| ScortSyndicate90 a întrebat:

(Windows 10) Salut TPU, ce este procesul appvshnotify? Dupa anumite restarturi porniri apare sau dispare! Nu ma deranjeaza dar vreau sa stiu ce este si la ce ajuta acest proces! Si inca o intrebare: Este normal ca la toata lumea procesele urmatoare sa duca ba cpu ba ram ba disk-ul in 100% si sa blocheze de tot pc-ul? Procesele: Bitdefender security service, Microsoft modules installer worker, Microsoft telemetry, supertfetch, system (system-Probabil cel care lucreaza cu toate) si windows update! Ele mai sunt poate..infinite dar astea sunt principalele

3 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Face parte din Microsoft Application Virtualization (MS App-V), nu este indispensabil windows'ului, are de-a face cu lansarea aplicatiilor in real-time pe un virtual application server. Virusii pot fi 'camuflati' ca acest proces.

Cat despre 100%:
- Superfetch - este normal sa ai spikes de 100% usage, poti cumpara un SSD sau dezactiveaza procesul.
- Bitdefender security service - trebuie sa cureti pc'ul, sterge ce nu-ti trebuie, fie manual fie foloseste un software gen Ccleaner
- Microsoft Telemetry - incearca pasii de mai jos
1. WIN+R
2. gpedit.msc
3. Computer Configuration -> Administrative Templates -> Windows Components -> Data Collection and Preview Builds
4. Double Click "Allow Telemetry"
5. Make sure it's "Enabled"
6. Look a little bit lower for options with the drop down bar
7. Select "0 - Security
8. Press Okay
- system - Poate fi din cauza unui driver sau unui modul, trebuie instalat un software ca : https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/process-explorer
pentru a vedea exact.

| mudokins78 a răspuns (pentru N0xEterniS):

Are cred,. legatura cam ca la Android, cand primesti notificari.

| ScortSyndicate90 explică:

Am uitat sa mentionez de Microsoft click to run, alt proces infect bineinteles