| anonim_4396 a întrebat:

Am primit reclamatii ca de 2 zile nu mi-am mai postat efemerida. Nu, mint, n-am primit nici o reclamatie, deci toata lumea e bucuroasa de acest lucru. Asa ca, de nervi, o sa va postez una astazi.
De ce sunt nervos? Pai sunt nervos ca Ponta a plagiat, Nastase nu e destul de barbat cu oo ca sa se sinucida cum trebuie, chestii... nici nu stiu cum naiba o sa arate istoria Romaniei pentru data de ieri 21 iunie 2012 AD. mai vedem la nul pe vremea asta...
Dar sa ne intoarcem la efemeridele noastre.
Stiati ca la 22 iunie 1995 Romania a depus cererea de aderare la UE? A promis marea cu sarea, ca nu o sa mai fure, ca o sa treaca pana in 2012 la euro, ca o sa implementeze valorile europene si pe cheiul Dambovitzei, chestii. S-au si intamplat toate astea, nu? ha,ha, ha.
Nitel mai devreme in istorie, in 22 iunie 1815, armatele aliate au impus abdicarea pentru a doua oara a lui Napoleon, si exilarea pe insula Sf Elena, sa-si soarba tihnit ceaiul cu arsenic pe-acolo. Base', vezi ca si tie ti se apropie a doua abdicare, plus un sejur pe insula Serpilor.
Ce ar mai fi de remarcat azi?
22 iunie 1633 : Galileo Galilei e fortat de Vatican sa admita ca Pamantul nu se invarte in jurul Soarelui. Tot azi, in 2012, Voiculescu incearca sa ne convinga ca Micul Furtilescu nu a plagiat la lucrarea de doctorat. Cum de-abia in 1992 Vaticanul a admis ca s-a inselat, asteptam cu nerabdare urmasii lui Voiculescu sa ne zica si ei ce si cum.
22.06.1847: se inventeaza gaura de la covrig. Primul doughnut comercial e lansat, si devine un adevarat hit pentru cainii comunitari cu coada lunga si locuitorii ce-i alearga prin urbe.
Hai sa bagam si o romanta Disney gen Rapunzel, ca am criticat destul: 22 iunie 1939: viitoarea regina Elizabeth intalneste astazi pe viitorul ei sot Philip. A fost dragoste la prima vedere, sau nu?
Stati, ca mai am o romanta, tot gen telenovela: 22 iunie 1992: cele doua schelete descoperite la Ecaterinburg sunt probate a fi cele ale tarului Nicolae II si a sotiei lui. viata celor cu sange albastru e o telenovela, ce mai!
Gata, mi-am terminat speech-ul de azi! Si intrebarea mea ar fi (ca asa e conventia, trebuie sa pun si o intrebare):
Mai exista sinucidere de onoare pe lumea asta? Adica in Romania, ma refer, ca in restul lumii stim cu toti ca mai exista...

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Exista, mai, dar se numeste Seppuku. Asa ca...mai ai de asteptat pana sa vezi una pe blandele plaiuri mioritice.
In rest, Insula Serpilor mi se pare mult prea aproape. Cauta si tu una pe la antipozi.
In alta ordine de idei, dupa intrarea in NATO, urmatorul fund de pupat era cel al UE si de-aia se promitea marea cu sarea. Ce e mai misto e ca, la fel cu celebra asteptare a americanilor, inca mai sunt multi care se uita cu atentie la coada cainilor sa vada covrigii. Urmatorul fund de pupat: Spatiul Schengen.
Incep sa cred ca romanii, sau, macar conducatorii lor, au o adevarata vocatie de cautatori si pupatori de diverse posterioare mai mult sau mai putin ilustre.

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Daca tin eu minte bine, in Romania singura sinucidere "de onoare" a fost a generalului Milea, la Lovilutie... sau l-au sinucis altii, si asta e posibil in lumea onorurilor...
Mai era prin anii '90 un procuror DNA de-a sarit (sanchi, de capul lui) de la balcon, ca nu-s ce afaceri de coruptie daduse pe goarna, si l-au sufocat tot PDSR-istii, para-mi-se. Cica statea prost cu psihicul, dar din pacate nu l-a sunat Rus sa-i trimita si lui o ambulanta preventiv. E misto cand ministrul de interne suna toti infractorii sa le trimita consilier psihologic in ziua cand vine sa-i ia cu japca la Gherla. Oare l-o fi sunat si pe Vantu ieri?

| Hombre a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Toate hotararile luate de noi ca fiind nationale le deznationalizam; Am aut toate propietatile nationalizate de comunisti acum nu mai e, avem sport national oaina+ federatie de oina dar nimeni nu joaca acest sport decat cativa melancolici, cica noul sport national va fi taiatul de lemne si se face si un lot national, nemaivorbind de participarea in masa la taiatul padurilor, pana intr-o zi cand nu mai avem ce taia si se termina su cu sportul acesta, francezi zice ca sportul nostru national e cersitul asa ca nu mai stii dupa cine sa te iei. Un singur lucru e cert si il practicam cu sfintenie, pupatul in c.u.r. fara sa fie decretat ca national de autoritati ci este o apucatura naturala si fireasca a noastra si tu critici bunul nostru national cu adevarat? I-a sa te incondeez eu in catastif sa te propun ca persoana "non grata" pentru anti romanism si poate gasim si vreun plagiat, ca e la moda.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Hombre):

Ntz! N-am niciun doctorat, asa ca nu ma poti acuza de plagiat decat poate doar de copierea ad-literam a vreunei retete de sarmale!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O fi fost teava stramba happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sau l-a apucat tremuriciul de frica si nu si-a mai nimerit gura, sau gaura in care a vrut sa-si infiga teava revolverului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu s-a sinucis PDL-ul, ca in criza si an electoral, a luat masuri de cacao? A, aia nu e sinucidere de onoare, e stupizenie. O caracteristica a politicianului roman din zilele noastre, dotore in toate cele, numai in management si psihologia maselor, praf.
Nastasache e vinator, nu sinucigas, adica nimereste doar tintele nevinovate.