| CosmyCool a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de procesul Miscrosoft Software Protection zis si sppsvc.exe.De 2 ani cred ca este problema asta de la cei de la windows si nu i-au mai dat un bug fix. Efectiv imi apare acest proces cand dau update la windows, nu inteleg de ce consuma acest proces atat de mult din procesor.Despre el scrie ca este un proces care verifica autenticitatea si licentele digitale pentru windows si windows app.Pe site-ul oficial Microsoft sunt sute de comentarii legate de acest proces si nu au facut nimic in privinta asta.
Am gasit rezolvare la el, ii dau suspend proces din resource monitor dar eu chiar sunt curios ce face acest proces cand este pornit incat sa-ti utilizeze 9% din procesor? Si voi ce parere aveti, merită sa faci update-urile la windows?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am facut intotdeauna update de windows, chiar azi am avut unul si totul merge ok, nu le las pe mai tarziu pentru ca alta data vor veni gramada si multe, asa scap de o bataie de cap.
Acel serviciu eu l-am oprit complet din Task Manager - Services.