| Cosminacautamuzica a întrebat:

Bună dacă o mama are 2 copii în burtă sunt neapărat gemeni? Sau doar frați normali diferiți?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Normal ca sunt gemeni.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, 2 copii nascuti din burta mamei in acelasi timp, sunt si se numesc "frati gemeni" indiferent ca sunt doua fetite, doi baitei ori o fata si un baiat, tot "gemeni" se numesc.

Frati diferiti sunt cei nascuti in ani diferiti (frati mai mari sau mai mici de varsta), sau care au un parinte diferit, aceia numindu-se frati vitregi.

| Violleta2022 a răspuns:

Cosmina draga, intreaba pe mama sau bunica ta, daca nu intelegi ce-ti explicam noi aici.

| Simpatic a răspuns:

Doamna asta a patit ceva si mai socant : https://www.descopera.ro/......unt-gemeni

| relian a răspuns:

Sint gemeni, asa se numesc puii, sau copiii nascuti la o singura nastere.
Deci daca femeia este insarcinata si are mai mult de 1 embrion, fat zii cum vrei, se vor numi gemeni.
Nu are a face daca arata la fel fizic, sau genetic, cuvintu arata ca acei copii, mai multi decat unu, deci 2 sau mai multi nascuti din aceiasi mama si din aceiasi nastere, poarta numele de gemeni.

Daca tu intrebi daca is identici fizic, genetic, aia e alta poveste.
Pot fi identici (numiti monizigoti) cand se formeaza din acelasi ovul fecundat doar de un singur spermatozoid, ovul care apoi sa impratit in doua, sau poti fi diferiti ( dizigoti) daca au fost implicate 2 ovule si 2 spermatozoizi.

Atit monozigotii cit si dizigotii is frati normali laughing daca iese careva anormal atunci nu-i de bine.
Diferiti is doar cei care sau format fiecare din ovulul lui, fecundat fiecare se cate un spermatozoid, ceea ce a facut sa se transmita la fiecare alte caractere de la parinti, de aia vor arata si vor fi si genetic diferiti.

Gemenii monozigoti, is de acelasi sex totdeauna, deci ori fete, ori baieti ambii si seamana intre ei, nu-i poti deosebi.

Gemenii dizigoti pot fi de acelasi sex, sau de sex difertit si nu seamana nici fizic intre ei.

| Dismally a răspuns:

Sunt gemeni ca doar nu o sa-i nasca la cateva zile diferenta...

| Furnicuta000 a răspuns:

Pot fi gemeni identici sau nu. Pot fi chiar in saculeti separati si sa nu aiba nimic in comun unul cu altul dar asta se intampla foarte rar

| Dragobeta a răspuns:

Neaparat gemeni. Identici sau diferiti.