| Schimbanumeurgent a întrebat:

Am si eu o nelamurire extrem de serioasa.
Sincer, de ce sunt oamenii asa de inchisi in ei si ignoranti?
Adica sincer daca incerci, cel putin eu, sa tin/tii o conversatie, cu un strain chiar si cu cineva cunoscut, o conversatie mai deschisa sau lunga, sa dezvoltam discutia, subiectul, in cazul meu cel putin, cand incerc sa fac asta sa discut mai pe larg cu anumite persoane, cu oricine chiar, incep sa observ ca persoanele nu mai au chef, nu stiu se plictisesc cine stie ce o fii, dar incep sa sara si sa ocoleasca subiectul ori sa abandoneze discutia cat mai repede sau sa se retraga, sa incheie conversatia...
Acum nu stiu exact, poate depinde si de subiect sau de modul de abordare a convorbirii sau cine estie dar un lucru stiu, din atata chat cu altii, eu unul asta am inceput sa observ, ca oamenii nu mai sunt sinceri, modesti si siguri pe ei sau atenti ori seriosi sau etc marog voi ce parere aveti? happy

40 răspunsuri:
| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Păi mie îmi place să beau mult.

Răspuns utilizator avertizat
| PumpkinDoll a răspuns:

Ma,depinde ce discuti cu acele persoane, poate ati inceput sa discutati despre un subiect anume si acea discutie se indreapta spre ceva despre care cealalta persoana nu vrea sa auda, pentru ca poate acel ceva inspre care se indreapta discutia il sperie sau ii displace, asta in unele cazuri. Unora le e frica sa fie EI INSISI in fata celorlalti, le e frica sa nu fie criticati pentru ceea ce sunt.Cum am spus, depinde si ce discuti si depinde si cum sunt acele persoane.E logic ca nu prea ai ce sa discuti serios cu o persoana daca ea nu are mai nimic in comun cu tine

| TediiL a răspuns:

Asa sunt oamenii, totusi nu toti sunt asa

| TediiL a răspuns:

Incearca sa socializezi cu mai multe persoane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice om nou dacã vrei sã ii stârnesti interesul trebuie sã vorbesti despre el, si sã te arãti putin interesat de ce spune, altfel te va ocoli repede doar dupã iti dai seama dacã aveti interese comune.

| AliTheo18 a răspuns:

1. Strainul. Nu stii ce intentii are, daca sunt bune sau rele. Probabil si de asta oamenii nu prea sar in ajutor. Si mie mi s-a intamplat sa ajut oameni pe strada si de fapt ei erau 'draci', am dat si de un pedofil, eram mult mai mica si fara cap...Cu siguranta si tu esti mai retinut fata de un strain. Asta e realitatea, ii dai un deget, ramai fara el.
2. Prietenii. Depinde si de felul lor, de gandire, de maturitate, de caracter. De pilda eu sunt mai 'timida', vorbesc, asa este, dar sunt mai retinuta, unii pot crede ca sunt fitoasa, dar nu e asa. Iar altii au un caracter mai vulcanic, imediat intra in vorba, chiar si aiurea. Eu sunt mai linistita, mai calma, imi place sa ascult. Asta este ideea. Da, suntem un popor de oameni inchisi in noi sau putin retinuti. Dar sunteti toti diferiti. Mai sunt ca si factori preocuparile din acel moment pe care persoana respectiva le are, la care se gandeste cand se afla in fata ta si conversati. Nu iti mai face probleme. Oamenii sunt diferiti, oricum, sa stii, dar niciodata nu poti sa le cunosti gandurile.

| xerxes1 a răspuns:

Vorba lunga saracia omului.
Daca ai ceva important de spus ok, daca nu ciocul mic.

| coffeeplease a răspuns:

Hm... Este o intrebare destul de dificila, acum depinde. poate ca unor oameni pur si simplu nu le place sa comunice, altii poate nu vor sa dezvolte subiectul, din cauza ca le este frica sa nu se faca de ras. Exista diferite tipuri de oameni, si recunosc ca in ziua de astazi sunt foarte putini oameni cu care poti avea o conversatie interesanta, in principal din cauza preocuparilor. Dar nu iti face griji, inca mai sunt oameni carora le place sa discute chestiuni mai ample, mai complexe. Sincer cred ca majoritatea nu au capacitatea sa dezvolte un subiect.

| Briosacuafine a răspuns:

Oboseala psihica. Am intalnit asta la multi si i-am "tras de limba" pana cand mi-au explicat asa cum au reusit ei mai bine. Se simt mai comod sa scrie, pana si un mesaj cat un roman, decat sa vorbeasca in realitate sau chiar si la telefon. Incep sa se simta obositi, incomod si prefera sa scape.