică (pentru anonim_4396):

E, devenea de-a dreptul nemuritoare, dacă la mișcarea asta mai adăuga și stilul de viață vegan. Probabil nici chiar așa de mult n-a vrut să trăiască. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Și o poți ierta pentru toate aceste crime la adresa planetei? Imaginează-ți hecatombele la care a participat...

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Faptele ei nașpa nu-i anulează calitățile și ar fi nasol să nu știm să le apreciem.

Oricum, te-ai îndepărtat de la subiect. Revino-ți! big grin

| m1dn1gh7 a răspuns:

Asa DA. Si in alte tari e aceeasi mentalitate, televizorul e de decor ziua si relaxant seara, iar toata ziulica e plina de activitati, mie imi pare ca genul asta de oameni evita moartea cu orice ocazie. Daca prin Suedia, Norvegia e normal ca la 70-80 de ani sa asisti la un curs de matematica sau sa iesi la alergat o tura de parc, aici e o ciudatenie asa ceva. Pacat, ceva normal, in Romania e o anomalie.

| NOname explică (pentru m1dn1gh7):

Da, și sunt multe astfel de exemple. Dar parcă-parcă se mișcă și pe la noi ceva, iar campionii ăștia mondiali ne mai dau speranță.

| xByte a răspuns:

Foarte tare femeia!
Intotdeauna am apreciat oamenii iesiti din tipar ce stiu sa isi urmeze pasiunile si sa isi creeze un stil propriu de viata indiferent de varsta, iar aceasta doamna cu siguranta nu este o exceptie. Felicitari dansei!

| NOname explică (pentru xByte):

Dap, felicitări! happy

| CristianGrigor1986 a răspuns:

Gandesc deci exist. Cand am incetat sa gandesc am incetat sa exist.

Intr-o societate in care exista sloganuri de genul only those who went too far can know how far you can go, nu exista nici o scuza pentru limite. DE ORICE TIP.

Demonstratia - exemplul din link.

| CioroiStefan777 a răspuns:

Interesant articol, multumim pentu descoperire. Daca vrei ceva cu orce pret, atunci sigur vei reusi iar doamna Pagu este un exemplu ca se poate!

| florinuu a răspuns:

Inspirationala femeia. Ar trebui sa luam exemplu de la ea.

| NOname explică (pentru florinuu):

Da, în multe privințe. happy

| Olaru_Liliana_2002 a răspuns:

Da