| cornelia13 a întrebat:

Am si eu un proiect la tehno care zice asa gasiti pe net informatii despre materialele metalice folosite in domeniu electric si ini transporturile spatiale.cine imi da si mie? dau fundita

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauti informatii despre Cu cond electric, Wolfram filament la becuri.Ag si aliaje pentru contacte electrice, aurul cel mai bun cond de curent aurit contacte. Germaniu siliciu pentru semicond.Fier pentru carcasa la tranzistori.Cositor pentru lipituri.Pentru industria spatiala Beriliu larg folosit Somalia are resurse de beriliu.aliajele din care este facut motorul racheta. Titan folosit in ind aeronautica se prelucreaza greu.