| Nick2001 a întrebat:

Am primit tema de vacanta sa citesc caprioara din vis de vasile voiculescu si mi-am luat cartea de la biblioteca dar cand m-am uitat la cuprins scriau mai multe titluri printre care si caprioara din vis. Restul titlurilor sunt capitolele ei sau doar titlul caprioara din vis e cel de care am nevoie?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"Căprioara din vis" e numai una din nuvelele, care apartin volumului "Capul de zimbru" (apărut postum, 1966)
Cartea e compusă din mai multe nuvele, nu e structurată pe capitole.
Tu trebuie să citești "Căprioara din vis", deși ai impresiona dascălul, dacă ai citi și restul nuvelelor. Volumul cuprinde doar nouă nuvele.