| RAY a întrebat:

Am un cooler extern de pc vreau sa functioneaza pe bateri sunt 4 fire,verde,albastru,negru, galben cu sa fac legatura?

17 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Daca merge pe 5 V, ia 3 baterii de 1, 5, pune-le in serie si vezi pe care doua fire o ia, poate celelalte fire sunt pentru controlul turatiei in functie de o eventuala temperatura, nu stiu exact, ca in mod normal se alimenteaza pe 2 fire.
Daca merge la 12 V trebuie sa ai mai multe baterii, eventual una de 9 V mica si vezi cum o ia.

Negru e clar minusul, deci aia e clar. Si speram ca albastru sa fie plusul.

Ca dupa cum zici, nu are mufa, deci nu poti testa la calculator adica la sursa de la calc.
Insa poti totusi, baga negru la mufa cu negru de la o mufa de sursa si pe cel albastru baga-l dincolo, si vezi daca o ia, daca nu o ia, baga pe fiecare din celelalte doua pastrand negru unde era.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Https://ibb.co/6RVfDQR

uite

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Am vazut, dar trebuie sa afli care e minusul si plusul cu 2-3 baterii inseriate de 1, 5 cumva.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Lasa ca numai fac nimic, am deja un vaccum care scade 20 grade,am prea multe chesti nefolositoare,stranse pe unde am fost,am si placi de baza,cpu, gpu, unitati optice, ram de toate, dar sunt vechi

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Am inteles.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Va multumesc tuturor ca ati vrut sa ma ajutati, daca era naibi un cooler intern pentru asta, dar nu e, smecheri producatori

| Wr3nch a răspuns:

Lol, de ce nu cumperi o batie externa si bagi mufa usb de la cooker in ea.

| RAY explică (pentru Wr3nch):

Nu are mufa usb, am avut un pc vechi, coolerul e mare, de ala de cpu, are 4 fire

https://ibb.co/6RVfDQR

| Wr3nch a răspuns (pentru RAY):

Eu credeam ca te referi la cooler de laptop, nu ventilator internlaughing Greseala mea, scuze.

| RAY explică (pentru Wr3nch):

Mi am cumparat un vaccum, scade temperatura cu 20 de grade, vb serios

| halogen001 a răspuns:

De obicei negrul e minusul, rosu e plusul la +5V, galbenul e plusul la +12V.
Daca era cablu USB, negru era masa, rosu era +5V, alb = -data, verde = +data.
Daca e ventilator de calculator de 12V, negru = minus, galben = plus12V http://www.pavouk.org/hw/fan/en_fan4wire.html

| halogen001 a răspuns (pentru RAY):

Pare sa fie asa ca in http://www.pavouk.org/hw/fan/en_fan4wire.html
Ar merge intre 5V-13V, cu minusul la negru si plusul la galben. Normal merge la 12V, dar ar putea merge si la temsiune mai mica. Unele merg si la 5V. Cu cat e tensiunea mai mica, cu atat viteza e mai mica.

| RAY explică (pentru halogen001):

Eu am pus asa
o baterie -galben -negru
o baterie verde, albastru
nu a mers
la alt experiment facea scantei
cum sa pun?

| halogen001 a răspuns (pentru RAY):

Eu am un ventilator tot de procesor si are 3 fire, negru, galben, verde. Am pus negrul la minus, galbenul la plus la o sursa reglabila de la 0 la 25V. Am pornit de la 0V si ventilatorul a inceput sa se invarta incet la 4, 5V si am urcat pana la 12V cand avea viteza maxima normala.
Sursa sau bateria trebuie sa aiba intre 5V si 13V. Negrul sa fie la minusul bateriei, iar galbenul la plusul bateriei. Daca le pui gresit sau incerci si alte combinatii, nu e exclus sa se arda circuitele. Daca nu mai merge cu negrul la minusul bateriei si cu galbenul la plusul bateriei, sunt sanse sa se fi ars circuitul si trebuie sa cumperi alt ventilator.
La alt ventilator am negru rosu si alb. Negru e minus si rosu e 12V plus. La alt ventilator tot cu 3 fire Negru rosu si galben, la fel am negru = minus, rosu = 12V plus.

Nu stiu daca toate circuitele rezista la alimentare inversa, adica sa pun plusul la negru. Probabil ca unele ventilatoare se ard alimentate invers.

| halogen001 a răspuns (pentru RAY):

Tensiunea daca e sub 4 V sunt sanse sa nu porneasca. Daca e peste 14V sau mai mult, se arde, daca e ventilator pentru 12V.

| halogen001 a răspuns (pentru RAY):

Poate ca trebuie pus firul negru la minus, galben la +12V si in plus ar trebui si firul albastru tot la +12V, dar printr-o rezistenta de la 1Kohm pana la 10Kohmi ca sa fii mai sigur ca nu se arde ceva daca pui si firul albastru direct la plus. Albastrul ar trebui sa primeasca impulsuri de 3, 3V de la placa de baza. Daca in ventilator albastrul e legat la + atunci ar trebui sa mearga folosind doar 2 fire, negru si galben. Daca albastrul nu e legat la plus in ventilator, atunci trebuie conectat printr-o rezistenta la +12V