| george74 a întrebat:

Am primit intr-o seara un email de la un asa zis site frontline.com de undeva din Germania, desi vad ca multi din facebook au dat likeuri la acel site, precum ca am de platit o suma de 550 de euro, nici macar nu spune pentru ce, am tradus textul cu google ca era scris in germana. Eu nu am si nu am avut cont niciodata pe acel site. Adresa mea de email imi spune ca nu exista daca vreau sa ma loghez pe acel site. Mi-au trimis si un fisier arhivat, l-am dezarhivat a mai aparut altul tot arhivat, l-am dezarhivat si pe ala si apoi a aparut o iconita alba cu margini albastre gen programel de instalat, ca imi spune ca in acest program gasesc documentul care atesta suma de plata. Cand am vrut sa il instalez imediat mi la blocat avastul si nu m-a lasat sa il instalez. A mai patit cineva asa ceva? Sa fi fost cineva rau intentionat doar sa trimita un virus sau sa obtina bani ilegal? Totusi m-am speriat putin. astept un raspuns. Multumesc. A mai zice ca trimite prin banca daca nu platesc si isi angajeaza si un avocat..Ciudat rau. Nu primesc somatii din Romania de la nici o institutie sau magazine online pe care am conturi si primesc din Germania. Ha ha ha. Emailul l-am primit in SPAM nu in IMBOX.

10 răspunsuri:
| thedarklordvoldemort258 a răspuns:

E o metoda de a obtine bani ilegal nimeni nu-ti poate lua bani de pe net asa cum ai spus tu si ca sa trimiti bani trebuie sa iti dea un extras de cont sau un cont de banca unde sa ii depui pentru ei dar crede-ma ca sunt la curent cu acest tip de frauda asa ca nu-i da atentie stergel e un virus nenorocit cu dubla insemnatate viruseaza si pacaleste financiar asta e rolul lui acest virus circula de vreo 2 luni pe facebook daca poti trimite mesaje pe fb sa ignore ceea ce ai patit tu si sterge ori cei in calculator trimis de ei inclusv mail-ul pentru ca in acest moment ei au acces si la fisierele tale.

| george74 explică (pentru thedarklordvoldemort258):

Mersi mult, asa ma gandeam si eu, bine ei mi-au trimis cica declaratie de avertisment sa platesc, insa eu stiu ca un document iti este trimis in format Microsoft office sau pdf, in nici un caz sub forma de program care sa il instalezi in pc. De sters am sters tot. Insa ce ma mira e faptul ca si-au facut o adresa de email cu numele unul magazin online de haine din Germania. Si mi-au scris stimate George Ionescu, pe mine nu ma cheama Ionescu, george da dar ionescu nu. Insa ativirusul meu imediat la bagat in carantina si imi scria Fisier foarte periculos. Multumesc inca o data.

| thedarklordvoldemort258 a răspuns (pentru george74):

Cu placere stai fara nici o grija esti inca un om care sa zicem "nu a pus botu' " la vrajeala lor acelasi lucru la patit un prieten si chiar a fost raportat pe facebook si vad ca din cate mi-a spus el nu mai vede pe nicaieri in pagina lui sau a prietenilor lui linkul ala.Dar tu ai facut bine ca l-ai sters stai fara grija. Sanatate.

| george74 explică (pentru thedarklordvoldemort258):

Multumesc. Sanatate si numai bine.

| darrio2007 a răspuns:

Banuiesc ca a fost in Spam.Stai linistit.Incearca si ei. Poate prinde faza.

| george74 explică (pentru darrio2007):

Da asa este, in spam a fost emailul. Si un document stiu si eu ca vine in forma de poza nu de program de instalat in PC.

| darrio2007 a răspuns (pentru george74):

Sterge-le fara sa le deschizi.Eu asa fac.Am luat o data un virus cand am deschis un spam.De atunci m-am lecuit.

| george74 explică (pentru darrio2007):

Sunt deja sterse, imi venise arhivat sub titlu declaratie de avertisment pentru neplata datoriei, dar nici un cont nimic unde sa platesc, deci a venit arhivar, l-am dezarhivat, mi-a aparut altul tot arhivat l-am dezarhivat si peala dupa care a aparut o iconita alba cu margini albastre ca un program in coada avea exe am dat sa il deschid din curiozitate iar avastul meu a urlat pr si simplu mi-a deschis o casuta in care scria fisier extrem de periculos si la mutat in carantina dupa care l-am sters si de acolo, deci nici macar nu m-a lasat sa il instalez. Dupa care am sters tot si din download apoi din recycle bin, plus emailul din spam l-am sters. sub fisier mai scria MS-DOS

| Brotacelul a răspuns:

Da-i direct delete si nu mai incerca sa descarci fisiere de la destinatari necunoscuti, pentru ca te poti trezi si cu ceva virusi prin calculator de care nu vei mai putea scapa...

| george74 explică (pentru Brotacelul):

I-am dat delete, oricum a trecut si data limita de plata dupa cum ziceau ei ca pana pe 6 martie dar de atunci nu am mai primit nimic de la ei, altii te-ar fi batut la cap daca treceai de termenul limita. Eu de ex la Orange daca nu platesc, imediat a doua zi imi si trimit sms-uri. E clar virus.