| Schimbanumeurgent a întrebat:

Am si eu o nelamurire extrem de serioasa.
Sincer, de ce sunt oamenii asa de inchisi in ei si ignoranti?
Adica sincer daca incerci, cel putin eu, sa tin/tii o conversatie, cu un strain chiar si cu cineva cunoscut, o conversatie mai deschisa sau lunga, sa dezvoltam discutia, subiectul, in cazul meu cel putin, cand incerc sa fac asta sa discut mai pe larg cu anumite persoane, cu oricine chiar, incep sa observ ca persoanele nu mai au chef, nu stiu se plictisesc cine stie ce o fii, dar incep sa sara si sa ocoleasca subiectul ori sa abandoneze discutia cat mai repede sau sa se retraga, sa incheie conversatia...
Acum nu stiu exact, poate depinde si de subiect sau de modul de abordare a convorbirii sau cine estie dar un lucru stiu, din atata chat cu altii, eu unul asta am inceput sa observ, ca oamenii nu mai sunt sinceri, modesti si siguri pe ei sau atenti ori seriosi sau etc marog voi ce parere aveti? happy

40 răspunsuri:
| Lina1993 a răspuns:

Se intampla chestiile astea cu anumite persoane din mai multe cauze. gandeste-te ca unii oameni te pot considera prea vorbaret sau sufocant sau pur si simplu nu ii intereseaza subiectul respectiv. Incearca sa-ti gasesti persoanele potrivite cu care sa discuti anumite chestii pentru ca nu toata lumea e interesata de lucrurile care te pasioneaza pe tine. Sau alta varianta ar fi ca te-ai inconjurat fara sa vrei de oameni mediocrii si nu ai ce sa discuti cu ei pentru ca practic nu-i duce mintea la mai mult de atat.

| LeslieD a răspuns:

Din cauza evolutiei comunicarii virtuale. Oamenii se retrag din realitatea fizica in realitatea virtuala. Devenim din ce in ce mai morti din punct de vedere emotional caci nu mai traim senzatia aia de a fi langa cineva. Poate ca o noua etapa e sa imvatam din nou sa comunicam.

| T0T a răspuns:

Și eu am observat asta. Oamenii au din ce în ce mai puțin chef să vorbească cu alți oameni. Nu mai au răbdare, deschidere. Dacă le scrii mult consideră că îi bați la cap. Cât despre vorbit rar vei vedea oameni să trateze subiecte mai profunde ci vor vorbi mai mult în glumă. Nu zic, și eu fac așa de multe ori, dar totuși nu știu ce să zic despre asta. Cum a zis cea dinainte, te vor considera sufocant/ Oamenii își pierd repede răbdarea și imediat te pot considera așa.

| Emma30555 a răspuns:

Fii receptiv la oameni. Comunica cu cei pe care ii prinzi cu același chef de vorba. Cu străinii e mai greu deoarece oameni sunt anxioși, neîncrezători, dar dacă ești atent la semnalele lor îți vei da seama de cei ce au chef de vorba, și încă un sfat, sa ii lași și pe alții sa vorbească sa povestească dacă cumva ai tendința sa monopolizezi discuția

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Aici e vorba de incredere, te gandesti mai intai de cum e acea persoana ca sa poti aprofunda astfel de subiecte.
Eu unul mi-as pierde rabdarea cu cineva care nu e pe aceeasi lungime de unda cu mine, dar de regula tot eu incerc sa aproprii acea persoana de un numitor comun.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Nici eu nu prefer să vorbesc cu multe persoane deși e nasol dacă nu vorbesc cu nimeni, nu mă simt bine. Când vorbesc nu vorbesc mult și mai se întâmplă să vorbesc din interes. De exemplu mă poate durea undeva de interlocutor dar vorbesc cu el ca să mă simt eu bine doar și îi pot da o falsă impresie de apropiere. Nu-s un tip prea rece. Râd destul de mult zic eu și fără motiv. Dar nici sociabil nu-s. Cât despre lungimea de undă nu prea am găsit oameni fix pe aceeași lungime de undă. Tu poate ai avut bafta.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Eu sincer sunt foarte sociabil, salut si strainii pe strada uneori, atunci cand mi se pare mie ca le cunosc moaca, dar ma insel, dar observ ca apreciaza ca mai sunt salutati si de alti oameni.

Sunt vorbaret de fel, daca stau tacut, parca nu sunt eu, nici nu pot sa ma abtin sa nu vorbesc, dar tot asa, daca nu gasesc un interlocutor de calitate, nu imi bat capul foarte mult, n-are rost.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Eu depinde de situație și depinde de om. Am stări și stări. Uneori sunt gen ca tine cu unii oameni și alteori fix opusul. Aș ieși cu tine odată la o bere dar mie că mă iei la mișto.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Stiindu-te un fan al rivalei echipei mele,, te-as ironiza intr-una de am vedea impreuna candva meciul...crede-ma ca stiu sa pun 'cutitul la os' si m-ai evita))))

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Mie îmi pari simpatic.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Avand in vedere ca am fost mai mult nesuferit, nu stiu de unde ma consideri simpatic, dar apreciez! De asemenea,, mancuniene

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru Schimbanumeurgent):

Îmi place poza ta de profil. Mulțumesc frumos. Cum de nu ai nume?

| Drimmero a răspuns (pentru Schimbanumeurgent):

Cel mai important e sa fii om, sa fii civilizat pentru a avea o companie buna...sa respecti valorile vietii si sa stii ce vrei cu adevarat.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Eu am văzut mulți oameni derutați care nu știu ce vor. De ce oare nu știu ei ce vor și mereu iau decizii proaste?

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Nesiguranta in luarea deciziilor, frica de dezamagiri,, speranta in ceva mai bun, o alta incercare/

| T0T a răspuns (pentru Schimbanumeurgent):

CRED CĂ din cauza ta era să fac INFARCT....nu dați pe pagiina mea la el...

| TediiL a răspuns:

Probabil se plictisesc

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Ce tot zici acolo?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Dă volumul tare și dă la pagina lui

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Nu se aude absolut nimic/

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

...Aveam căștile și ascultam Lana la maxim și când am dat pe aia era să fac atac de cord. Noroc că acum mă liniștește Lana.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Ti s-a parut tie... de la berea aia de la bord ti se trage.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

N-am voie bere de ceva timp...

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Acum beau suc de căpșune și pepene roșu că nu am voie bere.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Pai de ce? ai vreo problema? Mai bine ai bea apa decat prostii d-alea.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Nu-s prostii, e suc de fructe. APa are calcar și ruginește. Am mai multe probleme

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Apa de la chiuveta, dar nu si cea plata, cumparata. Nu are ce sa rugineasca)))

Ce bine de mine ca m-am pastrat sanatos si n-am restrictii de niciun fel, chiar ma simt foarte bine.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Nu știu ce să zic. O să am voie în viitor bere dar și berea asta îngrașă. Mai bine beau suc se căpșune și pepene roșu

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

'Voie' ai, ca nu-ti interzice nimeni, e doar recomandare.
O bere nu face rau nimanui, totul e sa nu faci exces.