| Mihnea2010 a întrebat:

Am si eu o intrebare din chimie (sunt a 7-a). La scoala ne da niste probleme sa calculam electronii de valenta de exemplu la 1mol de H2O sau la 20g calciu, dar nu am inteles cum se fac. Imi puteti explica?

1 răspuns:
| eu_5690 a răspuns:

Nici eu nu prea am inteleg exercitile astea dar am retinut ca numarul electronilor de pe ultimul strat al unui atom este egal cu numarul grupei sau numarul de straturi este egal cu numarul perioadei...
si sunt multe alte formule si calcule pe care nu le-am inteles...
straight face